قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

پورمحمدی: بازار ارز نیما یک رانت‌خواری گسترده درست کرده است

پورمحمدی: بازار ارز نیما یک رانت‌خواری گسترده درست کرده است
شناسهٔ خبر: 121607 -
اخبار سراسری
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تولید زیرساخت توسعه اقتصاد و پیشرفت و بازار سرمایه و بورس و شاخص رشد اقتصادی است.

به گزارش تابناک، حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی امروز سه‌شنبه پنجم تیر ۱۴۰۳ در پنجمین مناظره انتخابات ۱۴۰۳ با موضوع «کارآمدسازی دولت» در فرصت ۵ دقیقه‌ اول بخش اول مناظره اظهار کرد: صداوسیما از مردم نظرخواهی کرده که مهمترین مشکل شما چیست و پاسخ ۷۳.۵ درصد مسائل اقتصادی اعلام شده است. خود این عدد مهم است و اکثریت قریب به اتفاق مردم دغدغه اقتصادی دارند.

وی افزود: ما باید روی رشد اقتصاد یک تمرکز ویژه داشته باشیم. من چهار اولویت و برنامه بافوریت خودم را در این زمینه چنین اعلام می‌کنم که زیرساخت رشد اقتصاد و پیشرفت، تولید است و در همه‌جای دنیا هم یک شاخص برای سنجش آن وجود دارد که همان بازار سرمایه یا بورس است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: رشد اقتصادی در اقتصادهای مدرن و دماسنج هر اقتصاد همین شاخص بورس است. در انتهای دولت دوازدهم بورس رشد داشت و دچار حباب شد و بسیاری از مردم به آن اشتیاق پیدا کردند اما متأسفانه فروریخت و ضرر شد.

پورمحمدی یادآور شد: اما متاسفانه در دولت سیزدهم اصلا بورس افت کرد. در گذشته عملیات معاملات بورس و گردش مالی به ۲۸ هزار همت رسید و دیروز که بازار بورس را بررسی کردم این میزان به ۳۳۵۵ رسیده است که معنایش صفر است.

وی تاکید کرد: در گذشته ۴ میلیون فعال بورسی داشتیم و الان زیر ۲۰۰ هزار نفر، در گذشته سود بنگاه‌های تولیدی ۳۲ درصد بود و امروز به ۱۳ درصد رسیده است. این شاخص اقتصاد است؛ حواسمان باشد.

پورمحمدی ادامه داد: نکته بعدی این است که ویژگی بازار بورس چیست؟ یکی از این ویژگی‌ها عدم دخالت دولت است. هنوز ۶۰ درصد بازار بورس در اختیار دولت است. در امر شفافیت، هنوز انتشار آزاد اطلاعات بورس کامل نیست. در رقابت نیز حضور دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها و نهادها اصلأ امکان رقابت را گرفته است. در امر تعارض منافع هم در شورای بورس هم بانک مرکزی، هم وزیر اقتصاد و هم وزیر صمت حضور دارند و آنان خیلی باهم تعارض دارند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: یکی می‌خواهد قیمت پایین بیاورد و دیگری می‌خواهد قیمت را بالا ببرد. این تعارض منافع برای بازار بورس، ثبات ایجاد نمی‌کند. همه مردم ما می‌دانند و می‌فهمند و درگیر بورس هستند و مثل روز برایشان روشن است و نبض اقتصاد را می‌سنجند.

وی تصریح کرد: اگر مدام ادعا کنیم وضع اقتصاد درست است، زیرساخت‌ها درست است و هیچ مشکلی نداریم و در حال حل همه مشکلات هستیم و از رکود خارج شدیم که وضعیت بازار بورس به عنوان یک شاخص، روشن است و جای فرار ندارد.

پورمحمدی یادآور شد: چند راهکار اصلی باید در این زمینه اعمال شود؛ یکی اینکه ثبات متغیرها در اقتصاد مثل نرخ سود بانکی، نرخ خوراک پالایشگاه‌ها و نرخ تعرفه‌ها که تا این موارد درست نشود، تولید و بازار سرمایه و بورس رونق نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد: کاهش اختلاف ارز نیمایی که کلا بازار را بهم زده و به یک سود کلان و رانتخواری بسیار بسیار گسترده انجامیده باید اصلاح شود. ما وظیفه داریم پایه‌های تولید و موانع تولید را برطرف کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به مردم، تاکید کرد: به مردم می‌گویم اگر می‌خواهید بفهمید وضعیت اقتصاد چطور است به بورس نگاه کنید. هر علامت دیگر غیرتخصصی، غیرکارشناسی و شعار است. تلاش ما این است که در دولت آینده، بورس شاخص روشن و شفاف و گزارش بابرنامه و آینده‌دار اقتصاد ایران باشد.

پورمحمدی اظهار کرد: فکر می‌کنم حداکثر ظرف یک سال ما جهش کلی و تراز کاملاً مثبت را به بازار بورس اعطا خواهیم کرد.

 

 

بازنشستگان کشوری و لشکری زیر چرخ‌دنده‌های ناکارآمدی در حال له‌شدن هستند

پورمحمدی در فرصت ۵ دقیقه‌ اول بخش دوم این مناظره اظهار کرد: موضوع نظام تامین اجتماعی برای ثبات و آرامش کشور است. جامعه‌ای که کار و تلاش می‌کند اگر بیمار یا از کارافتاده، بیکار و بازنشسته شد، جایی باشد که به او کمک و از او حمایت کند.

وی افزود: مسئله این است که نظام تامین اجتماعی و سازمان‌های بازنشستگی ما جزو ضعیف‌ترین بخش‌ها هستند. بازنشستگان با گوشت، پوست و خون خود این موضوع را حس می‌کنند. خانواده تامین اجتماعی هم به وضوح این را می‌فهمند. بنگاه‌های تامین اجتماعی عمدتا حیاط خلوت شده است و در ستادها هم برای ریاست و عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های همین مجموعه که ۴۰ درصد سرمایه دولت در این کشورهاست، زنبیل گذاشته‌اند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: ستادهای من اما خیلی خلوت است چون به هیچکس قول ندادم چراکه می‌دانم مشکلات کشور چیست و چرا این افراد دور ما جمع می‌شوند و چه از ما می‌خواهند؟

پورمحمدی تصریح کرد: الان بازنشستگان کشوری و لشکری زیر چرخ‌دنده‌های ناکارآمدی در حال له‌شدن هستند. ای کاش وزرای سابق دولت رفاه می‌توانستند بیایند و به مردم گزارش دهند که چقدر فشار به آنان وارد می‌شود. از مجلس و غیرمجلس فشارهای ویژه می‌آورند که این پست را به ما بدهید یا به سفارش‌شده ما بسپارید.

وی تاکید کرد: این مشکل جدی کشور است و رویکرد جدید می‌خواهد. مربوط به دوره انقلاب نیست و از قبل انقلاب هم وجود داشته است. من در دولت خودم یک لایحه می‌دهم و تمام بنگاه‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و لشکری در یکجا جمع شوند و به مالکیت سهامداران باشند تا دست دولت، نهادها و بنگاه‌های مرتبط با دولت از آن کوتاه شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکل الان شستا و نهادها مدیریت‌های شش‌ماهه، یکساله، دوساله و سفارشی است. آدم‌هایی ناتوان متاسفانه وزیر رفاه می‌شوند که از اولیات عملیات اقتصادی و نظام اجرایی ناآگاه است. در این حالت معلوم است چه به سر مردم می‌آید.

پورمحمدی یادآور شد: مدیریت بنگاه‌های تامین اجتماعی باید مثل بنگاه‌های خصوصی از دستورات تکلیفی دولت و شبه‌دولت خارج شود و مدیریت ثابت پیدا کند و پاسخگویی و حسابرسی جدی در این زمینه انجام شود.

وی گفت: رفع این مشکلات برنامه دو تا چهار ساله می‌خواهد. بسیاری از مشاوران برجسته ایرانی داخل و خارج کشور را به میدان خواهم آورد تا این مشکل حل شود.

 

 

مبارزه با فساد با شوخی، شعار و چهار بگیر و ببند حل نمی‌شود

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در فرصت ۵ دقیقه‌ دوم بخش دوم این مناظره با اشاره به موضوع مبارزه با فساد، اظهار کرد: در تمام دنیا موضوع فساد، زیرمیزی، قاچاق و عملیات مالی سیاه، گسترده و دغدغه عمومی مردم است. هرکجا پول، قدرت، شهرت، موقعیت و مزایای ویژه است فساد هم همان‌جا خانه می‌کند. امروز اقتصاد ما بزرگ شده است. مناسبات اجتماعی هم سایه‌روشن‌های زیادی دارد و از این جهت فساد زمینه رشد دارد. 

پورمحمدی یادآور شد: امروز برخوردهای سنتی و قدیمی دیگر حریف فسادهای پیچیده و گسترده نیست. به صداقت افرادی که می‌خواهند با فساد مبارزه کنند - مثل همین افرادی که دور این میز نشسته‌اند - تردید ندارم، به صداقت دستگاه‌هایی که با فساد مبارزه کردند، تردید ندارم.

وی تاکید کرد: من در جلسات متعدد به دوستان قضایی، اطلاعاتی، سپاهی و فراجایی گفته‌ام مبارزات شما با فساد ناموفق است. چون دنیای مبارزه با فساد و روش‌های فساد عوض شده است و ما از این غافل هستیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز آنقدر شبکه‌های فساد فعال هستند که کارشناس می‌خرند، مدیر می‌خرند، قاضی می‌خرند، وزیر، بازرس و خبرنگار و رسانه و خبرگزاری می‌خرند، نه در ایران که در دنیا. ما از آنچه که در حوزه فساد اتفاق افتاده غافل هستیم.

پورمحمدی گفت: مبارزه با فساد سه پایه اصلی دارد؛ یکی شفافیت است، دومی گردش آزاد اطلاعات است که خبرنگاران، نقادان اجتماعی، سوت‌زن‌ها از عوامل برجسته مبارزه با فساد هستند نه اینکه یقه آنان را بگیریم و به زندان بیندازیمشان و برایشان مشکلاتی درست کنیم، حتی اگر اشتباه کنند. این افراد در جامعه مهم هستند.

وی تأکید کرد: مهمتر از این باید از تعارض منافع جلوگیری کرد. نمی‌شود که عده‌ای در این طرف و آن طرف دست‌اندازی کنند و اطرافیانشان کارهایی کنند و خودشان هم تصمیمات مشکل‌ساز بگیرند و قدرت اجرا نیز نداشته باشند اما بگویند مبارزه با فساد می‌کنیم. پنج‌ پرونده، پنج زندانی و پنج بگیر و ببند که جواب نمی‌دهد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من که از همه شما بیشتر زندانی داشتم و بیشتر به پرونده‌ها رسیدم، مگر مشکل حل شد؟ امروز دنیا به راهکار اصولی و اساسی رسیده است که در دولت الکترونیک محقق می‌شود و آنچه ما داریم در این زمینه انجام می‌دهیم عمدتاً نمایشی است.

پورمحمدی تصریح کرد: دنیا یک پایگاه مهم پلیس مالی برای مبارزه با فساد ایجاد کرده است که همان سازمان‌های مالیاتی و سازمان‌های مبارزه با پولشویی است. بزرگترین و قویترین قوانین بسیار محکم و اختیارات ویژه را این سازمان‌ها دارند. دستگاه قضایی نمی‌تواند در حساب مردم برود و گاو صندوق مردم را بگردد اما دستگاه‌های مالیاتی در دنیا این کار را انجام می‌دهند چون مبارزه با فساد شاخص ویژه دارد.

وی یادآور شد: از سازمان مالیاتی تشکر می‌کنم اما باید تغییرات زیادی صورت دهیم. اطلاعات جامع و عدالت در رفتار می‌خواهد که باید پلیس مالیاتی ما باشد وگرنه مبارزه با فساد با شوخی، شعار و چهار بگیر و ببند حل نمی‌شود.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات