قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی خبرداد؛

رشد ۱۱۵ درصدی امانت کتاب و افزایش ۱۰۱ درصدی اعضای کتابخانه‌ها

رشد ۱۱۵ درصدی امانت کتاب و افزایش ۱۰۱ درصدی اعضای کتابخانه‌ها
شناسهٔ خبر: 121125 -
اخبار استان
تبریز-مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی به تشریح دستاوردهای توسعه‌ای کتابخانه‌های عمومی استان بر اساس ۵ شاخص ترویجی پرداخت و از رشد ۱۱۵درصدی امانت کتاب و افزایش ۱۰۱ درصدی اعضا خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسد بابایی در جمع خبرنگاران به دستاوردهای یک ساله اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی بر اساس ۵ شاخص توسعه فضا، منابع اطلاعاتی، تعداد عضو، میزان امانت کتاب و انجام برنامه‌های ترویجی پرداخت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی با اشاره به شاخص توسعه فضای کتابخانه‌های عمومی تصریح کرد: در این شاخص در یک سال گذشته با افتتاح کتابخانه خیرساز الدار اصلان سعادتجو در منطقه مارالان تبریز، کتابخانه سیار مرحوم نوش آفرین دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر جدید سهند تعداد کتابخانه های عمومی نهادی استان به ۱۱۶ کتابخانه رسید.

بابایی با بیان اینکه کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی مجهزترین کتابخانه شمالغرب کشور است افزود: سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور بازطراحی کتابخانه های مرکزی و بزرگ کشور می‌باشد که این کتابخانه نیز با بخش‌های جدید از قبیل اتاق علم، ساختکده، اتاق بازی، اتاق مادر و کودک، اتاق آموزش تحت وب و با به روزترین تجهیزات افتتاح و در اختیار مردم فرهنگ دوست آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

بابایی با اشاره به شاخص تعداد عضو کتابخانه‌های عمومی افزود: تعداد عضویت ثبت نام شده در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۰۱ درصدی در یک سال گذشته از ۷۸ هزار و ۹۲۱ نفر به ۱۵۸ هزار و ۹۴۹ نفر رسیده است. که بیش از ۶۳ درصد این اعضا، کودکان و نوجوانان هستند.

وی با تاکید براینکه از مهم‌ترین و مؤثرترین دوران زندگی آدمی، کودکی است و خواندن در این دوران باعث می‌شود علاوه بر رشد فرهنگی، کودک به مطالعه به عنوان فعالیت روزانه عادت نماید گفت: طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» دو طرحی هستند که به صورت ابتکاری در طول یکسال گذشته برای جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه های عمومی و افزایش عضو انجام گرفته است. در طرح «کودک کتابخوان» که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز انجام می‌گیرد به هر کودکی که در سن شش سالگی برای تزریق واکسن مراجعه می‌نماید یک کارت دعوت به عضویت و رایگان در کتابخانه های عمومی محل سکونت با امضای مسئول کتابخانه اهدا می‌شود. همچنین در طرح «نوجوان کتابخوان» که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان صورت می‌گیرد کتابداران کتابخانه عمومی به مدرسه همجوار جهت معرفی کتاب، آشنایی دانش آموزان با کتابخانه، برگزاری مسابقات کتابخوانی و قصه گویی مراجعه می‌نمایند. همچنین از در مدارس و کلاس‌های مختلف، دانش آموزانی به عنوان کتاب یار انتخاب می‌شوند که در ترویج کتابخوانی همراه کتابدار کتابخانه عمومی باشند.

عضو شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی در ادامه درباره شاخص افزایش منابع اطلاعاتی تأکید کرد: کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۵.۵ درصدی در یکسال گذشته به ۳ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۲۷۶ نسخه رسیده است. وی افزود: با توجه به اینکه امکان خرید منابع با توجه به بودجه سازمان محدود می‌باشد اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، برای جبران کمبود منابع کتابخانه ای خود تلاش مستمر برای ترویج فرهنگ اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی دارد. در همین راستا با اجرای دو پویش «نذر کتاب، نشر خوبی ها» و «اهدای کتاب، بارش دانایی» در یکسال گذشته تعداد ۳۲۴۲۱ نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی اهدا شد.

بابایی با تشریح شاخص امانت کتاب نیز گفت: تعداد کتاب‌های امانت داده شده توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۱۵ درصدی در یک سال گذشته، به ۹۵۱ هزار ۳۴۳ نسخه رسیده است. وی رشد ۹ درصدی در برگزاری برنامه‌های ترویجی از قبیل نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی، نشست‌های کتاب خوان (نشست‌های معرفی کتاب)، قصه گویی و … را از جمله تلاش‌ها برای ترغیب عموم مردم به خوانش کتاب‌های موجود در قفسه کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات