قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

کشف یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله در ایران!

کشف یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله در ایران!
شناسهٔ خبر: 120265 -
اخبار سراسری
دکتر سیدحامد موسوی ثابت استاد گروه شیلات دانشگاه گیلان به کمک محققانی از ترکیه و آلمان موفق شد یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله زنده را در رودخانه‌های ایران کشف کند.

 

به گزارش تابناک به نقل از خبرآنلاین، دانشگاه گیلان اعلام کرد : دکتر سیدحامد موسوی ثابت عضو هیات علمی گروه شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست یک گروه تحقیقاتی ایرانی، آلمانی و ترکیه‌ای با همراهی دیگر محققان، موفق شد یک گونه ماهی ۱۲ میلیون ساله زنده را کشف کند که به یاد قربانیان سلاح‌های شیمیایی و با نزدیک شدن به ۸ تیر روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی به نام «رضا» نامگذاری شد.

این تحقیقات در مدت ۶ سال بر روی ماهیان گلچراغ یا دکترفیش در حوضه آبریز رودخانه دجله در کشورهای ایران، ترکیه و عراق انجام و نتایج این طرح پژوهشی بین المللی در قالب یک مقاله با کشف یک گونه ناشناخته از این گروه ماهیان منتشر شد.

دکتر سیدحامد موسوی¬ ثابت سرپرست این تحقیق مشترک گفت: این طرح تحقیقاتی با همکاری دکتر سهیل ایگدری از دانشگاه تهران، دکتر مریم صائمی از دانشگاه گیلان، دکتر جنید کایا از یکی از دانشگاه‌های ترکیه، و دکتر یورگ فرایهوف ماهی ¬شناس موزه تاریخ¬ طبیعی برلین انجام شد.

دکتر موسوی ثابت افزود: این گونه با قدمت تکاملی بیش از ۱۲ میلیون سال ، قدیمی‌ترین گونه شناخته شده زنده از این گروه از ماهیان در منطقه غرب آسیا است.

وی گفت: این گونه ماهی بومی در رودخانه‌های ایران ، عراق و ترکیه به تعداد قابل ملاحظه‌ای زندگی کرده و برای نخستین¬ بار به دنیای علم جانورشناسی معرفی شده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات