قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

انتقاد امام جمعه تبریز از بحران کم‌آبی و قطعی برق؛

تاکنون نتوانسته‌ایم چاره موثری برای حل بحران انرژی تدبیر کنیم

تاکنون نتوانسته‌ایم چاره موثری برای حل بحران انرژی تدبیر کنیم
شناسهٔ خبر: 120825 -
اخبار استان
تبریز-امام جمعه تبریز گفت: هر سال شاهد بدتر شدن بحران‌های کم آبی و مصرف بالای انرژی هستیم اما نتوانسته‌ایم چاره موثری برای حل این تهدید اجرایی کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز با اشاره به انتشار فیلم ضرب و شتم یک بانوی محجبه در مقابل فرزند دخترش در باغ نارنجستان شیراز به دنبال تذکر به کشف حجاب چند خانم توسط یک مرد اظهار کرد: این فیلم تفسیر خاصی نمی‌خواهد، یک خانم به چند نفر بابت کشف حجاب تذکر داده و این واکنش را دریافت کرده است.

وی افزود: گذشته از ابعاد دینی موضوع سکوت در مقابل این خشونت عریان علیه یک خانم محجبه در مقابل دخترش منجر به تشدید دو قطبی‌های اجتماعی می‌شود و آنهایی که نگران جامعه ایران هستند باید فارغ از تفاوت‌های ظاهری و سلیقه‌ای با خانم تذکر دهنده دفاع کنند.

آل هاشم تصریح کرد: همه باید با صدای بلند از اقدام افرادی که چنین بی‌محابا یک خانم را ضرب و شتم می‌کنند اعلام انزجار کنند.

خطیب جمعه تبریز همچنین به مرحله پیش ثبت نام انتخابات مجلس از ۱۶ مرداد اشاره کرد و گفت: انتخابات مجلس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چهار راهبرد امنیت، مشارکت، سلامت و رقابت باید جلوه باشکوه‌تری داشته باشد.

وی افزود: یکی از حسن و مزایای قانون جدید انتخابات مجلس با در نظر گرفتن مرحله پیش ثبت نام از ۱۶ مرداد این است که فرصت کافی برای تحقیق و بررسی هیأت‌های اجرایی و نظارت و رسیدگی به شکایات است که تا حدود زیادی می‌تواند به یک انتخابات سالم کمک کند.

آل‌هاشم ادامه داد: همچنین برای مردم انقلابی فرصت مناسبی است با تحقیق و رصد بیشتر اوضوع و رفتارهای داوطلبان برای انتخابات حداکثری و انتخاب هوشمندانه آماده شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در خطبه‌های نماز جمعه تبریز به ۱۴ مرداد روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی اشاره کرد و اظهار کرد: ۶۰ سال نسل کشی در فلسطین، دادن سلاح شیمیایی به کسی ماندن صدام، قتل عام زن و کودک در ویتنام توسط غربی‌ها نقض حقوق بشر نیست.

امام جمعه تبریز افزود: حقوق بشرشان را در زندان ابوغریب و زندان‌های متعدد دیگر و کشتارهای گوناگون مانند پاکستان و افغانستان و از این قبیل نشان می‌دهند و شکنجه را در غرب قانونی می‌کنند آن وقت این‌ها دم از حقوق بشر و دفاع از حرمت انسان و کرامت آن می‌زنند.

آل‌هاشم به برگزاری باشکوه دهه محرم امسال در ایران اسلامی به ویژه آذربایجان و تبریز اشاره کرد و اظهار کرد: آئین‌ها و مناسک دینی از جمله مناسبت‌ها توان بسیج کنندگی دین و هویت جمعی یک ملت را نشان می‌دهد و مهمترین آئین جمعی شیعیان مربوط به عزاداری ایام محرم است.

امام جمعه تبریز از عزاداری محرم به عنوان یک رسانه مهم و اصلییل یاد کرد و گفت: رسالت این رسانه در دهه‌های متمادی برانگیختن یک حس جمعی در محبت به اهل بیت (ع) بوده است که مانع فراموشی تاریخ و مسیرآن شده است و برهمین اساس دشمنان اسلام و انقلاب همواره بر تخریب این آئین تمرکز داشتند که امسال بیش از هر سال دیگری است اما با وجود تلاش جریان‌های ضددینی عزاداری محرم امسال در گرمای تابستان به گرم و عظیم‌ترین شکل ممکنی که می‌شد انجام و برپا شد و عظمت و باور مردم ایران به امام حسین (ع) را به تصویر کشید.

وی با تجلیل از مردم ایران اسلامی به ویژه مردم آذربایجان و تبریز در برگزاری باشکوه عزاداری‌های دهه اول محرم تصریح کرد: عزاداری‌های امسال با شکوه‌تر از هر سال دیگری برگزار شد و این یک معنا بیشتر ندارد آن اینکه هر وقت دشمن باورهای اعتقادی مردم را نشانه گرفته است مردم راسخ‌تر و محکم‌تر از گذشته پای اعتقادهای خودشان ایستاده‌اند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی به گرمایش زمین و مخاطرات آن اشاره کرد و اظهار کرد: متأسفانه مسئولان ما (مسئولان وزارت نیرو) آنگونه که باید این مخاطرات را جدی نگرفته‌اند، ما نیازمند تدوین سیاست‌های جدید در این حوزه هستیم با اینکه هر سال شاهد بدتر شدن بحران‌های کم آبی و مصرف بالای انرژی هستیم اما نتوانسته‌ایم چاره مؤثری برای حل این تهدید اجرایی کنیم.

وی تصریح کرد: همه این مشکلات روز افزون وظیفه مدیران برای تنظیم برنامه‌های دراز مدت آنهم متکی بر فراوانی مخاطرات را گوشمزد می‌کند که باید با تدابیر علمی و صحیح با این مسائل برخورد کرد.

آل‌هاشم با بیان اینکه در این روزها کار ما شده پاسخ دادن به تلفن‌های مردم که فلان جا برق قطع شده و فلان جا آب نیست، گفت: ضمن اینکه مردم باید در مصرف انرژی از جمله آب صرفه‌جویی کنند اما دولت هم وظیفه دارد این مخاطرات را به حداقل برساند.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: این وضعیت دریاچه ارومیه است که روز به روز به طرف خشک شدن حرکت می‌کند باید مسئولان در این رابطه تلاش بیشتری کنند.

وی همچنین از حرکت اخلاق مدار و پهلوانه فرزاد صفوی کاتاکار آذربایجان شرقی در فینال مسابقات کاراته پاراآسیایی برابر حریف عربستانی خود وقتی که به برتری دست یافت پس از اعلام نتیجه با سرعت به سمت حریف رفت و دست حریف عربستانی را بالا برد، تجلیل کرد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات