قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

طواف زائران برای پایان اعمال حج تمتع

طواف زائران برای پایان اعمال حج تمتع
شناسهٔ خبر: 120320 -
اخبار سراسری
زائران ایرانی و خارجی که چند روز را در عرفات، مشعر و منا به راز و نیاز با معبود خویش پرداختند، در بازگشت به مکه آخرین مرحله از تکمیل اعمال خود را با طواف به دور خانه خدا انجام دادند.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، بیش از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار زائر از سراسر جهان در بزرگترین همایش جهان اسلام حضور داشتند تا اعمال حج تمتع خود را انجام دهند. از ایران نیز ۸۷ هزار و ۵۴۱ نفر راهی سرزمین وحی شدند تا پس از انجام اعمال «حاجی» شوند و سبک بال به کشور برگردند.

زائران پس از ورود به عربستان از دو شهر مدینه و جده، با فرا رسیدن ایام تشریق در مکه مکرمه اسکان می‌یابند و آماده حضور در عرفات، مشعرالحرام و منا می‌شوند. حضور در سرزمین منا و عرفات روزهای هشتم تا دوازدهم ذی الحجه انجام می‌شود.

زائران ایرانی پس از حضور در عرفات و قرائت دعای دلنشین عرفه راهی مشعرالحرام شدند و از اذان مغرب تا اذان صبح در این مکان به راز و نیاز به درگاه خدای متعال پرداختند و بعد از اذان صبح عازم سرزمین منا شدند تا رمی جمرات کنند.

رمی جمرات که سنگ زدن به شیطان است سه روز انجام شد که در روز نخست که همزمان با عید قربان بود ۷ سنگ به شیطان عقبه بزنند. بعد از آن زائر به محل چادر خود برمی گردد تا با حلق و تقصیر از لباس احرام خارج شود. روزهای دوم و سوم زائران که حالا دیگر عنوان حاجی یا حاجیه را به خود اختصاص داده اند ۲۱ سنگ به سه شیطان خواهند زد و با زدن ۴۹ سنگ رمی جمرات خود را پس از سه روز به پایان برسانند

حاجیان در برگشت به مکه مکرمه طواف و نماز، سعی صفا و مروه و طواف و نماز نساء را انجام دادند تا اعمال حج شأن به پایان برسد.

تصاویر زیر از انجام طواف زائران پس از بازگشت به مکه مکرمه ثبت شده است:

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات