قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مهر گزارش می‌دهد؛

«ردا» روایتی از دختران مسلمان و بااستعداد ایرانی

«ردا» روایتی از دختران مسلمان و بااستعداد ایرانی
شناسهٔ خبر: 121319 -
اخبار استان
تبریز- همایش رویداد روایت دختران ایرانی «ردا» با حضور دانش آموزان ۲۱ شهرستان آذربایجان‌شرقی طی روزهای ۲۰ و ۲۱ شهریور ماه در دانشگاه تبریز درحال برگزاری است .

به گزارش خبرنگار مهر، همایش رویداد روایت دختران ایرانی (طرح ردا) با حضور دانش آموزان از ۲۱ شهرستان استان با همکاری سازمان همیاری شهرداری، دانشگاه تبریز و فرهنگیان و اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری با حضور اساتید برتر دانشگاه‌های کشور در دانشگاه تبریز درحال برگزاری است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی در حاشیه این رویداد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: رویداد "روایت دختران ایرانی" از دی ماه سال گذشته در کرمان با عنوان "سلما" کلید خورد اما در فراخور تغییراتی که ایجاد شد، این برنامه ادامه پیدا کرد و طرح "ردا" نیر با عنوان زن با استعداد و باشرف ایرانی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بود، آغاز شده و اجرا می‌شود.

زهرا کوهی ادامه داد: در این شرایط پیچیده جنگ ترکیبی و هیبریدی اینکه امروز نوجوانان و جوانان آگاه باشند وظیفه آنها چیست و کجا قرار دارند، مسئولیت اساسی است اما جایگاه زنان حتی در شهرستان‌هایی چون سیستان بلوچستان، تهران، قم و جایگاه زنان باشرف چون زینب پاشا آذربایجان برای نسل امروزی روایت نشده است و صرفاً کسانی که تاریخ را مطالعه کرده‌اند، می‌دانند.

وی افزود: روایت زنان ایرانی تنها توسط نسلی که این توانایی و استعداد را دارند اتفاق می‌افتد و پیشرانی برای آیندگان خواهند بود؛ یعنی حلقه مفقودی برای انتقال مفاهیم ارزشمند داریم که از گذشته تا به حال وجود دارد، ردا روایت دختران ایرانی است تا دختر آذربایجان، زنان با استعداد استان را به دیگر شهرستان‌ها معرفی کند و بالعکس.

«ردا» روایتی از دختران مسلمان و بااستعداد ایرانی

وی خاطرنشان کرد: روایتگری و کنشگری اسبابی نیاز دارد و ابزار را باید در اختیار آنها قرار داد، دختران ما ابتدا نحوه سخن گفتن میان هم نسل‌هایشان را می‌آموزند چراکه امروز ارتباطات میان دانش‌آموزان در مدارس به حداقل رسیده است و آفت آن فضای مجازی است؛ بنابراین در سطح استان حسب اینکه طرح را گسترده‌تر اجرا کنیم، مرحله اول این کار با با نمایندگانی از شهرستان‌ها اجرا کردیم و گروهی به نام راهبر داریم که از بین نسل جوان و از ۲۲ تا ۳۵ سال هستند و مخاطبین مرحله اول ما از نیمه اول ۱۵ تا ۱۹ سال هستند.

کوهی گفت: با همکاری آموزش و پرورش و فرمانداران شهرستان‌ها، دختران با شاخص‌های خاص انتخاب و با اساتیدی که از تهران هماهنگ کردیم، برنامه را اجرا کردیم و سومین استان در کشور هستیم که طرح را اجرا می‌کنیم.

وی یادآور شد: دختران ما ابتدا، کار در میان جمع را یاد می‌گیرند حتی اینکه در خانواده بتوانند حرف بزنند و جریان ساز و گفتمان ساز باشند، اگر بخواهیم گفتمانی راه بیافتد. باید گفتاری تولید کنیم تا به نتیجه برسیم.

وی اضافه کرد: دانش آموزان از ابتدا تا پایان رویداد فعال بوده و کنشگر هستند، زنان شجاع دوران دفاع مقدس و زنان با استعداد علمی را دانش آموزان ما نمی‌شناسند پس آرام آرام به آنها معرفی و در طول شش ماه راهبری می‌کنیم و توزیع محتوا به شکل شبکه کشوری اتفاق می‌افتد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: از ۲۱ شهرستان نماینده داریم و برنامه اسکان مستقر در دانشگاه فرهنگیان بوده و در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود؛ رسانه نیز باید از پتانسیل دختران ما بهره‌مند شود، استعدادهای نهفته‌ای داریم که به برکت همین رویدادها شناسایی می‌شوند.

وی ادامه داد: دو گروه در این برنامه داریم؛ ۳۰ نفر راهبر و ۱۶۰ نفر دانش آموز که پیش‌بینی ما ۲۳۰ نفر بود اما برخی شهرستان‌ها نمایندگان خود را معرفی نکردند و بعد از مرحله دانش آموزی وارد مرحله دانشجویی می‌شویم.

وی گفت: چندین جلسه با راهبران در تهران برای برنامه‌ریزی طرح برگزار کردیم و دغدغه همیشگی ما در ضعف برنامه‌های فرهنگی، عدم استمرار آنها بود؛ این طرح استمرار دارد و راهبران جلسه تشکیل داده و دانش آموزان و راهبران محصول تولید خواهند کرد و آنها را به آموزش و پرورش معرفی و دختران و زنان را دانش آموزان ما روایت می‌کنند.

کوهی خاطرنشان کرد: این طرح حداقل شش ماه تا پایان اسفند ماه استمرار دارد و محتوا توزیع می‌شود، البته این طرح را سال گذشته در اغتشاشات استان ما به وزارت کشور ارائه داد و شکل گرفت و اکنون در دو قالب اجرا می‌شود.

وی افزود: به دلیل اینکه شاخصی برای انتخاب دانش‌آموزان ارائه دادیم در این شش ماه به سطح بالایی رسیده و مرحله تخصصی طرح اجرا می‌شود و مراحل آن تبیین شده و امیدواریم مثمر ثمر باشد.

«ردا» روایتی از دختران مسلمان و بااستعداد ایرانی

روایت درستی از پیشرفت زنان ایرانی در عرصه‌های علمی و اجتماعی انجام نشده است

مسئول برگزاری رویداد رَدا در سطح کشور و مشاور مدیرکل امور بانوان وزرات کشور، نیز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ردا برگرفته از روایت دختران ایرانی است که به منظور روایت سرگذشت زنان ایرانی، با نگاه دخترانه و از زبان نوجوانان شکل یافته است.

حمیده باقریان افزود: روایت درستی از پیشرفت زنان ایرانی در عرصه‌های علمی و اجتماعی صورت نگرفته و نتیجه‌ی بازگو کردن این روایت به صورت عکس عمل کرده و به اصل داستان صدمه وارد شده است.

وی با بیان اینکه اگر فضای تجربه‌ای نوجوانان همراه با هویت نباشد این هیجانات نتیجه‌ی عکس خواهد داشت، گفت: اگر این فضا به درستی مدیریت نشود برای نوجوان و محیط پیرامون آسیب زا خواهد بود.

وی ادامه داد: یکی از این آسیب‌ها، گرفتار شدن نوجوانان به فضای مجازی است که جنبه‌ی منفی و مثبت دارد، هنگام شیوع کرونا این فضای مجازی در اختیار نوجوانان قرار داده شد اما مدیریت صحیحی انجام نگرفت.

باقریان با بیان اینکه نوجوانان باید بسیاری از هیجانات را با بودن در جامعه تجربه کنند، خاطر نشان کرد: دوران شیوع کرونا فضایی برای نوجوانان ایجاد کرد که از حالت جمع گرایی به فرد گرایی رسیدند و در این حالت یکی از آیتم‌هایی که به فرد گرایی ضریب داد، فضای مجازی بود.

مشاور مدیرکل امور بانوان وزرات کشور، افزود: طرح ردا برای دانش‌آموزان ابزارهایی در اختیار می‌گذارد که بتوانند در فضای مجازی از خود محافظت کرده و حرف‌هایشان برای دیگران پذیراتر باشد.

وی با بیان اینکه رویداد ردا مسیر حرکت درست را در دوران نوجوانی به دختران در فضای مجازی پیشنهاد می‌کند، بیان کرد: نوجوانان باید در روایت کردن خود یک سری شاخصه‌ها را رعایت کرده و به آن پایبند باشند تا نسل خود و نسل‌های آینده از آن بهره‌مند شوند.

وی با بیان اینکه برنامه‌های فرهنگی مد نظر برای قشر نوجوان باید رفتار آنها را تحلیل کنند، گفت: باید مشخص شود که آیا نوجوانان جمع گرا یا فرد گرا هستند و بعد برای برنامه‌های فرهنگی هزینه و زمان صرف شود در غیر این صورت نتیجه مثمر الثمری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه بچه‌های نسل جدید نوآور هستند، تصریح کرد: کسی که نوآور است نحوه‌ی حرف زدن با آن متفاوت از فردی است که سنتی می‌باشد و به تبع حرف‌های نسل‌های قبل را نمی‌پذیرد، باید نقاط مشترک شناسایی شده و به علایق این قشر احترام گذاشته شود تا برنامه‌های درخور این قشر ترتیب داده‌شود.

گفتنی‌است؛ آئین اختتامیه این طرح روز سه‌شنبه، ۲۱ شهریور ماه در مرکز رشد دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات