قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

در جمع خبرنگاران عنوان شد؛

خوش مصرفی آذری‌ها در کشور و تحویل‌۱۰۰سامانه خورشیدی به مددجویان

خوش مصرفی آذری‌ها در کشور و تحویل‌۱۰۰سامانه خورشیدی به مددجویان
شناسهٔ خبر: 121142 -
اخبار استان
تبریز-مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی گفت: آذربایجان شرقی باتوجه به فرهنگ عمومی بالای اهالی آن، جزو مشترکین پاک محسوب می‌شود که در کشور در مدیریت مصرف سرآمد هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر فرج نیا صبح دوشنبه در جمع خبرنگاران در دومین جلسه از سلسله نشست‌های رسانه‌ای «به سوی قله» خانه فرهنگ تبریز اظهار کرد: میزان استاندارد متوسط رشد مصرف سالانه برق در دنیا یک تا سه درصد است که بخشی از رشد قابل توجه مصرف برق در این استان مربوط به توسعه بخش صنعت بوده ولی عمده رشد مصرف در فصل تابستان مربوط به وسایل سرمایشی است.

وی با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد مصرف برق در ایام پیک بار تابستان مربوط به بخش غیرمولد و سامانه سرمایشی است، تاکید کرد: با توجه به اینکه فرهنگ مصرف برق در این استان به سمت استفاده از کولرهای گازی سوق یافته است، متوسط رشد سالانه مصرف برق نیز در این استان نسبت به متوسط کشوری افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی گفت: برای روزها و ساعت‌های خاص پیک بار میزان نیاز کل کشور ۷۳ هزار مگاوات که کولرهای گازی در کشور حدود ۲۰ هزار مگاوات معادل تولید سه تا چهار نیروگاه تبریز، برق مصرف می‌کنند.

فرج نیا ادامه داد: برای کنترل متوسط افزایش مصرف برق برنامه‌های مختلفی در سطح دنیا و کشور در خصوص مدیریت مصرف و پاسخگویی بار (dr) انجام می‌دهند همچنین نرخ‌های شناور در اوج مصرف اعمال و برنامه‌های تشویق محور در حوزه‌های مختلف صنعت، کشاورزی و خانگی در قالب «خرید خاموشی» اجرا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح تشویقی در بخش خانگی برای صرفه جویی در مصرف برق نسبت به سال گذشته ۲۰ برابر ارزش برقی مصرفی پاداش داده می‌شود، یادآور شد: در این طرح به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف برق نسبت به سال گذشته ۲۰ هزار ریال پاداش برای مشترکان تعلق می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی گفت: برای اعمال طرح‌های تشویقی برای رعایت الگوی مصرف برق در بخش خانگی این استان، امسال ۲۰ میلیارد ریال پاداش به مشترکان برق اعمال شده است.

فرج نیا، میزان پاداش اعمال شده در بخش خانگی در سطح کشور را ۱۲ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: سال گذشته نیز از بابت همکاری بخش‌های صنعت و کشاورزی با این شرکت ۵۰۰ میلیارد ریال پاداش به این بخش‌ها اعمال شده است.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان شرقی باتوجه به فرهنگ عمومی بالای اهالی آن، جزو مشترکین پاک محسوب می‌شود که در مدیریت مصرف سرآمد هستند و بیشترین کاهش برق مصرف خانگی کشور نسبت به سال گذشته در آذربایجان شرقی بوده است.

وی ساخت نیروگاه از سوی صنایع و ساخت شهرک‌های خورشیدی را از راهکارهای جبران رشد مصرف برق اعلام کرد و اظهار کرد: در این راستا صنایع باید هر سال ۱۰ هزار کیلووات ساعت به شبکه توزیع برق تزریق کنند و مقرر شده تا صنایع به صورت کنسرسیوم در شهرک‌های صنعتی استان با دریافت زمین رایگان در تولید برق مشارکت کنند.

فرج نیا، با بیان اینکه از امسال صنایع موظف هستند یک درصد برق مصرفی خود را از «تالار سبز» (انرژی تولید شده از سلول‌های خورشیدی و تجدید پذیر) خریداری کنند، ادامه داد: این میزان در پنج سال آینده به پنج درصد افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه میزان برخورداری مناطق مختلف کشور از نعمت برق پایدار ۹۹.۸ درصد است، گفت: این میزان در سطح این استان ۹۹.۹ درصد است.

فرج نیا، با تاکید بر اینکه در روستاهای بالای ۱۰ خانوار استان، روستای فاقد برق وجود ندارد، ادامه داد: این شرکت در ۲ سال گذشته با استفاده از اعتبارات ملی به ۱۹ روستای استان برق رسانی کرده است.

وی با اشاره به اینکه کشور ما از نظر ظرفیت منصوبه نیروگاهی جزو کشورهای اول تا سوم منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود، یادآور شد: اکنون صنعت برق در بخش انتقال ۱۰۰ درصد خودکفا شده و در این حوزه از تولید داخل استفاده می‌کند و در بخش تولید نیز بیش از ۹۵ درصد متکی به تولیدات داخلی است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در این استان حدود ۲ میلیون مشترک برق وجود دارد، گفت: ظرفیت منصوبه نیروگاه‌های استان ۲ هزار و ۴۰ مگاوات بوده که این ظرفیت و تولید انرژی در منطقه شامل استان‌های آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل پنج هزار و ۲۴۸ مگاوات است.

فرج نیا افزود: سالانه ۶۰ تا ۷۰ هزار مشترک به شبکه توزیع برق خانگی و بخش صنعت آذربایجان شرقی اضافه می‌شود و طول شبکه فشار ضعیف استان ۹ هزار کیلومتر و طول شبکه ۲۰ کیلوولتی به غیر از تبریز ۱۳ هزار کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی گفت: همزمان با گرامیداشت هفته دولت به ارزش سه هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال پروژه شرکت توزیع برق در سطح استان بهره برداری یا کلنگ زنی می‌شود.

فرج نیا، با بیان اینکه این پروژه‌ها در بخش محرومیت زدایی عمدتاً در روستاهای استان اجرا می‌شود، ادامه داد: از این میزان به ارزش ۲ هزار و ۴۳۰ پروژه به بهره برداری می‌رسد و عملیات اجرایی یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال پروژه آغاز می‌شود.

وی تعداد روستاهای دارای برق استان را ۲ هزار و ۶۰۰ روستا اعلام کرد و یادآور شد: در مدت پنج تا ۶ سال آینده تمام شبکه‌های برق داخل روستایی استان بازسازی و نوسازی می‌شود و سه روستای بدون برق استان در هفته دولت از جمله در شهرهای میانه و خداآفرین از نعمت برق برخوردار می‌شوند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی با اشاره به اجرای طرح حمایتی از مددجویان استان در قالب امضای تفاهم نامه‌های مشترک با نهادهای حمایتی، گفت: در این راستا قرارداد تحویل ۷۰۰ دستگاه سامانه خورشیدی برای تولید برق به مددجویان منعقد شده است.

فرج نیا، افزود: از این میزان تاکنون ۱۰۰ دستگاه در مناطق مختلف استان تحویل مددجویان شده و این شرکت برق تولیدی این سامانه‌ها را به قیمت ۲۲ هزار ریال خریداری می‌کند به طوری که هر خانوار می‌تواند از این طریق ماهانه حدود ۱۸ تا ۲۰ میلیون ریال درآمد کسب کند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه بانک‌ها از بزرگترین چالش‌های حوزه مصرف برق در استان هستند، گفت: در راستای مدیریت مصرف برق استان، با دستگاه‌ها و بانک‌های پرمصرف برق برخورد قانونی می‌شود.

فرج نیا، با بیان اینکه در این راستا برق ۶۶ واحد دولتی و بانک‌های بد مصرف در استان قطع شده است، ادامه داد: از این تعداد ۲۲ اشتراک مربوط به بانک‌های استان بود که مصوبه کاهش بار مصرفی را رعایت نکردند و از راه دور برق آن‌ها قطع شد.

وی یادآور شد: این واحدها که اشتراک برق آنان بر اساس دستورالعمل‌های هیأت دولت و وزارت نیرو قطع شده است، به جای کاهش مصرف برق در مقایسه با سال گذشته، متأسفانه افزایش مصرف داشتند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات