قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

پوتین با شورش واگنر قوی‌تر شد

پوتین با شورش واگنر قوی‌تر شد
شناسهٔ خبر: 120357 -
اخبار سراسری
روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی گفت که آمریکا سعی داشت شورش اخیر واگنر در روسیه را به تضعیف قدرت ولادیمیر پوتین تعبیر کند، اما این شورش کرملین را تقویت کرد.

به گزارش تابناک،  «سیمور هرش»، روزنامه‌نگار تحقیقی سرشناس آمریکایی به نقل از یک منبع آگاه اطلاعاتی آمریکا در واکنش به شورش مسلحانه گروه واگنر علیه رهبری نظامی روسیه در هفته گذشته، گفت: پوتین حالا در موقعیت به مراتب قوی‌تری قرار دارد. از اوایل سال میلادی جاری می‌دانستیم که یک درگیری اجتناب‌ناپذیر بین مقام‌های نظامی حامی پوتین و ژنرال‌های ملی‌گرای افراطی حامی پریگوژین درخواهد گرفت. اما معلوم است که ارتش رسمی پیروز می‌شود؛ چون ادوات تهاجمی و دفاعی لازم برای پیروزی را در اختیار دارد و تدارکات هم در دست ارتش است.

هرش گفت که واشنگتن در هفته گذشته اوقات خوشی را سپری کرده، چرا که تیتر روزنامه‌ها از فاجعه جاری در اوکراین به «شورش» بنیان‌گذار واگنر در روسیه تغییر کرد.

توجه رسانه‌ها از ضدحمله ناموفق اوکراین کنار رفته و بر تقابل یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر با کرملین متمرکز شد. روزنامه‌ها و رسانه‌های غربی از این اختلاف پیش‌آمده در روسیه استفاده کرده و تحلیل‌های متعددی درباره به سرآمدن دوران پوتین و تضعیف قدرت او نوشتند؛ از جمله مجله تایمز که گزارشی با این تیتر منتشر کرد: «شورش پرسش مهمی مطرح می‌کند: پوتین قدرت را از کف می‌دهد؟» و واشنگتن پست نیز گزارشی با این عنوان منتشر کرد: «پوتین شنبه در چشمان شر نگریست و تسلیم شد».

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که چهره محبوب زمان جنگ است، همان که چند هفته پیش با افتخار از تعهد کشورش به عدم حصول آتش‌بس در اوکراین سخن گفت، بعد از ماجرای واگنر در شبکه سی‌بی‌اس ظاهر شد و نسخه خود را از واقعیت ارائه داد: «۱۶ ماه پیش، نیروهای روسیه تا کی‌یف پیشروی کرده و گمان بردند که ظرف چند روز پایتخت اوکراین را تصرف خواهند کرد؛ فکر کردند در چند روز کشور مستقل اوکراین را از روی نقشه محو می‌کنند. حالا در این روزها نیروهای مسلح روسیه مجبور شده‌اند از مسکو، پایتخت روسیه در برابر مزدورانی حفاظت کنند که پوتین آن‌ها را پرورش داده بود.»

بلینکن در ادامه مدعی شد که این وقایع به اوکراین کمک می‌کند که در روند ضدحملات خود علیه مواضع روسیه در دونباس پیشروی داشته باشد. او گفت: روس‌ها باید هم به ضدحملات اوکراین رسیدگی کنند و هم مراقب پشت سرشان باشند. فکر می‌کنم از این منظر حواس پوتین و مقامات روسیه تا حدی پرت خواهد شد و اوکراین فرصت خوبی برای پیشبرد ضدحمله خود به دست خواهد آورد.

هرش با اشاره به اظهارات بلینکن گفت: آیا بلینکن این حرف‌ها را واقعاً به نیابت از جو بایدن زد؟ یعنی او واقعاً چنین باوری دارد؟ ما که امروز می‌دانیم شورش کوتاه پریگوژین یک‌روزه جمع شد و او با تضمین عدم مجازات، به بلاروس گریخت. سربازانش هم با ارتش رسمی روسیه درخواهند آمیخت.

این روزنامه‌نگار سرشناس آمریکایی تاکید کرد: «نه به مسکو یورشی شد و نه خدشه‌ای به قدرت ولادیمیر پوتین وارد شد. بدا به حال ستون‌نویس‌های واشنگتن و خبرنگاران حوزه امنیت ملی آمریکا که شدیداً به تحلیل‌نویسان وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید وابسته هستند. با توجه به نتایجی که از این گزارش‌ها منتشر شده، این مقام‌ها نمی‌توانند واقعیت جاری در ضدحمله شکست‌خورده اوکراین را که یک فاجعه است، دریابند.

به گفته سیمور هرش، این به نفع بایدن نیست که مستقیماً درباره جنگ اوکراین و مشکلات عدیده‌ای که برای مردم آمریکا ایجاد کرده صحبت کند، و اینکه چرا سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیارد دلاری‌اش در این جنگ با شکست مواجه شده است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات