قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

ادعای کویت نسبت به مالکیت میدان گازی آرش

ادعای کویت نسبت به مالکیت میدان گازی آرش
شناسهٔ خبر: 120417 -
اخبار سراسری
وزیر نفت کویت ادعا کرد میدان گازی آرش میان این کشور و عربستان باید تقسیم شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سعد البراک، وزیر نفت کویت تاکید کرد این کشور سخنان مقامات ایرانی درباره میدان گازی الدره/ آرش را رد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت، البراک ادعا کرد که میدان آرش ثروت طبیعی کویت و عربستان است و هیچ طرف دیگری تا زمانی که ترسیم مرز‌های دریایی تعیین تکلیف نشده، در آن حقوقی ندارد.

وزیر نفت کویت در ادامه مدعی شد که از ادعا‌ها و قصد ایران درخصوص میدان آرش که با ساده‌ترین قواعد روابط بین المللی در تعارض است، غافلگیر شده است.

البراک تاکید کرد که کویت و عربستان کاملا بر سر اینکه یک طرف مذاکره باشند توافق دارند. وزیر نفت کویت همچنین ایران را به پایبندی به ترسیم مرز‌های بین المللی دریایی پیش از اینکه حقی در میدان الدره داشته باشد، فراخواند.

پیش از این نیز یک مقام مسئول در وزارت خارجه این کشور ادعا کرد منطقه دریایی که میدان گازی آرش در آن قرار دارد، در محدوده دریایی کشور کویت است و «منابع طبیعی آن بین کویت و عربستان مشترک است و دارای حقوق انحصاری در آن هستند».

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان هشتم فروردین سال ۱۴۰۱ در واکنش به توافق اعلام شده جدید میان عربستان و کویت درخصوص میدان مشترک گازی آرش تاکید کرد که حق ایران برای بهره برداری از این میدان مشترک گازی محفوظ است. ذخیره گاز این میدان که در اواخر دهه۱۹۶۰ کشف شد، حدود ۲۲۰ میلیارد متر مکعب برآورد شده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات