قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

آغاز دهمین جشنواره خوشنویسی غدیر

آغاز دهمین جشنواره خوشنویسی غدیر
شناسهٔ خبر: 120487 -
اخبار استان
تبریز-مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی گفت: تبریز خاستگاه هنر خوشنویسی است و این شهر از قطب‌های هنر خوشنویسی ایران و جهان است.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدحسین بلاغی در آئین افتتاح دهمین جشنواره ملی خوشنویسی غدیر افزود: تلفیق هنر با معارف و مفاهیم دینی، هویتی و اعتقادی هم باعث ماندگاری هنر، هم باعث گسترش این مفاهیم می‌شود و هرجا هنر در خدمت مفاهیم دینی بوده یک بر هم‌کنش متقابل به همراه داشته است.

وی هنر خوشنویسی را بارزترین، اصیل‌ترین و مشهورترین هنر مسلمانان و از جلوه‌های دین اسلام و تشیع برشمرد و گفت: هنر فاخر خوشنویسی تجلی کلام وحی و به مثابه زبان مشترک برای مسلمانان جهان است و امروز تبریز به عنوان نخستین پایتخت تشیع جهان اسلام و محور و خاستگاه خط نستعلیق، محل تجلی این جلوه‌هاست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی اظهار کرد: جشنواره ملی خوشنویسی غدیر دوران باشکوهی را صاحب و همواره جریان‌ساز بوده است و امروز پس از وقفه هفت ساله، دهمین دوره این جشنواره کار خود را آغاز می‌کند.

وی به مردمی سازی هنر در ابعاد مختلف اشاره کرد و گفت: امسال بیش از ۵۲ کلان پروژه فرهنگی و هنری به جریان‌های مردمی در استان سپرده شده که هنرمندان و اصحاب فرهنگ مجریان برنامه‌ها در این حوزه هستند.

بلاغی از جریان‌سازی، جهت‌دهی و واسپاری ده‌ها کلان پروژه فرهنگی و هنری به نهادهای مردمی، مؤسسات و انجمن‌های فرهنگی و هنری در ماه‌های آینده خبر داد و افزود: رشد، نمو و تعالی فرهنگ و هنر در گرو واسپاری این امور به هنرمندان، اصحاب فرهنگ و همراهی و همدلی هنرمندان است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات