علی لاریجانی در کلاب هاوس : جزو آن جبهه انقلابی واقعی هستم/ اگر برجام خیانت بود رهبری و شورای نگهبان آن را تایید نمی‌کردند

شناسهٔ خبر: 54418 -
اخبار سراسری
علی لاریجانی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ و رئیس سابق مجلس با حضور در کلاب هاوس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
علی لاریحانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی به صورت مستقل برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ اعلام کاندیداتوری و ثبت نام کرده است. او ۱۲ سال نماینده قم در مجلس و سه دوره ریاست مجلس هشتم، نهم و دهم را برعهده داشت.

به گزارش رویداد24 امشب در شبکه اجتماعی کلاب هاوس، اتاقی با عنوان « نخستین گفتگو با علی لاریجانی» شکل گرفت تا خبرنگاران و فعالان سیاسی سوال‌های خود را از کاندیدای سیزدهمین دوره از ریاست جمهوری بپرسند.  لاریجانی در پاسخ به پرسشهای مطرح شده گفت :

چرا آمدم 

دو دلیل داشت که من رو مصمم کرد که وارد انتخابات ریاست جمهوری شوم که یکی از آنها شعار جبهه انقلاب بود که به نوعی صورت انقلاب را مخدوش می‌کرد. با یاسی که مردم از شرایط کشور پیدا کرده‌اند و فشاری که دشمنان به کشور وارد می‌کنند، وظیفه دانستم که حضور پیدا کنم.

انگار گناه کبیره کردم که وارد انتخابات شدم 

ـ برخی که ورود کرده‌اند نمی‌توانند مشکلات اقتصادی و بین المللی را سامان دهند. با تجربه اجرایی که دارم، نیاز بود که وارد انتخابات شوم و می‌دانستم که در دوران انتخابات چه مسائلی ممکن است ایجاد شود.

ـ با توجه به تجربه زیادی که در حوزه اجرایی، فرهنگی، امنیتی و تتقنیی و وزارتخانه ها داشتم، وظیفه ای برای حضور پیدا کردم. ورودم به انتخابات گناه کبیره نبود و انگار پا روی منطقه ممنوعه گذاشتم. این همه توعین و تحقیر درست نیست. انتخابات مظهر اراده ملت است و باید با نشاط و احترام همراه باشد. این حجم از توهین و تحقیر باعث می‌شود برنامه کاندیداها دیده نشود؛ با خاک پاشیدن سرنوشت مردم را تباه می‌کنند.

حرفم را متوجه نشدند 

ـ فکر می‌کنم حرف من را درست توجه نکردند. حوزه اقتصاد مانند پادگان و قضا نیست. در اقتصاد جای روابط عرضه و تقاضا است. افتخار می‌کنم در زمان جنگ در نیروهای مسلح و سپاه بودم و برای قضات و نیروهای مسلح احترام قائلم. مانند این است وسط اتوبان درس نهج البلاغه بدهیم. نهج البلاغخ خوب است ولی نه وسط اتوبان.

بدترین قطعنامه ها در زمان جلیلی منعقد شد

ـ بحث قطعنامه‌ها روشن است، کافی است متن قطعنامه‌ها را بخونید، بدترین قطعنامه‌ها در زمان مسئولیت آقای جلیلی منعقد شد. قطعنامه‌هایی که در زمان قدیم بود، روی موضوع هسته‌ای بود و ربطی به بانک‌ها نداشت، ما مجبور بودیم برای حل مسئله هسته‌ای پافشاری کنیم.

ـ در سال ۸۵ توانستیم یک زنجیره‌ای از سانتریفیوژ ایجاد کنیم تا پیش از آن زنجیره‌ای وجود نداشت.

 

 چگونه بحث مهمی مثل برجام را در ۲۰ دقیقه جمع کردید؟

پاسخ لاریجانی: اگر کسی بتواند موضوع به این مهمی را در ۲۰ دقیقه به نتیجه برساند خیلی مدیر قوی است، حتما به او رای بدهد. اما ماجرا این طور نیست، بحث برجام یک اقدامات پشت صحنه‌ای داشت و از حدود دو ماه قبل بحث شد و به توافق رسیدیم. از دو ماه قبل بین دو فراکسیون مجلس جلساتی برگزار شد و به تصویب رسید. در شورای امنیت ملی از دو فراکسیون مجلس دعوت شد و بحث شد . کمیسیون ویژه ای هم تشکیل شد و پس از چندین جلسه بحث در کمیسیون امنیت ملی نیز این هم بحث انجام شد .

زمان برای بررسی این موضوع در مجلس کوتاه بود و باید با یک تفاهم قبلی به نتیجه می‌رسیدیم. یک کمیسیون ویژه‌ای تشکیل شد و چند جلسه تشکیل شد. در صحن مجلس با حضور آقای ظریف ۳ ساعت بحث شد، یک بار دیگر ۲ ساعت بحث شد و ... یک جلسه هم چهار ساعت در کلیات بحث شد و موقع اذان ظهر رای گرفتیم.

البته آقایان توافقی که داشتیم را صحن بهم زدند و اصرار کردند ۴۰۰ پیشنهاد مطرح شود، این یعنی نمی‌خواستند برجام سروقت تصویب شود. من نمی‌توانستم کشور را با این کار به خطر بیاندازم، گاهی ادعا می‌کنند که این طرح مورد تایید رهبری نبوده است، اصلا باور می‌کنید؟ اگر این طور است چرا از رئیس مجلس و کمیسیون مربوطه تشکر کردند؟

آقایان می‌گویند که این کار خیانت است، چرا شورای نگهبان ظرف چند ساعت اعلام نظر کرد؟ اگر این طرح خائنانه بود شورای نگهبان می‌توانست آن را نگه‌دارد. یک مقدار مسئله عمیق‌تر است، این که نوجوانی سرش را سطل آشغال می‌کند ما را می‌کشد، فقر در کشور ما چیزی در حدود ۰.۴ شده است. امروز باید سریع‌تر تلاش کنیم به تفاهم برسیم.

اگر برجام چیز نجسی بود، چرا الان زیرش نمی‌زنند؟ برجام در آن دوره کار درست و دقیق کشور بود. الان هم معتقدم برای نجات کشور باید شرایط را برای یک تفاهم مهیا کنیم.

اینگونه مسائل نیازمند یک رویکرد خاص است. با تند سخنرانی کردن در نماز جمعه مذاکرات بین‌المللی حل نمی شود.

گوشم برای شنیدن انتقادات باز است

ـ دسته بندی های متعارفی که امروزه مطرح است چندان قبول ندارم و جامعه نیز اهمیتی برای این دسته بندی ها قائل نیستند. در انتخابات به نفع کسی کنار نمی‌روم. 

ـ برخی در تبلغاتی که علیه من می‌شود و از پول بیت المال استفاده می‌کنند و می‌گویند من قرار است دولت سوم روحانی را تشکیل دهم. در این 4 دهه، کدام دو دولت یک مشی مشابه داشتند؟ روسای جمهوری برای خودشان فکر و نظر دارند و به لحاظ عملیاتی متفاوت هستند. اجازه ندهیم با چنین شعارهایی موضوع را لوس کنیم. 

ـ 20 سال قبل با جوانان صدا و سیما را اداره می‌کردم.اگر در آن زمان کار را پیش نمی‌بردیم اکنون این گسترش رخ نمی‌داد. 

ـ گوشم برای شنیدن انتقادات باز است و معتقدم یک مدیر باید پذیرای انتقادات باشد. دولت فعلی خدمات زیادی انجام داد اما مدیران من قطعا با مدیران دولت فعلی تفاوت خواهد داشت. یکی از ایرادات دولت فعلی نداشتن مدیریت است. 

ـ همیشه به مراجع ارادت دارم و آنها نیز همواره به من لطف دارند و همواره از نظراتشان استفاده می‌کردم. 

زنان نباید پرده نشین باشند 

ـ مسئله حجاب یک موضوع فرهنگی است و باید با کار فرهنگی آن را پیش برد. متاسفم که اکنون این موضوع مورد کشمکش سیاسی شده است.

ـ زنان نباید پرده نشین باشند. باید مانند مردان در جامعه حضور داشته باشند. 

ایرانی بودن به خون است نه جغرافیا

در مسائل حقوقی خون ملاک است و ایرانی بودن به خون است نه به جغرافیا، من آنجا متولد شدم و شش سالگی به ایران برگشتم.

ظریف فرد توانمندی است

 من آقای ظریف را فرد بسیار توانایی در بحث دیپلماسی می‌دانم و شاید جزو بهترین وزرایی بودند که در مذاکرات خوب عمل کردند. ایشان فرد توانایی هستند و برخی فحاشی‌ها به ایشان را واقعا قبول ندارم. اما بله در برجام اشکالاتی وجود داشته است، یک بار در نامه‌ای به مقام معظم رهبری گفتم از 7 خط اصلی یا دو مورد به خوبی اجرا نشدند.

من در اداره امور کشور نظر خودم را داشتم، یک جایی مثل برجام لازم می‌دانستم کمک کنم. البته اگر جایی در مذاکرات روند پیش می‌رفت که درست نبود به دوستان مذاکره کننده می‌گفتیم برگردند. درباره مکانیزم ماشه ما تئوری دیگری داشتیم، اما بالاخره نتوانستند این مسئله را حل کنند.

سلیقه من در کشور متفاوت است اما برای حل مشکلات به همکاری قوای سه گانه معتقد هستم.

تصویر علی لاریجانی درحال پاسخگویی به سوالات
 

با مهندس موسوی صحبت کردم که برود با رهبری صحبت کند

بعد از انتخابات سال 88 آنطور که برخی شایعه کردند، به آقای مهندس موسوی تبریک نگفتم. رفتم پیش موسوی و گفتم اکنون که انتخابات تمام شده و موضوع را تمام کنید. ایشان گلایه داشتند و گفتم با رهبری ملاقات کنید او هم پذیرفت و با حجازی صحبت کردم و فردای آن روز رفتن با رهبری دیدار کردند. درباره کروبی هم همین طور بود.

 من جزو آن جبهه انقلابی واقعی هستم

به گزارش خبرآنلاین وی در پاسخ به سوالِ فرناز فصیحی، خبرنگار نیویورک تایمز که پرسیده بود شما نماینده کدام طیف سیاسی هستید و چگونه می‌خواهید مردم را به صندوق رای بیاورید؟، گفت: مگر باید هرکسی می‌آید جزو این افراد باشد. یک عده اسم خودشان را جبهه مردم گذاشتند، جبهه انقلاب همه مردم هستند نه آن افرادی که با کفش پراکنی و تندروی می‌خواهند مشکلات را حل کنند، این‌ها جبهه انقلاب واقعی نیستند. من جزو آن جبهه انقلابی واقعی هستم. جبهه انقلاب واقعی یعنی همه مردم و شهید مطهری و شهید بهشتی ها که علمدارش بودند

 
در صحنه انتخابات میمانم 

وی ادامه داد: حتما باید کاری کنیم که مردم در انتخابات حضور داشته باشند، این انتخابات سرنوشت مردم است. مردم باید بدانند هرچه با آگاهی در انتخابات شرکت کنند، امید به حل موضوع بیشتر می‌شود.
 
محمد علی ابطحی فعال اصلاح طلب هم از لاریجانی پرسید« شما چه رابطه ای با آقای رئیسی با آن طیف دارید؟ برای رقابت با آن‌ها آمدید یا قصد همکاری با آن‌ها را دارید؟»
 
لاریجانی گفت:‌من این دسته‌بندی‌های متعارف را چندان قبول ندارم و امروز جامعه ما به چنین تصمیم گیری قائل نیست. من بنا ندارم از این انتخابات کنار بروم. من یک وظیفه‌ای دارم که باید انجام بدهم.
 
 

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات