قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی:

قدرت مانور شبکه توزیع آب تبریز افزایش یافت

قدرت مانور شبکه توزیع آب تبریز افزایش یافت
شناسهٔ خبر: 121152 -
اخبار استان
تبریز- مدیرعامل آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان اینکه پروژه‌های جایگزین سد نهند بلند مدت و دائمی است، گفت: با اجرای طرح تامین دائمی آب تبریز، قدرت مانور توزیع آب افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، گرم شدن هوا و فرا رسیدن تابستان طاقت‌فرسا، خشکسالی‌های چندساله و کمبود بارش‌ها باعث افت فشار آب در برخی از مناطق کلانشهر تبریز شد تا اینکه در روزهای آخر تیرماه با خشک شدن سد نهند به عنوان یکی از منابع تأمین آب قسمتی از مناطق شمال تبریز، افت فشار و قطعی آب در این مناطق ملموس شد.

لذا با بروز بحران‌های جوی در سالهای گذشته و از جمله در تابستان سال جاری، شرکت آب و فاضلاب استان دست به برنامه ریزی برای انجام تغییرات اساسی در زیرساختها و مسیر جریان آبی شد و همزمان با این تغییرات و برنامه ریزی های اساسی و با توجه به فراگیر و پیچیده بودن این زیرساختها، ایجاد شرایط اطمینان پذیری و ایمنی مطلق در تأمین آب شرب سالم برای همشهریان عزیز استان بیش از پیش مهم و ضروری به نظر می‌رسید.

از این‌رو لازم بود تا با انجام اقداماتی در مورد تأسیسات و تغییرات اصولی در سیستم و به خصوص برعکس کردن این تأسیسات و تغییر رژیم جریان بندی آب، آن را به نقاط بالادست شمال تبریز برسانند. یکی از مهمترین این راهکارها پیاده سازی برنامه‌های مدیریت بحران به منظور در درجه اول جلوگیری از گسترش مخاطره و کاستن از پیامدهای آن و در درجه دوم بازیابی سریع سیستم و بازگشت به عملکرد عادی می‌باشد.

مطالعات اولیه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران سیستم آب استان آذربایجان شرقی با هدف بالا بردن قدرت جوابگویی سیستم آب در برابر مخاطرات مختلف از جمله خشکی یکی از منابع آب تبریز و در نتیجه حذف و جایگزینی آب سد نهند آغاز گردید و با تعریف طرح‌ها و پروژه‌ها در مناطق مختلف زیرمجموعه، تا به امروز مرحله به مرحله تکمیل تر گشت. از مناطق درگیر عملیات ۶ شهرک باغمیشه، نصر، رشدیه، ولی امر، فرشته و ارم و ۵۰ درصد ولیعصر با ۲۸۰ هزار نفر جمعیت از این محل تأمین آب می‌شدند از طریق پمپاژ آب از داخل شهر تأمین آب شدند. این پروژه با هدف تأمین کسری ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب تبریز بلافاصله آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان شرقی با بیان این‌که پروژه‌های جایگزین سد نهند، طرحی بلند مدت و دائمی است، افزود: با اجرای طرح تأمین دائمی آب تبریز، پتانسیل تولید آب شهر برای سال‌های بعدی افزایش یافته و منابع تأمین آبی خوبی به دست آمده است.

وی از احداث ۴۰ حلقه چاه که ۲۰ حلقه از آن در نزدیکی شهرک فناوران می‌باشد خبر داد و گفت: آب این چاه‌ها با ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر شبکه‌های داخلی به سمت مخزن ۱۰۰ هزار مترمکعبی که توسط شرکت آب منطقه‌ای استان در اوایل خرداد آماده شده، هدایت و به مخازن تبریز وصل شده است. وی افزود: میدان چاهی دوم، دره مارالان بود که پنج حلقه این میدان به مدار آمده و پنج حلقه دیگر نیز پس از احداث یک باب تصفیه خانه به مدار می‌آید. تعداد ۱۶ حلقه به صورت پراکنده جهت بهره برداری سریع‌تر در کنار تمامی مخازن شهر بدون نیاز به لوله گذاری و وصل برق احداث شده‌اند.

خانی با بیان این‌که ۳۰ حلقه چاهی که در مدار هستند، نیاز تولید آب شهر را حل کرده‌اند، ادامه داد: اکنون در بحث توزیع آب در داخل شهر، شبکه توزیع برعکس شده و تنظیم تمامی فشارشکن‌ها، شیرهای کنترلی و شیر فلکه‌ها تغییر یافته است.

وی افزود: بزرگترین دستاورد پروژه‌هایی که به اتمام رسید، این بود که سراسر شهر تبریز از طریق ایستگاه‌های پمپاژ داخل شهر با ظرفیت بالا به منبع آب زرینه رود وصل شده‌اند و اکنون هر کجا که لازم باشد، می‌توانیم آب این منبع را به آن نقطه شهر برسانیم.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات