قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

امام جمعه تبریز:

غدیر به عنوان یک تفکر غنی باید گسترش یابد

غدیر به عنوان یک تفکر غنی باید گسترش یابد
شناسهٔ خبر: 120486 -
اخبار استان
تبریز-امام جمعه تبریز گفت: غدیر تنها یک حادثه تاریخی نیست بلکه یک تفکر است و باید گسترش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار کرد: فصل تابستان رسیده است و باید اوقات فراغت جوانان را فراهم ساخت چراکه این اوقات فراغت دغدغه والدین است.

وی با بیان اینکه تأمین اوقات فراغت کودکان و نوجوانان و نداشتن برنامه مناسب برای گذراندن اوقات فراغت یک تهدید بزرگی است، گفت: دستگاه‌های اجتماعی و متولیان امور جوانان اگر برنامه درست و جذاب نداشته باشند طبعاً دشمن جای خالی شما را پر خواهد کرد.

امام جمعه تبریز با تاکید بر اینکه در فصل تابستان فرصت بزرگی در دست ماست تا با اجرای برنامه‌های جذاب اوقات فراغت جامعه را تأمین کرد، افزود: توصیه بنده رعایت دو نکته مهم است که اولاً به دنبال طراحی و اجرای برنامه‌های سالم باشید و دوماً حتماً سلیقه مخاطب را در نظر بگیرید.

وی ادامه داد: اگر برنامه شما جذابیت نداشته باشد طبعاً مخاطب شما هم جذابیتی حس نخواهد کرد از این‌رو محیط‌های سالم را برای تأمین اوقات فراغت را معرفی کرده و مردم هم آنها را انتخاب کنند.

خطیب نماز جمعه تبریز در ادامه به موضع‌گیری مثبت رئیس جمهور جمهوری آذربایجان در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد در باکو که گفته بود که کشورش هرگز اجازه نخواهد داد از خاک این کشور تهدیدی علیه منطقه و جمهوری اسلامی ایران صورت گیرد، اشاره کرد و گفت: انتظار داریم دولت باکو در عمل نیز این حسن نیت خود را نشان دهد چراکه دولت سیزدهم در عمل نشان داده‌اند که به دنبال گسترش سیاست همگرایی با همسایگان هستند و کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان نیز به دلایل اشتراکات فرهنگی و مذهبی در اولویت هستند.

وی افزود: گسترش روابط ایران و جمهورری آذربایجان مخالفان زیادی از جمله رژیم صهیونیستی را دارد که منافع خود را در ایجاد و تقویت اختلافات میان دو کشور می‌داند پس باید هوشیار بود و در زمین دشمن کینه‌ای بازی نکرد.

امام جمعه تبریز متذکر شد: تجربه ثابت کرده است که هر کشوری با ایران عقد اخوت بسته است، جمهوری اسلامی حق برادری را به شایستگی به جا آورده است.

رفتار چند گانه غرب در مقابل گردش آزاد اطلاعات

وی در ادامه خطبه‌ها به موضوع اعتراضات در کشور فرانسه اشاره کرد و گفت: در این کشور (فرانسه) حکومت نظامی انجام شده است و چند لشکر زرهی با لشکر ۴۵ هزار نفری برای سرکوب اعتراض به کف خیابان آمده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه اتفافات فرانسه ابعاد گوناگونی دارد باید از مناظر مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: اما آنچه برای جامعه ما مهم است این رفتار چندگانه غرب و مدعیان گردش آزاد اطلاعات است یعنی کسانی که تا دیروز بیانیه رنگارنگ برای حمایت از اغتشاشات ایران صادر می‌کردند الان در برابرفرانسه سکوت کردند.

امام جمعه تبریز ادامه داد: از کاخ سفید تا رئیس جمهور انگلیس و صدراعظم آلمان و رئیس جمهور آمریکا نسبت به اغتشاشات در ایران بگذریم حال امروز در برابر اعتراضات فرانسه ساکت ماندند و به خود حتی جرأت نمی‌دهند در برابر این اعتراضات چیزی بگویند و پاسخ بدهند.

وی گفت: یادتان است که خود فرانسه سال گذشته در اغتشاسات ایران چگونه عمل کرد؟ آیا جز این است که یکی از آتش‌بیاران قائله رئیس جمهور و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی فرانسه بود؟

آل‌هاشم یادآور شد: مکرون (رئیس جمهور فرانسه) سال گذشته در اظهارات مداخله‌جویانه ایران را محکوم می‌کرد ولی الآن خود به این وضع افتاده است.

خطیب نماز جمعه تبریز در بخش دیگری از خطبه‌ها، با تبریک عید بزرگ غدیر خدمت تمام مسلمین جهان، گفت: از مردم تبریز و آذربایجان‌شرقی تشکر می‌کنم که امسال جشن‌های غدیر متفاوت‌تر از قبل بود؛ هر سال که می‌گذرد، بهتر و بهتر می‌شود؛ همه جای شهر جشن است و هر جا را که نگاه می‌کنی همه در حال شادی و برگزاری جشن باشکوه غدیر است.

وی ادامه داد: تا روز مباهله جشن‌ها ادامه دارد و سپس به استقبال عزاداری محرم خواهیم رفت.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه غدیر تنها یک حادثه تاریخی نیست بلکه یک تفکر است و نشانه برای تداوم خط نبوت است و یک چشمه‌ای است که تا پایان هستی این چشمه می‌جوشد، گفت: غدیر روز اکمال دین و اتمام نعمت و موجب خشنودی خداوند متعال است.

وی ادامه داد: غدیر نه تنها بیان جغرافیا و تاریخ است بلکه اثبات ولایت است. عید غدیر و ولایت در واقع عید دخالت مردم در امر حکومت، حامی مستضعفان و الگوی حکومت اسلامی به سایر حکومت‌هاست.

نماینده ولی‌فقیه در استان گفت: هر چقدر غدیر را زنده نگه داریم در واقع اسلام را زنده نگه داشتیم.

وی با اشاره بر اینکه غدیر مابین دو شهر مکه و مدینه اتفاق افتاده است، گفت: داستان غدیر بسیار مهم است چراکه تمام نقشه‌های منافقین را یکجا خنثی کرد و اسلام را در آن برهه حساس حفظ کرد.

امام جمعه تبریز خاطرنشان کرد: امید است تمام مؤمنین روز به روز شناخت بیشتری با مساله غدیر پیدا کنند. این واقعه جزو مهم‌ترین مأموریت رسالتی حضرت رسول اکرم (ص) بود. این مأموریت در راستای پیام رسالت بود.

وی گفت: نباید اجازه داد که از بین رفتن وحدت مسلمانان شود و در این میان مساله غدیر می‌تواند در نزدیک کردن قلب مسلمانان به هم مؤثر باشد.

نماینده ولی‌فقیه در استان در اعلام مناسبت‌های هفته به ولادت امام محمد کاظم (ع)، روز عفاف و حجاب، روز مباهله اشاره کرد.

آل‌هاشم با بیان اینکه امیرالمومنین (ع) روزی در روز جمعه که مصادف با غدیرخم بود، خطبه غدیر را بیان کرد افزود: حضرت علی (ع) در این خطبه فرمودند غدیر روز پایداری، عدالت، انکار مرتدین، روز راندن شیطان، برهان، ارشاد و راهنمایی، آزمون، اوصیا و انبیا، آشکاری اسرار، روز تفکیک حق از باطل است.

وی گفت: روز عفاف و حجاب روزی است که مردم مشهد علیه کشف حجاب و حمله رضا خان به مسجد گوهرشاد انجام گرفت. در این روز مسجد گوهرشاد و کشتار مردم در سال ۱۳۱۴ موضوعی نیست که فراموش شود از این‌رو این روز را روز عفاف و حجاب نامیدند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات