قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

روسیه: آمریکا به داعش سلاح شیمیایی داده است

روسیه: آمریکا به داعش سلاح شیمیایی داده است
شناسهٔ خبر: 120378 -
اخبار سراسری
سرویس اطلاعات خارجی روسیه خبر داد که آمریکا با هدف ممانعت از بهبود روابط دمشق و کشورهای عربی، به دنبال حمله شیمیایی و متهم کردن دولت سوریه است.

به گزارش «تابناک» به نقل از اسپوتنیک، سرویس اطلاعات خارجی روسیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد که آمریکا آماده استفاده از مواد شیمیایی سمی برای مختل کردند روند عادی‌سازی روابط دمشق با کشورهای عربی است.

«سرگئی ناریشکین» مدیر این سازمان در این بیانیه گفته است: «آنگلوساکسون‌ها، بنا بر عادتشان در حال آماده شدن برای حمایت از دسیسه‌های خود با یک کمپین رسانه‌ای قدرتمند هستند تا به کشورهای عربی چنین القا کنند که گفت‌و‌گوهایشان با بشار اسد یک اشتباه راهبردی است»

او افزود: «تیم بایدن هر کاری انجام می‌دهد تا عادی سازی مناسبات اعراب-سوریه مختل و رهبری سوریه بدنام شود. برای این منظور، اقدامات تحریک آمیزی از جمله با استفاده از مواد شیمیایی در حال برنامه‌ریزی است».

در این بیانیه همچنین اشاره شده است که «جیمز میلوی» معاون فرماندهی سنتکام، تروریست‌های داعش را در جنوب سوریه و دمشق مدیریت می‌کند و آمریکایی‌ها در مناطق «الحویه» و «زافریا» در نزدیکی پایگاه التنف به تروریست‌های داعش موشک‌هایی با سر جنگی آلوده به مواد شیمیایی داده‌اند.

مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه همچنین خبر داد که چگونگی استفاده از این مواد شیمیایی در ماه می گذشته در استان ادلب سوریه از سوی تروریست‌های «القاعده»، «حراس الدین» و «حزب الاسلامی الترکستانی» مورد آزمایش قرار گرفته است که در جریان این آزمایش نیز حدود ۱۰۰ غیرنظامی مسموم شده‌اند.

مرکز روسی آشتی گروه‌های متخاصم در سوریه در ماه اکتبر سال گذشته نیز فاش کرد که جبهه النصره برای استفاده از مواد سمی علیه غیر نظامیان و اتهام‌زنی به ارتش سوریه برنامه ریزی می‌کند.

در این راستا فیصل المقداد، در ماه مارس گذشته طی سخنانی گفته بود: «سیاست‌ کشورهای بزرگ باعث شده تا سازمان‌های تروریستی مانند داعش و جبهه النصره به سلاح‌های شیمیایی دست یابند و بارها از آن علیه مردم سوریه استفاده کنند».

برنامه جدید آمریکا برای اتهام‌زنی به ارتش سوریه در استفاده از مواد شیمیایی در حالی است که کشورهای عربی طی ماههای گذشته بر خلاف نظر آمریکا روابط خود را با دولت بشار اسد بهبود بخشیده و سوریه بار دیگر پس از ۱۲ سال غیبت، به اتحادیه عرب بازگشته است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات