قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی خبرداد؛

کاهش ۸ هزار هکتاری سطح کشت پیاز در آذربایجان شرقی

کاهش ۸ هزار هکتاری سطح کشت پیاز در آذربایجان شرقی
شناسهٔ خبر: 121075 -
اخبار استان
تبریز- رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از کاهش ۸ هزار هکتاری سطح کشت پیاز در آذربایجان شرقی خبرداد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان، اکبر فتحی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به شرایط آب و هوایی حاکم بر استان گفت: در استان افزایش دما و کاهش نزولات جوی را شاهد هستیم و امسال از نظر خشکسالی و خشکی تقریباً بی سابقه است و حاصل این شرایط نیز این شده است که در زمینه آب شرب و کشاورزی با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به ضرورت بهینه سازی مصرف آب گفت: بهینه سازی مصرف آب در همه حوزه‌ها خصوصاً کشاورزی که بیشترین میزان آب را مصرف می‌کند ضروری است. البته این بهینه سازی با اصلاح الگوی کشت و حذف محصولات با نیاز آبی بیشتر و جایگزینی آن با محصولات کم آب بر با همکاری کشاورزان از سال‌های قبل آغاز شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: در حوضه دریاچه ارومیه ۸ هزار و ۵۰۰ هکتار پیاز کشت می‌شد که این میزان به ۵۰۰ هکتار کاهش پیدا کرد و در خصوص محصول گوجه فرنگی نیز کاهش سطح کشت داشته ایم و به جای آن محصولاتی مانند کلزا، گندم و جو کشت کرده ایم. همچنین باغات پسته و مزارع زعفران نیز با توجه به نیاز آبی کمی که دارند جایگزین محصولات پر آب بر شده اند.

فتحی از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در استان با هدف کاهش میزان آب مصرفی در حوزه کشاورزی خبر داد و افزود: ۵۰ درصد اراضی که در حوضه دریاچه ارومیه به صورت آبی کشت می شده است، تحت پوشش سیستم‌های نوین آبیاری قرار گرفته اند اما ضروری است که همه اراضی کشاورزی تحت پوشش سامانه‌های نوین آبیاری قرار بگیرند و در تلاشیم تا استفاده از این سامانه‌های نوین را اجباری کنیم.

وی در خصوص وضعیت گلخانه‌ها در آذربایجان شرقی گفت: اقدامات مثبتی در این زمینه صورت گرفته است و گلخانه‌های خوبی، خصوصاً در حوضه دریاچه ارومیه احداث شده است با این هدف که محصولات با نیاز آبی بیشتر مانند سبزی و صیفی جات را به گلخانه‌ها منتقل کنیم که البته این جابجایی مستلزم تصویب یک قانون است که پیگیر آن هستیم.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات