قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

یک فرمول ساده برای سلامت روانی آقایان!

یک فرمول ساده برای سلامت روانی آقایان!
شناسهٔ خبر: 120332 -
اخبار سراسری
مطالعه جدیدی که توسط دانشگاه آکسفورد انجام شده است نشان می دهد که گذران اوقات فراغت با دوستان برای آقایان از جمله مهم ترین کارهایی است که نه تنها به سلامت روانی، بلکه به سلامت جسمی آنها نیز یاری می رساند.

به گزارش «تابناک» به نقل از عصر ایران، اما به دور از هرگونه شوخی آیا واقعا "تفریح با دوستان" برای آقایان ضروری است؟ هرچند ممکن است بانوان از این موضوع متعجب شوند، اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که ملاقات منظم با دوستان آن هم حداقل دو بار در هفته برای آقایان از اهمیت زیادی برخوردار است.

مردان و نیاز به ملاقات با دوستان

این مطالعه که توسط رابین دانبار، روانشناس و مدیر گروه تحقیقاتی علوم اعصاب اجتماعی و تکاملی دانشگاه آکسفورد انجام شده نشان داد که مردان باید نه تنها یک بار، بلکه دو بار در هفته با دوستان خود ملاقات کنند تا از مزایای کامل دوستی مردانه بهره‌مند شوند.

دانبار می‌گوید: «این پیوند‌ها می‌توانند از طریق طیف وسیعی از فعالیت‌های عمومی از انواع ورزش‌های تیمی گرفته تا شوخی‌های مردانه ایجاد شوند. در صورتی که فرد به هیچ یک از این فعالیت‌ها علاقه‌مند نباشد، صرفا یک شب نشینی ساده دوستانه نیز راهگشا خواهد بود».

در مجموع کلید حفظ دوستی‌های قوی این است که حداقل هفته‌ای دو بار با دوستان خود ملاقات کنید. برای مثال بهتر است با چهار نفر از نزدیک‌ترین دوستان خود به انجام فعالیت‌های تفریحی مشترک بپردازید»

بر اساس این مطالعه، مردانی که روابط اجتماعی خود را حفظ می‌کنند، کمتر دچار افسردگی ناشی از نگرانی در مورد پول و عدم امنیت شغلی می‌شوند. آن‌ها حتی در مقایسه با کسانی که تماس اجتماعی کمتری دارند هم با سرعت بیشتری از بیماری‌های مختلف بهبود می‌یابند. مزایای دوستی‌های قوی مردانه شامل سیستم ایمنی قوی تر، ترشح اندورفین، کاهش کلی سطح اضطراب و سطوح بالاتر همدلی است.

یافته‌های همین مطالعه نشان داده که بیشتر مردان زمان ملاقات‌های مردانه بسیار کمتری نسبت به آنچه که نیاز دارند را تجربه می‌کنند و تنها ۴۰ درصد آن‌ها می‌توانند «یک روز دیدار دوستانه» را به رابطه‌ای هفتگی و منظم تبدیل کنند.

دانبار توصیه می‌کند که با وجود سپری کردن متوسط ۲۰ درصد از زمان روزمره خود در تعامل با دیگران از طریق روش‌های مختلف، مردان نیاز به برقراری ارتباط به صورت چهره به چهره خواهند داشت تا بتوانند عمق روابط دوستانه خود را حفظ کنند و در این میان دیدار یکدیگر به صرف قهوه و یک تکه کیک یا هر چیز دیگری در یک کافه دنج در نزدیکی محل کار بهترین راه برای رسیدن به این هدف است؛ بنابراین به نظر می‌رسد مردانی که معمولا برای گرفتن «جواب مثبت» از سوی همسرانشان برای گذران وقت با دوستان خود به مشکل بر می‌خورند، بیش از سایر همتایان خود به افسردگی دچار می‌شوند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات