قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

مربی پاراکاراته ایران:

یکی از خلاءهای جامعه ما نبود الگوست

یکی از خلاءهای جامعه ما نبود الگوست
شناسهٔ خبر: 120781 -
اخبار استان
تبریز - مربی تیم ملی کاتا با بیان اینکه در مسابقات ملاک قهرمانی نیست بلکه رفتار قهرمانی است و باید الگو سازی کنیم، گفت: یکی از خلاءهای جامعه ما نبود الگو است.

به گزارش خبرنگار مهر، "فرزاد صفوی" پاراکاراته کار آذربایجان شرقی که به نوعی از بچه‌های سندروم داون به حساب می‌آید در اولین حضور خود در میادین ورزشی و در شهر "ملاکا" کشور مالزی، توانست با غلبه بر حریفان خود مقام نخست و قهرمانی این رشته ورزشی را کسب کند.

اما مهمتر از کسب مدال طلا این مسابقات منش پهلوانی این ورزشکار است که همه حاضرین در سالن و همچنین تمامی ورزش دوستان در اقصی نقاط جهان را شیفته این ورزشکار تبریزی کرد، روحیه و انسان دوستی فرزاد آنجا به نمایش درآمد که بعد از اعلام نفر برتر تشک توسط داور، صفوی به سمت حریف عربستانی خود رفته و دست وی را نیز به عنوان برنده بلند کرد و همه حاضرین در سالن مسابقات بلند شده و این حرکت فرزاد را تشویق کرده و حتی دقایقی سالن ورزشی تحت تأثیر این حرکت بود.

امروز یکشنبه فرزاد صفوی به همراه احد شاهین مربی تیم ملی پاراکاراته و رضایی دبیر هیئت کاراته آذربایجان شرقی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه حاضر شده و حال و هوای آن روز مسابقه را به نوعی توصیف کردند.

احد شاهین، با اشاره به اینکه تیم ملی ایران با ۶ ورزشکار در این رقابت‌ها حضور داشت، افزود: تیم ملی ایران موفق به کسب چهار مدال طلا و یک برنز و عنوان قهرمانی این مسابقات شد.

مربی سابق تیم ملی کاتا ایران یادآور شد: تعداد ورزشکاران حاضر در این مسابقات نسبت به دور اول سه برابر بود و قهرمان دوره قبل در این دور برنز گرفت که نشان از بالا رفتن سطح مسابقات دارد.

 یکی از خلاءهای جامعه ما نبود الگوست

مربی تیم پارا کاراته مردان اظهار داشت: مسابقات سندروم داون یا پاراکاراته که در کلاس K22 انجام گرفت برای دومین بار نمایندگانی از ایران حضور داشتند.

شاهین با بیان اینکه رفتاری که فرزاد در این مسابقات کرد در کل دنیا صدا به پا کرد، خاطرنشان کرد: این حرکت و رفتار در ذات فرزاد است و حرکتی از پیش برنامه ریزی شده نبود.

وی با بیان اینکه قهرمانی فرزاد در این مسابقات، انگیزه‌ای برای والدین دارای فرزند سندروم داونی شده است، توضیح داد: پس از این قهرمانی خانواده‌ها برای حضور فرزندان خود در ورزش، تمایل شأن بیشتر شده است و مسیر جدیدی ایجاد شده که می‌تواند به ورزشکاران معلول ذهنی و خانواده آنها کمک کند.

شاهین در خصوص مسابقات آتی اذعان کرد: مسابقات جهانی مجارستان از پنجم تا دهم آبان ماه سال جاری با حضور ۱۵۰ ورزشکار برگزار خواهد شد که سطح مسابقات بالا خواهد بود و حریفان سرسختی در آن حضور دارند از این رو، تمرینات فرزاد برای کسب عنوان در مسابقات جهانی از فردا آغاز می‌شود.

احد شاهین اظهار کرد: بیشتر ورزشکاران، مسئولان ورزشی کشورهای مختلف و آسیا در صفحات مجازی خود به اشتراک گذاشتند، همچنین رئیس شورای عالی داوران آسیا وی را بهترین ورزشکار مسابقات معرفی کرد اما پس از چند روز فدراسیون کاراته واکنش نشان داد ولی مسئولان استان آذربایجان شرقی هنوز اقدامی نکرده اند.

وی توضیح داد: از مشهد فرزاد و خانواده وی را به مدت سه روز برای اقامت در مشهد مقدس دعوت کردند و از تهران، برای حضور در برنامه‌های تلویزیونی صبح بخیر ایران دعوت کردند.

شاهین در مورد پاداش این قهرمان از سوی فدراسیون افزود: فدراسیون چون برنامه‌ای برای پاراکاراته ندارد در نتیجه بودجه‌ای نیز برای آن تخصیص نداده است از این رو هنوز در مورد پاداش صحبتی نشده است ولی امیدوارم این اتفاق برای ایجاد انگیزه بیشتر، زودتر بیافتد.

فرزاد صفوی با بیان اینکه در وهله اول باید از حمایت‌ها و زحمات مربی خودم، هیأت کاراته استان و دعای عزاداران حسینی که باعث کسب این نتیجه دلنشین در قاره آسیا بودند تشکر کنم.

صفوی در خصوص مسابقه آتی خود که قرار است آبان ماه در کشور مجارستان برگزار شود، عنوان کرد: برای کسب قهرمانی در این مسابقات تلاش خواهم کرد.

وی اذعان داشت: خیلی خوشحال هستم که این مقام را برای کشورم به دست آوردم تا پرچم ایران به اهتزاز در بیاید.

در پاسخ سوال خبرنگاری که پرسید آیا این حرکت از قبل هماهنگ شده بود یا در لحظه انجامش دادی؟ به جای فرزاد، مربی وی گفت: فرزاد این حرکت را شاید خودش الان به یاد نداشته باشد ولی آن لحظه به عنوان وظیفه خود انجام داد چرا که روحیه این پسر خیلی بزرگ است و همه را دوست می‌دارد.

فرزاد صفوی متولد ۱۳۷۰ بوده و کاراته را از پدر مرحومش صمد صفوی که از کاراته کاهای بنام و مشهور آذربایجان شرقی بود، فراگرفت و پس از فوت پدرش نیز به این رشته ادامه داد تا اینکه در دومین دور از مسابقات پاراکاراته آسیا به این عنوان دست یافت.

در شب‌های محرم و در راستای حرکت جوانمردانه فرزاد، وی مورد تجلیل عزاداران حسینی هیأت قاسمیه تبریز قرار گرفت.

گفتنی است، دومین دور مسابقات پاراکاراته آسیایی سی ام تیرماه تا یکم مرداد ماه به میزبانی کشور مالزی برگزار شد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات