قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

در جمع خبرنگاران عنوان شد؛

آنالیز فوتبالی با چاشنی هوش مصنوعی در تبریز

آنالیز فوتبالی با چاشنی هوش مصنوعی در تبریز
شناسهٔ خبر: 121017 -
اخبار استان
تبریز- مهندس تبریزی برای اولین بار در کشور نرم افزاری را طراحی کرده است که با استفاده از هوش مصنوعی آنالیز و تحلیل‌های فوتبالی را انجام می‌دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود نورانی مهندس تبریزی است که در گرایش فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک رشته مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده است؛ نورانی صبح جمعه در جمع خبرنگاران در تبریز اظهار کرد: بعد از نمونه آنالیزی که به فیفا دادیم، با تلاش و سختی بسیار سروری را از فیفا دریافت کرده و زمان بسیاری سپری شد تا برنامه جایگاه خود را پیدا کند.

وی ادامه داد: به علت قابلیت‌های خوب برنامه، فیفا قبول کرد و در میان ده کشور جهان، رتبه سوم را کسب کردیم و به حد نصاب رساندیم چراکه در کل جهان دو تیم این شرایط را دارا هستند.

وی افزود: از قابلیت‌های برنامه می‌توان به این مورد اشاره کرد که هر ۱۴ دقیقه وضعیت را اطلاع رسانی و تحلیل می‌کند و در حال حاضر برنامه با قدرت بالایی پیش می‌رود و امیدوارم بتوانیم قابلیت‌های بهتر از این را ارائه دهیم و در کشور مؤثر باشیم و چهار پروژه دیگر نیز در دست انجام است.

این کارشناس فیفا تاکید کرد: هوش مصنوعی می‌توتن دقیقاً تمام بازی را رصد و معایب را استخراج و تک‌تک بازیکنان را آنالیز کرد و ترکیب و نوع بازی را مشخص کنیم تا مربی راحت تر بتواند تصمیم بگیرد و در مورد اهداف تیم برنامه‌ریزی کند.

وی خاطرنشان کرد: شهر خود را دوست دارم و نمی‌توانم شهر دیگری بروم و از قطر و عمان هم پیشنهاد داشتیم ولی ترجیح دادم اینجا بمانم.

وی یادآور شد: در کنار زمین نمی‌توان تحلیل کرد اما دوربین واید از بالای زمین فیلم گرفته و نتایج را ارائه می‌دهد بزرگترین مشکل ما این است که دوربین واید در تصویر برداری صدا و سیما نداریم و تصاویر سریعاً جابه‌جا می‌شوند که یکی از مشکلات ماست.

نورانی گفت: به جز تیم ما تیم دیگری در کشور وجود ندارد، نرم افزار دارند اما هوش مصنوعی ندارند؛ نرم افزار تخصصی طراحی کرده‌ایم که چندین ماه آینده رونمایی می‌کنیم که از نرم افزارهای اروپایی بهتر و پر قدرت‌تر است.

خدایی، مشاور این تیم نیز افزود: ما حتی می‌توانیم با این برنامه‌ها حالت روانی بازیکن حین بازی و تمرین را آنالیز و رصد کنیم وسلامت جسمانی و نقاط ضعف آنها را تشخیص دهیم و نسبت به متابولیسم بازیکن ارائه دهیم.

وی گفت: بخش دیگر هم دوربین‌های واید است که در ایران VAR کار نمی‌کند و وجود ندارد اما ۱۰۰ درصد می‌توانیم آنها را آنالیز کنیم با این شرایط نمی‌توان تصاویر یکپارچه داشت ولی با دوربین‌های واید مسئله را برطرف کردیم.

سجاد حسین زاده، رئیس کمیته مربیان آذربایجان شرقی هم طی سخنانی اضافه کرد: طراحی این نرم افزار کار بسیار بزرگی است و زمانی که به هیأت فوتبال مراجعه کردند، امیدی که اکنون به این قضیه داریم را نداشتیم و ذهن‌مان نمی‌گنجید همچنین پتانسیل و برنامه‌ای را در استان داشته باشیم که برای اولین بار در سطح کشور هم انجام می‌شود و با استفاده از تکنولوژی در حوزه آنالیز فوتبال به جایی برسیم.

وی ادامه داد: خود برنامه‌هایی که جزو پیشروهای قضیه بودند اکنون قدیمی شده‌اند و امیدواریم این برنامه در پیشبرد اهداف فوتبالی مثمر ثمر باشد؛ فوتبال به یک صنعت تبدیل شده است و لازمه آن این است ابزارهای لازم را داشته باشیم.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات