قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی:

همایش تجلیل از زنده نامان پلی میان مفاخر دیروز و نسل آینده است

همایش تجلیل از زنده نامان پلی میان مفاخر دیروز و نسل آینده است
شناسهٔ خبر: 120561 -
اخبار استان
تبریز-نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: برگزاری همایش های تجلیل از زنده نامان باید پلی بین مفاخر دیروز و امروز و نسل آینده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله سید محمدعلی آل هاشم در همایش تجلیل از زنده نامان تبریز این خطه را خانه عاشوراییان و دیار شهدای ۲۹ بهمن عنوان و اظهار داشت: تجلیل از مفاخر اهمیت قائل شدن به علم، معرفت، ادب، دین، مذهب، تاریخ، فرهنگ، هنر، رشادت و جوانمردی در استان است و باید از تک تک این چهره‌ها تقدیر کرد چون مایه افتخار و زنده نامانی هستند که نام و یادشان همواره بر زبان و روح ما جاری است و شهدا سردمدار این زنده نامان هستند.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری چنین آئین‌های تجلیلی با هدف معرفی مفاخر استان افزود: این همایش‌ها از یک سو به دلیل ترویج فرهنگ تجلیل از مفاخر مهم هستند و از سوی دیگر زمینه ساز معرفی عمومی بزرگانی می‌شوند که پایه‌های علمی و فرهنگی جغرافیایی زیستی خود هستند و وجود آنها مایه سرافرازی و بالندگی است چون جامعه‌ای که مفاخر ندارد، به ورطه سقوط می‌افتد و تجلیل از مفاخر از مهمترین وظایف دستگاه‌های فرهنگی و موجب اعتلای فرهنگی و علمی استان است.

امام جمعه تبریز گفت: چنین برنامه‌هایی زمانی تأثیر بیشتری دارند که مخاطب این برنامه‌ها نسل جوان باشد تا موجب انگیزه و الگوگیری آینده سازان استان شود چرا که مفاخر میراثی گرانبها برای نسل‌های آینده هستند و انس و الفت جوانان با آنها موجب ظهور استعدادها و مفاخر جدید خواهد شد و در این بین آذربایجان شرقی شاهد ظهور چهره‌های پرفروغ و اندیشه‌های والا بوده و به نوعی گنجینه مفاخر تاریخ کشور بشمار می‌رود.

نماینده محترم ولی فقیه در استان تصریح کرد: اما متأسفانه شماری از این مفاخر در میان این توقف چندساله یا از یاد رفته اند یا توسط برخی در همین حوالی برای هویت سازی دیگران مصادره و سرقت شده اند و به همین دلیل صیانت از داشته‌ها، مفاخر و سرمایه‌های انسانی و ممانعت از تحریف و سرقت چهره‌ها از دیگر نتایج برگزاری همایش‌های تجلیل از زنده نامان است.

وی افزود: اگر به دنبال جایگاه والای استان در تمدن نوین هستیم باید در معرفی مفاخر ملی و بین المللی خود تلاش کنیم و در کنار هم خیل مفاخرمان را باز معرفی کنیم تا بزرگی تاریخ و تمدن آذربایجان را به جهانیان بشناسانیم و تبریز را به جایگاه باشکوه قبلی خود بازگردانیم.

حضرت آیت الله آل هاشم با اشاره به برگزاری مراسم هفته گذشته بزرگداشت پدر مقام معظم رهبری در تبریز اظهار داشت: شاهد تأثیر این بزرگداشت در میان نسل جوان بودیم و باید تعدد برگزاری چنین برنامه‌هایی پلی بین مفاخر دیروز و امروز و نسل آینده باشد و البته نباید به صورت مقطعی و موقت اجرا شوند بلکه باید نقطه آغازی برای معرفی عمیق مفاخر تبریز و آذربایجان به جامعه باشند تا جوانان بدانند بزرگان و مفاخر این سرزمین در چه محدودیت‌ها و شرایط سختی عمر خود را گذرانده و به افرادی تأثیرگذار و صاحب نظر در حد و اندازه‌های ملی و بین المللی تبدیل شده اند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تمجید از همت صورت گرفته در برگزاری سومین همایش تجلیل از زنده‌نامان تبریز تاکید کرد: تجلیل از مفاخر و زنده نامان در دوران حیات و زندگی آنها و به ویژه در زمان کسب موفقیت‌ها شیرینی دو چندانی دارد و این موضوع باید مورد توجه جدی مسئولان باشد تا قدردان این چهره‌های علمی، ادبی، هنری و دینی و فرهنگی در زمان قید حیات باشیم هر چند بزرگداشت این زنده نامان حتی پس از درگذشت آنها نیز مهم است.

گفتنی است سومین همایش تجلیل از زنده‌نامان تبریز به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، شهرداری کلانشهر تبریز و شورای اسلامی شهر تبریز با معرفی ۲۰ نفر از چهره‌های درخشان آسمان علم و ادب و فرهنگ و تدین تبریز در حوزه‌های مختلف برگزار شد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات