قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

امام جمعه تبریز:

نباید تغییری در ژئوپولتیک مرزی کشور اتفاق بیافتد

نباید تغییری در ژئوپولتیک مرزی کشور اتفاق بیافتد
شناسهٔ خبر: 121286 -
اخبار استان
تبریز- امام جمعه تبریز با بیان اینکه نباید تغییری در ژئوپولتیک مرزی کشور اتفاق بیافتد، گفت: ما نمازگزاران نماز جمعه تبریز از موضع وزیر امور خارجه کشور در خصوص قفقاز قدردانی می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار کرد: در این هفته شاهد سفر وزیر امور خارجه ترکیه به ایران بودیم که طبق اذعان تیم وزارت امور خارجه گفتگوهای سازنده و مفیدی بین همتای ایرانی و ترکیه‌ای صورت گرفت.

وی با بیان اینکه فصل مهم مذاکرات در این دیدار مربوط به مسائل قفقاز بوده است، افزود: ما نمازگزاران نماز جمعه تبریز از موضع وزیر امور خارجه کشور در خصوص قفقاز که تاکید داشتند نباید تغییر در ژئوپولتیک مرزی اتفاق بیافتد قاطعانه حمایت می‌کنیم.

امام جمعه تبریز ادامه داد: موضع وزیر خارجه کشورمان موضع اصولی و منطقی جمهوری اسلامی ایران است؛ چراکه ایران قبلاً هم اعلام کرده بود که هرگونه تغییر در روابط سیاسی و جغرافیایی منطقه و اقدام برای محدود کردن مسیرهای تاریخی و ترانزیتی را هرگز برنمی‌تابد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: سیاست همسایگی ایجاب می‌کند تا کشورهای همسایه به اصول و قوانین و مرزهای بین المللی پایبند و معتقد باشند و نفع ایران و ترکیه در گسترش و همکاری و توسعه مبادلات تجاری است از این‌رو باید این محورهای تقویت شده و از مسائل تفرقه‌انگیز دوری کرد.

وی در ادامه به مناسبت‌های ۲۸ صفر سالروز شهادت امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: امیدواریم مسئولان ذیربط اعم از شرکت‌های هواپیمایی و راه‌آهن امکانات ایاب و ذهاب را برای زائران تسهیل و فراهم کنند تا مردم به راحتی در مراسم ۲۸ صفر شرکت کنند.

نماینده ولی‌فقیه در استان یادآور شد، از قدیم الایام آذربایجانی‌ها در ۲۸ صفر در حرم امام رضا (ع) عزاداری می‌کنند.

وی در اعلام مناسبت‌های هفته به روز سینما، ۱۷ شهریور اشاره کرد و گفت: امروز سالروز کشتار مردم توسط رژیم پهلوی است؛ رژیم اول تعداد شهدا را ۵۷ نفر اعلام کرده بود ولی بعدها دیدیم که صدها نفر به شهادت رسیده‌اند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: آن روز انور سادات و کارتر با شاه تماس گرفت و پشتیبانی خودشان را رساندند؛ خبر حمایت کارتر از شاه در رسانه‌ها منتشر شد. انتشار این خبر باعث شد امام رضوان الله در ۱۸ شهریور پیام مهمی را به مردم رساندند و این کشتار را محکوم کردند و دولت شریف امامی را یک دولت تحریفی و غیرقانونی معرفی کردند.

وی افزود: در سالگرد شهادت آیت‌الله مدنی یاد بیاوریم فداکاری‌های این شهید محراب را؛ مردم آذربایجان و تبریز را فداکاری او را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند، او سرتا پا عشق و معنویت و اطاعت از پروردگار بود، با شهدایی مثل آیت‌الله طالقانی و نواب صفوی همراه بودند. در نورآباد ممسنی، گند کاووس، مهاباد و جاهایی که تبعید شده بودند خدمات بسیار انجام دادند و حضور فعال در جبهه‌های جنگ داشتند و در نهایت به آرزوی خود رسیدند.

وی گفت: این تبریز است که دو امتیاز بزرگ دارد و آن این است که دو شهید محراب دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان در بخش دیگر خطبه‌ها با اشاره به سه عامل شکل‌گیری پدیده اربعین گفت: عامل اول عبارت است از درک صحیح از نهضت حسینی (این انقلاب اسلامی بود که جامعه را از آن شرایط که نگاه بی‌خاصیت به عاشورا داشتند را نجات داد) است که شکوه هر چه بیشتر جهانی اربعین انقلاب اسلامی را بیمه می‌کند.

وی ادامه داد: ۴ میلیون نفر فقط از ایران عازم شده بودند و حضور موکب‌های ایرانی گویای این شکوه است.

خطیب نماز جمعه تبریز با بیان اینکه عامل دوم الگوی گفتگوی با جهان است، ادامه داد: این حضور مانور قدرت به منظور تغییر شرایط است؛ امروز در سطح دنیا مسلمانان ملتفت شده‌اند که ظرفیت‌های زیاد و بی‌نظیر داریم که با استفاده از آن می‌توان شرایط مصیب‌بار را تغییر داد.

وی گفت: در عصر جدید و با وقوع انقلاب اسلامی در ایران، جمهوری اسلامی در برابر استکبار جهانی و پیروزی محور مقاومت یک عنصر کارآمد تبدیل شده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات