قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی:

وصول درآمدهای عمومی آذربایجان شرقی سیر صعودی دارد

وصول درآمدهای عمومی آذربایجان شرقی سیر صعودی دارد
شناسهٔ خبر: 121198 -
اخبار استان
تبریز- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان‌شرقی گفت: وصول درآمدهای عمومی آذربایجان شرقی سیر صعودی دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، واقف بهروزی در جمع خبرنگاران گفت: وصول درآمدهای عمومی استان از سال ۱۳۹۹ به بعد سعودی بوده و بیش از میزان تعهد شده تحقق یافته است. در سال ۱۳۹۹، ۴۲ هزار میلیارد ریال مصوب شده بود که ۱۰۸ درصد معادل ۴۵ هزار میلیارد وصول شد.

وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ نیز ۶۵ هزار میلیارد ریال مصوب بود که ۷۶ هزار میلیارد ریال معادل ۱۱۶ درصد و در سال ۱۴۰۱ نیز ۱۰۰ هزار میلیارد ریال مصوب بود که ۱۳۰ هزار میلیارد ریال معادل ۱۲۲ درصد وصول شد. برای سال جاری نیست ۱۵۰ هزار میلیارد ریال مصوب شده که در پنج ماهه ۶۳ هزار میلیارد ریال وصول شده است.

بهروزی با بیان اینکه ۹۶ درصد درآمدهای استان از مالیات است گفت: برای تحقق تعهد مالیاتی، بیشترین زوم تیم اقتصادی استان بر روی فرارهای مالی و شناسایی افراد و شرکت‌های متخلف در این زمینه است.

بهروزی با تاکید بر اینکه در طرح مولدسازی فروش اموال مازاد حتماً باید از طریق مزایده صورت گیرد گفت اگر این مسیر جواب نداد از مسیرهای دیگر این کار را انجام خواهیم داد.

وی اضافه کرد: اگر خریداری برای زمین‌های مازاد دستگاه‌ها وجود نداشته باشد آنها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کرده یا از طریق تهاتر اقدام می‌کنیم.

بهروزی اظهار کرد: تا سال گذشته، مس سونگون هیچ اثر مثبتی در استان نداشت تنها آورده آن برای استان اشتغال بود که اگر می‌توانستند آن را هم از جای دیگری می‌آوردند. طبق ماده ۴۳ قانون، مالیات و حساب بانکی شرکت‌ها باید برای همان استان باشد و عوارض آلایندگی و حقوق معادن نیز در همان استان هزینه شود اما تا سال ۱۴۰۱ چنین اتفاقی نیفتاده بود.

بهروزی افزود: تا قبل از سال ۱۴۰۱، کسی جرأت نداشت نام مس سونگون را در جلسات بیاورد و حتی تذکر می‌گرفت تا اینکه با سفر رئیس جمهور به این معدن، همه چیز عوض شد و ورق برگشت.

مدیر کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان شرقی گفت: مطالبه غیرقانونی نداریم و شرکت مس آذربایجان «شمسا» ذیل شرکت ملی مس ایران تشکیل شده و در چارچوب قانون تجارت عمل می‌کند.

بهروزی اظهار کرد: حاشیه‌ها در این زمینه را افرادی ایجاد می‌کنند که منافع شخصی‌شان به خطر افتاده است و این افراد فراموش کرده اند که تا سال ۱۴۰۱ این شرکت هیچ اثر اقتصادی در استان نداشت.

وی به عدد بودجه عمرانی استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ۱۸ هزار و ۹۸۰ میلیارد ریال رقم بودجه عمرانی تحقق یافته استان در سال گذشته بود در حالی که تنها در اسفند ماه سال گذشته مبلغ سه هزار میلیارد ریال برای عمران با آبادی شهرستان‌های استان از سوی مس سونگون توزیع شد.

بهروزی ادامه داد: هیچ مدرک و فاکتوری از سود و زیان این شرکت در دست ما نیست اما حدس می‌زنیم که ۲۵ درصد سود شرکت ملی مس ایران مربوط به مس سنگین است که باید به استان بیاید.

وی ادامه داد: اگر رقم مالیات، ارزش افزوده، عوارض آلایندگی و حقوق معدن به صورت واقعی به آذربایجان شرقی تعلق گیرد این استان به طور همه جانبه توسعه می‌یابد.

بهروزی پیگیری‌های استاندار در به ثمر رسیدن شرکت مس آذربایجان را مهم توصیف کرد و گفت: سرمایه‌گذاری یک میلیون و ۱۰ هزار میلیارد ریالی و تولید کاتد مس در آذربایجان شرقی که در دولت سیزدهم روی داد اتفاق بزرگی است که روزی همه آنها تابو بودند.

وی ادامه داد: به وضعیت فعلی راضی نیستیم تمام حقمان را می‌خواهیم و دستور رئیس جمهور در مورد این شرکت باید به طور کامل اجرا شود و مقاومت‌ها باید بشکند تا تمام مواهب این شرکت به استان بیاید.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات