خطیب‌زاده: پنجره رسیدن به توافق تا ابد باز نخواهد ماند

شناسهٔ خبر: 75702 -
اخبار سراسری
سخنگوی وزارت خارجه گفت: پنجره رسیدن به توافق تا ابد باز نخواهد ماند. زمان حساس است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از این پس به تنهایی بار زنده نگه داشتن توافق برجام را به دوش نمی‌کشد. ما به وین نمی‌رویم که وقت و انرژی ایران و تیم مذاکره کننده ایران هدر برود.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: شهید سلیمانی نماد مقاومت و وحدت است.

 سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی با گرامیداشت یاد شهید سردار سلیمانی و با اشاره به فرا رسیدن دومین سالگرد شهادت ایشان تصریح کرد: شهید سلیمانی جان خود را برای حفظ و صیانت از ایران و اسلام گذاشت و جاودانه شد.

وی با بیان اینکه وزارت خارجه تا روزی که مسببان، عاملان، آمران و مباشرین شهادت سردار سلیمانی را به پیشگاه عدالت نیاورد اقدامات و پیگیری‌های خود در این زمینه را متوقف نمی‌کند، گفت: آمریکایی‌ها باید بدانند که این اقدام جنایتکارانه آن‌ها در تاریخ منطقه و ایران ثبت شده و تلاش‌ها و پیگیری‌ها برای آوردن آن‌ها به پیشگاه عدالت برای پاسخگویی به این جنایت ادامه خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین اعلام کرد: در روز‌های آینده در حوزه دیپلماسی و روابط خارجی در تهران میزان هیات‌هایی خواهیم بود و هیات‌هایی بلندپایه از ایران در سطح رئیس جمهور و وزارت خارجه سفر‌هایی خواهند داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سوالی در ارتباط با سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهور به مسکو و اینکه آیا در این سفر قرار است قراردادی نظامی بین دو کشور براساس برخی از اخبار منتشر شده در ارتباط با خرید هواپیما به امضا برسد، گفت: سفر آقای رئیسی به مسکو در راستای دعوت آقای پوتین انجام می‌شود. این یک سفر کاری است و تلاش می‌شود که در جریان این سفر و دیدار روسای جمهور دو کشور در حوزه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، تجاری، نظامی و اقتصادی موضوعات مختلف مورد بررسی قرار بگیرد. امضای برخی از اسناد و تفاهم نامه‌ها در جریان این سفر در دست پیگیری است و مناسب است که جزئیات بیشتر در این زمینه را از دفتر رئیس‌جمهور بپرسید.

وی ادامه داد: در ارتباط با سند بالادستی بین دو کشور نیز باید بگویم این سند بالادستی در خصوص تنظیم روابط راهبردی دو کشور وجود دارد و به صورت خودکار در حال تمدید است و آنچه که بین مقامات دو کشور در حال گفتگو است سند جامع است و اگر برسد در این سفر احتمالا کار در مورد آن انجام می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که به تازگی یکی از مقامات انگلیسی ادعا کرده که مذاکرات وین در صورتی ادامه پیدا می‌کند که از سوی ایران زندانی‌های دو تابعیتی آزاد شوند، گفت: این موضع را ندیده‌ام و آنقدر ساختگی و برساخته است که اگر کسی در لندن چنین چیزی گفته باشد واقعا جای تأسف دارد. لندن نسبت به آنچه که در ارتباط با موضوع برجام امضا کرده تعهد قطعی دارد و در سال‌هایی که ایران به تنهایی بار زنده نگه داشتن برجام را به دوش کشیده متأسفانه لندن درعدم اجرا به تعهداتش همراهی عملی با واشنگتن داشته است.

وی ادامه داد: پرونده‌های دیگر مسیر خود را طی می‌کند. لندن مسیر حل موضوعات را می‌داند و اگر ما اکنون در این نقطه قرار داریم به خاطر این است که آن‌ها در شب تصمیم گیری از تصمیمات عقب نشینی کرده‌اند یا تصمیمات را نگرفته‌اند و یا آنچه که توافق شده است را زیر سوال برده اند.

خطیب زاده همچنین در پاسخ به سوالی در مورد مذاکرات وین با بیان اینکه ما در چهار حوزه رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات، تضمین ها، راستی آزمایی و همچنین رفع تحریم‌ها و موضوع هسته‌ای پیشرفت‌هایی داشته‌ایم که در برخی از حوزه‌ها پیشرفت‌ها کم و در برخی حوزه‌ها پیشرفت‌ها زیاد بوده است، گفت: در حوزه اجرای تعهدات از سوی طرف‌های مقابل پیشرفت‌ها کمتر بوده است. امروز توپ در زمین غربی هاست که نشان دهند که به وین آمده‌اند تا در کمترین زمان به یک توافق خوب رسیم. ما برای رسیدن به یک توافق خوب و تحقق خواسته‌ها و منافع ملت ایران به وین رفته ایم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تصریح کرد: همکاری و مواضع ایران، روسیه و پکن چه در مورد موضوع مذاکرات وین و چه مسائل غیر از آن به هم نزدیک است.

وی همچنین تصریح کرد: پنجره رسیدن به توافق تا ابد باز نخواهد ماند. زمان حساس است و جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه از این پس به تنهایی بار زنده نگه داشتن توافق برجام را به دوش نمی‌کشد. ما به وین نمی‌رویم که وقت و انرژی ایران و تیم مذاکره کننده ایران هدر برود. پیشنهادات مشخص ما روی میز است. طرف‌های مقابل نیز باید با پیشنهادات مشخص بیایند تا در کمترین زمان ممکن به یک توافق خوب برسیم.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات