قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

برای اولین بار در کشور انجام شد؛

راه اندازی بخش روانپزشکی بیمارستان تخصصی کودکان تبریز

راه اندازی بخش روانپزشکی بیمارستان تخصصی کودکان تبریز
شناسهٔ خبر: 121253 -
اخبار استان
تبریز - بخش روانپزشکی کودکان برای اولین بار در کشور در بیمارستان کودکان زهرا مردانی آذری افتتاح و راه اندازی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بخش روانپزشکی کودکان برای اولین بار در کشور در بیمارستان کودکان زهرا مردانی آذری با حضور معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حاج کریم مردانی آذری خیر بزرگوار، رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کودکان زهرا مردانی آذری و سایر مسئولین دانشگاهی در بیمارستان کودکان زهرا مردانی آذری افتتاح و راه اندازی شد.

جواد احمدیان در این مراسم افزود: در راستای افزایش و تکمیل خدمات بهداشتی درمانی در بیمارستان کودکان زهرا مردانی آذری، این بخش برای کودکان زیر ۱۲ سال راه اندازی شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز عنوان داشت: این بخش با زیر بنای ۷۵۰ متر مربع، دارای ۱۷ تخت و یک تخت ایزوله با هزینه‌ای بالغ بر ۳ میلیارد تومان به منظور آماده سازی اتاق‌ها و ایمن سازی آنها از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز به بهره برداری می‌رسد.

احمدیان یادآور شد: در این بخش علاوه بر اینکه توسط همکاران روانپزشک به بیمارانی که نیازمند بستری هستند خدمات ارائه می‌شود، بیماران سایر بخش‌ها نیز خدمات مشاوره‌ای و روانپزشکی دریافت خواهند کرد.

وی توضیح داد: امیدواریم بتوانیم بخش‌های دیالیز، آنژیوگرافی بخش پیوند، دستگاه ام آر آی برای کودکان و سالن‌های آموزشی، نمازخانه و غیره را با اولویت بندی در هیئت امنای بیمارستان با کمک خیر بزرگوار، همکاران و حمایت مسئولین دانشگاه به زودی افتتاح کنیم.

کریم مردانی آذری خیر آذربایجان شرقی نیز در این آئین افتتاح با تقدیر و تشکر از تلاش‌ها و فعالیت‌های شبانه روزی اساتید، کارکنان و همکاران دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان داشت: امیدواریم با همت اساتید و پشتیبانی و حمایت مسئولین دانشگاه بتوانیم هر روز شاهد طرح و توسعه و افزایش خدمات برای مردم جامعه بخصوص کودکان و آینده سازان کشورمان باشیم.

سیامک شیوا، نیز در این آئین افتتاح با اشاره به اینکه بهره برداری از این بخش بیمارستانی و ارائه خدمات تخصصی به بیماران اعصاب و روان به عنوان یکی از اولویت‌های مهم مجموعه وزارت بهداشت است و این بیمارستان از جمله نادرترین بیمارستان‌ها در کل کشور است که دارای بخش روان پزشکی و ایزوله در داخل بیمارستان است افزود: این بخش به کودکان زیر ۱۲ سال که نیاز به مراقبت روانپزشکی دارند خدمات ارائه می‌کند.

رئیس مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی کودکان زهرا مردانی آذری اظهار کرد: در راستای مجزا کردن محیط روانپزشکی بزرگسالان از بخش کودکان، این امر مهم انجام گرفت و در این بخش تمام نیازهای کودکان بستری اعم از عدم امکان آسیب‌های احتمالی به خود و دیگران، ایمن سازی اتاق‌های بستری مانند کلید و پریزها، شیشه‌های مخصوص، قراردادن دوربین، اتاق ایزوله و غیره با تأمین امنیت و ایمن سازی کودکان طراحی و با کمک روانپزشکان اجرایی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد، با ایجاد شرایط مناسب بتوان مشکلات این کودکان را که سرمایه‌های مملکت ما در آینده هستند حل کرد.

ایوب مالک، در این آئین با بیان اینکه راه اندازی و توسعه این بخش یک امتیاز بزرگ برای استان آذربایجان شرقی است و این بخش مستقل روانپزشکی برای کودکان زیر ۱۲ سال برای اولین بار در این بیمارستان افتتاح و راه اندازی می‌شود افزود: تفکیک بیماران بخش روانپزشکی کودکان از نوجوانان با توجه به مشکلات خاص کودک و نوجوانان یک امر ضروری است.

مدیر گروه روانپزشکی این مرکز با بیان اینکه شایع‌ترین اختلال در کودکان ناشی از اضطراب جدایی است، خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار و اطلاعات در کشور حدود ۳۰ هزار و ۵۰۰ نفر کودک و نوجوان به نوعی دچار مشکلات روانپزشکی هستند و طبق بررسی‌های انجام شده ۲۲ درصد آنان دارای مشکلات اختلالی هستند.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه ایجاد بخش روانپزشکی در بخش کودکان امری ضروری است می‌تواند برای سایر بخش‌ها از جمله بیماران سرطانی، پیوندی، بیماران مزمن، بیماران حرکتی و غیره که نیاز به مشاوره و مشکلات روانی هستند نیز ارائه خدمات دهد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات