قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی:

ایجاد میزهای تجاری هدفمند برای توسعه صادرات غیرنفتی انجام شود

ایجاد میزهای تجاری هدفمند برای توسعه صادرات غیرنفتی انجام شود
شناسهٔ خبر: 120805 -
اخبار استان
تبریز- سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت ایجاد میزهای تجاری برای کشورهای هدف صادراتی گفت: ایجاد میزهای تجاری هدفمند برای توسعه صادرات غیرنفتی انجام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجعفر عظمایی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: تعداد میزهای تجاری در استان مهم است ولی شرط لازم برای توسعه تجارت خارجی نیست چرا که شاید با تشکیل دو میز تجاری قوی و تأثیرگذار هم بتوانیم بیشتر از گذشته در این حوزه نتیجه بگیریم.

وی با تاکید بر تمرکز بر روی موضوع اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری گفت: اتاق بازرگانی تبریز نقش ویژه ای در افزایش برنامه‌های پذیرش و اعزام هیأت‌های تجاری دارد که البته باید در این زمینه برنامه‌های راهبردی داشته باشیم.

عظمایی ادامه داد: پذیرش و اعزام هیأت‌های تجاری در استان به صورت سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده انجام نمی‌شود در حالی که اعزام و پذیرش هیأت‌های تجاری و شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی و انعکاس این مسائل برای بهره‌برداری افراد ذینفع می‌تواند تأثیر ویژه ای در توسعه صادرات و مبادلات تجاری داشته باشد.

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت برنامه‌های وزیر صمت در خصوص توسعه صادرات غیرنفتی گفت: در تکالیفی که در جلسات متعدد برای استان‌ها ارسال می‌شود بر حوزه تجارت و توسعه صادرات تاکید ویژه ای وجود دارد.

عظمایی با بیان اینکه توسعه صادرات غیرنفتی از سوی وزارت صمت به صورت جدی پیگیری می‌شود، افزود: برخی از مسائل و موانع در حوزه تجارت و صادرات غیرنفتی مانند ارز و یا سیاست‌های مربوط به تعرفه‌های ترجیحی که در استان نیز با این موارد مواجه هستیم در سطح کلان کشور مطرح است ولی در هر حال این موارد مانعی برای پیشنهاد دادن برای بهبود و تغییر وضعیت صادرات نیست.

وی با اشاره به اینکه عملکرد کارگروه توسعه صادرات در وزارتخانه رصد می‌شود، گفت: برخی از مسائل نیز مربوط به دستگاه‌های اجرایی استان است که در این زمینه دستگاه‌ها باید همکاری خود را افزایش دهند.

عظمایی ادامه داد: کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی یکی از کارگروه‌های اصلی و زیربنایی وزارت صمت است و ما موظف هستیم در این کارگروه مسائل و مشکلات مربوط به حوزه صادرات را پایش کنیم و تصمیم گیری های بهینه برای افزایش صادرات اتخاذ کنیم.

سرپرست اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: همکاران اداره کل صمت استان همواره پای کار هستند تا موانع و مشکلات بخش تجارت و صادرات غیرنفتی رفع شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات