قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

 چرا با افزایش سن صدای ما تغییر می‌کند؟

 چرا با افزایش سن صدای ما تغییر می‌کند؟
شناسهٔ خبر: 120331 -
اخبار سراسری
تقریباً مانند هر قسمت دیگر بدن، تارهای صوتی پیر می‌شوند؛ اما این تغییرات ممکن است برای همه قابل توجه نباشد.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس از ساینس، تار‌های صوتی همان چیزی هستند که صدای شما را تولید می‌کنند. آن‌ها در حنجره قرار دارند و بخشی از سیستم تنفسی هستند که اجازه می‌دهد هوا از گلو به ریه‌های شما منتقل شود. هنگامی که هوا از ریه‌ها و از حنجره خارج می‌شود، تار‌های صوتی را به ارتعاش در می‌آورد و صدا تولید می‌کند.

تار‌های صوتی از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند: ماهیچه صوتی، رباط صوتی و یک غشای مخاطی (حاوی غدد) که آن‌ها را می‌پوشاند. این سطح را مرطوب نگه می‌دارد و از آسیب محافظت می‌کند.

همچنین تقریباً ۱۷ عضله دیگر در حنجره وجود دارد که می‌توانند موقعیت و تنش تار‌های صوتی را تغییر دهند، بنابراین صدای تولید شده را تغییر می‌دهند.

قبل از بلوغ، تفاوت بسیار کمی در صدای تولید تار‌های صوتی وجود دارد. اما در دوران بلوغ، هورمون‌ها شروع به اعمال اثرات خود می‌کنند. این امر ساختار حنجره را تغییر می‌دهد، باعث برجسته‌تر شدن غضروف تیروئید در مردان و طول تار‌های صوتی می‌شود. بعد از بلوغ، طول تار‌ها در مردان حدود ۱۶ میلی متر و در زنان ۱۰ میلی متر است.

تار‌های صوتی زنان نیز پس از بلوغ ۲۰ تا ۳۰ درصد نازک‌تر است. این تار‌های صوتی کوتاه‌تر و نازک‌تر دلیل این است که زنان معمولاً صدای ظریفتری نسبت به مردان دارند.

حتی پس از بلوغ، هورمون‌ها می‌توانند بر صدا تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، صدای یک زن ممکن است بسته به مرحله چرخه قاعدگی او متفاوت باشد. این به این دلیل است که غدد در این مرحله بیشترین مخاط را تولید می‌کنند و به تار‌های صوتی بهترین توانایی عملکردی خود را می‌دهند.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که زنانی که از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌کنند، تنوع کمتری در کیفیت صدا نشان می‌دهند، زیرا این قرص تخمک گذاری را متوقف می‌کند.

از سوی دیگر، تغییرات هورمونی در مرحله قبل از قاعدگی، تار‌های صوتی را مختل و آن‌ها را سفت می‌کند و از آنجایی که تار‌های صوتی زنان نازک‌تر است، ممکن است در اثر استفاده بیش از حد آسیب ببینند.

همه چیز پیر می‌شود

تقریباً مانند هر قسمت دیگر بدن، تار‌های صوتی پیر می‌شوند. اما این تغییرات ممکن است برای همه قابل توجه نباشد.

با افزایش سن، حنجره شروع به افزایش محتوای مواد معدنی خود می‌کند و آن را سفت‌تر و بیشتر شبیه استخوان می‌کند تا غضروف. این تغییر به خصوص در مردان می‌تواند از اوایل دهه ۳۰ شما اتفاق بیفتد. این باعث می‌شود تار‌های صوتی انعطاف پذیری کمتری داشته باشند.

ماهیچه‌هایی که به تار‌های صوتی اجازه حرکت می‌دهند نیز با افزایش سن شروع به تحلیل می‌کنند (همانند سایر عضلات ما). رباط‌ها و بافت‌هایی که از تار‌های صوتی حمایت می‌کنند نیز خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و انعطاف پذیری کمتری دارند.

همچنین در عملکرد ماهیچه ریوی کاهش می‌یابد و قدرت هوای خارج شده از ریه‌ها برای ایجاد صدا کاهش می‌یابد. تعداد غدد تولید کننده مخاط محافظ نیز کاهش می‌یابد و در کنار آن توانایی کنترل حنجره کاهش پیدا می‌کند.

سبک زندگی هم یک عامل است

در حالی که تار‌های صوتی در اکثر افراد تا حد زیادی با سرعت یکسانی پیر می‌شوند، بسیاری از عوامل سبک زندگی می‌توانند خطر آسیب به آن‌ها را افزایش و بنابراین می‌توانند صدای شما را تغییر دهند.

برای مثال سیگار کشیدن باعث التهاب موضعی، افزایش تولید مخاطی می‌شود، اما می‌تواند سطوح مخاطی را نیز خشک کند. با گذشت زمان، این عوامل می‌توانند به تار‌های صوتی آسیب برسانند و صدا را تغییر دهند.

برخی از دارو‌ها نیز می‌توانند صدا را تغییر دهند مانند دارو‌های استروئیدی که برای لارنژیت استفاده می‌شود. رقیق‌کننده‌های خون نیز ممکن است به تار‌های صوتی آسیب برسانند و باعث ایجاد پولیپ شده و صدا را خشن یا خشن می‌کنند. شل‌کننده‌های عضلانی نیز می‌توانند منجر به تحریک و آسیب تار‌های صوتی شوند، زیرا این دارو به اسید معده اجازه می‌دهد به داخل حنجره بازگردد. خوشبختانه، تحریک و تغییرات ناشی از این دارو‌ها معمولاً پس از قطع مصرف از بین می‌رود.

یکی دیگر از عوامل سبک زندگی می‌تواند استفاده بیش از حد از صدا باشد که معمولاً در خوانندگان و سایر افرادی که از صدای خود در حین کار زیاد استفاده می‌کنند مانند معلمان دیده می‌شود. این می‌تواند منجر به یک بیماری غیر معمول به نام «رینکه ادما» شود که می‌تواند ناشی از سیگار کشیدن نیز باشد. رینکه ادما باعث متورم شدن مایع در تار‌های صوتی می‌شود و زیر و بمی صدا را تغییر می‌دهد.

چگونه کیفیت صدای خود را حفظ کنیم

در حالی که نمی‌توانیم به برخی از تغییرات مرتبط با سن که در تار‌های صوتی ما رخ می‌دهد کمک کنیم، می‌توانیم با استفاده مداوم، بخشی از کیفیت و توانایی صوتی خود را حفظ کنیم. به همین دلیل است که در بسیاری از موارد، خوانندگان با افزایش سن تغییرات صوتی کمتری نسبت به بقیه افراد، نشان می‌دهند.

آواز خواندن روزانه با صدای بلند می‌تواند به تار‌های صوتی ورزش کافی بدهد تا روند زوال تار‌های صوتی را کاهش دهد.

مراقبت از تار‌های صوتی نیز مهم است. هیدراته ماندن و محدود کردن مصرف سیگار می‌تواند به جلوگیری از میزان بالای کاهش و آسیب کمک کند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات