قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مهر گزارش می‌دهد؛

کارآفرینی با دستانی خالی/ وقتی وام کمیته امداد راهگشا شد

کارآفرینی با دستانی خالی/ وقتی وام کمیته امداد راهگشا شد
شناسهٔ خبر: 121169 -
اخبار استان
تبریز- عاطفه حافظی یکی از بانوان کارآفرین در آذربایجان شرقی است که با دستانی خالی شروع به کار کرده و وام کمیته امداد برای گسترش فعالیتش راهگشا شده است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- طاهر خیری؛ هنری فورد بنیانگذار کمپانی فورد می‌گوید چه شما فکر کنید که می‌توانید کاری را انجام دهید و چه فکر کنید که نمی‌توانید آن کار را انجام دهید، در هر دو حالت درست فکر می‌کنید. کارآفرینان همان افرادی هستند که فکر می‌کنند می‌توانند کاری انجام دهند. به واقع آنها شکارچی فرصت‌ها هستند و از تجربه دیگران استفاده می‌کنند.

برای آنهایی که می‌خواهند کسب و کاری راه بیاندازند لازم است با داستان زندگی و راز موفقیت کارآفرینان آشنا شوند. کارآفرینان به عنوان کسانی که مبتکر، ایده‌پرداز و ریسک‌پذیر هستند، شناخته می‌شوند و توانایی ارائه یک محصول یا خدمت جدید را به بهترین نحو ممکن دارند.

اگر می‌خواهید برای به دست آوردن رویاهایتان تلاش کنید و متوجه شده‌اید که با کار مقطعی نمی‌توانید در مسیر مورد نظرتان حرکت کنید، بهتر است دنبال کارآفرینی بروید؛ چون می‌توانید زندگی‌تان را براساس شرایط خودتان بسازید، هر چند ممکن است ریسک بالایی داشته باشد.

مطالعه داستان زندگی کارآفرینان موفق، باعث می‌شود که ذهن شما آمادگی بهتری برای مواجه شدن با چالش‌ها و راه‌حل آن‌ها پیدا کند. البته در مسیر کارآفرینی، انتظار اینکه همه چیز در حالت ایده‌آل باشد و به بهترین نحو ممکن پیش برود، اشتباه است؛ اما در کنار ریسک‌های کارآفرینی، منافع بسیاری هم وجود دارد. پس برای کارآفرینی و خلق کسب و کار، باید فرد مسئولیت پذیری بوده و در کنار آن، به خود و تلاش‌هایتان ایمانی قوی داشته باشید.

کارآفرینی با دستانی خالی/ وقتی وام کمیته امداد راهگشا شد

عاطفه حافظی یکی از بانوان کارآفرین است که در سال ۷۸ در یک خانواده۶ نفری در روستای حیدرآباد شهر تسوج چشم به جهان گشود و از بدو تولد به علت بیماری پدر طعم فقر را چشید. او در مدارس منطقه با آرزوی قبولی در رشته گیاه پزشکی مشغول به تحصیل شد، اما در سن ۱۸ سالگی پدر را که تمام امید و دارایی اش بود از دست داد.

وی در مورد علت انتخاب این شغل گفت: با توجه به فعالیت پدر در زمینه خشکبار به صورت خرده فروشی، به این فکر افتادم که راه پدر را ادامه بدهم و با این تفکر شغل پدر را توسعه دادم و اکنون به عنوان کارآفرین در این شغل مشغول کار و فعالیت هستم.

این کارآفرین ادامه داد: با شیوع بیماری کرونا، متأسفانه با کمبود سرمایه مواجه شدم و فعالیت‌هایم در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی کاهش یافت. در این اثنا با کارشناس کمیته امداد حین بازدید از طرح‌های اشتغال این نهاد در روستای محل اقامتم آشنا و طی مشاوره با ایشان تسهیلات اشتغال دریافت کردم.

حافظی با اشاره به نحوه ایجاد کارگاه فرآوری محصولات کشاورزی یادآور شد: سال گذشته با حمایت کمیته امداد و طی مشاوره‌ی انجام یافته با کارشناسان خودکفایی با دریافت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان طرح فراوری محصولات کشاورزی را ایجاد کردم و با بکارگیری زنان روستای مان برای تعداد ۲۰ نفر به صورت ثابت و ۱۵ نفر نیز به صورت متغیر اشتغالزایی کردم.

وی با بیان اینکه از تمامی ارگان‌های ذیربط اشتغال متقاضی دریافت تسهیلات بودم اما هیچ گونه حمایتی از من صورت نگرفت تصریح کرد: با عنایت خداوند متعال و تلاش شبانه روزی ظرف چند ماه کار را به جایی رساندیم که به کشورهای عراق، امارات، قزاقستان، صربستان و الجزایر توانستیم محصول صادر نمائیم.

ساناز امیری یکی دیگر از بانوان کارآفرین ساکن سردرود است که دیپلم خیاطی دارد و حدود ۱۲ سال است که در این عرصه فعالیت می‌کند.دو سال پیش به کمیته امداد مراجعه و با دریافت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات اشتغال برای ۲۵ خانم اشتغالزایی کرد.

وی با بیان اینکه از کودکی به خیاطی علاقه داشتم و اکنون نیز عاشق شغلم هستم، گفت: زمان کودکی از مادرم می‌خواستم هنگام دوخت و برش پارچه کمکش کنم چون خیلی عاشق خیاطی کردن بودم، اکنون بعد از سال‌ها خوشحالم که به آرزویم رسیده ام.

کارآفرینی با دستانی خالی/ وقتی وام کمیته امداد راهگشا شد

امیری با اعلام اینکه دوره آموزشی خیاطی را گذرانده ام و مدتی نیز در بازار کار کردم، افزود: می‌خواستم با افزایش مهارتم تسلط بیشتری در خیاطی داشته باشم و علاوه بر خودم برای چند نفر نیز فرصت شغلی ایجاد کنم.

این کارآفرین با بیان اینکه از طریق همکارانم با کمیته امداد آشنا شدم، ادامه داد: وقتی اطلاع یافتم که کمیته امداد وام اشتغال برای کارآفرینان می‌دهد پیگیر شدم و در سال ۹۹ پنجاه میلیون تومان وام گرفتم و مجدد ۵۰ میلیون تومان هم در سال ۱۴۰۰ دریافت کردم و تجهیزات نو خریدم.

امیری یادآور شد: چرخ‌های خیاطی و وسایل دیگر کهنه و کارکرده بودند مجبور می‌شدم هر دو هفته تعمیر کنم که برایم بسیار هزینه داشت. اما پس از دریافت وام از کمیته امداد تجهیزات کهنه را فروختم و وسایل جدید گرفتم.

وی ضمن تشکر از کمک کمیته امداد، تصریح کرد: پس از گرفتن وام از این نهاد کارم را توسعه دادم و پس از مدتی برای ۲۵ خانم اشتغالزایی نمودم که اکنون در کارگاهم باهم مثل خواهر کار می‌کنیم.

کارآفرین سردرودی با بیان اینکه آرزو دارم کارگاهی بزرگ دایر و برای صد خانم شغل ایجاد کنم، خاطرنشان کرد: تجهیزاتم زیاد شده اما کارگاهم کوچک است و نیاز به پشتوانه دارم تا بتوانم با شوق و اشتیاق خیاطی کنم.

کارآفرینی با دستانی خالی/ وقتی وام کمیته امداد راهگشا شد

وی با اعلام اینکه با ۷۰۰ هزار تومان سرمایه اولیه کارم را شروع کردم، گفت: با این پول یک چرخ خیاطی خریدم و مدتی در خانه کار کردم و سفارش‌های مشتریان را می‌دوختم.بعد از چند سال این چرخ کار می‌کند و با هزار چرخ نیز عوض نمی‌کنم چون سرشار از خاطره است.

در همین ارتباط، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد آذربایجان شرقی از ایجاد ۹۹۶ فرصت شغلی برای مددجویان این نهاد در ۵ ماهه سال جاری خبر داد و گفت: طی این مدت حدود ۱۰۱ میلیارد تومان تسهیلات اشتغال از طریق بانک‌های عامل به واجدین شرایط پرداخت شده است.

کریم پرویزی با اشاره به اهمیت مهارت آموزی مددجویان تاکید کرد: ۱۲ هزار نفر از مددجویان این نهاد در ۵ ماهه امسال در دوره‌های مهارت آموزی، پایدارسازی و کارآفرینی شرکت کردند.

وی با بیان اینکه کمیته امداد آذربایجان شرقی طی چند سال اخیر جز سه استان برتر در حوزه اشتغال بوده است، تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۲۵ هزار فرصت شغلی توسط این نهاد ایجاد شد که شامل ۵۰ درصد فرصت شغلی کل استان بود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات