قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

رئیس سیا: مسکو مستعمره چین خواهد شد

رئیس سیا: مسکو  مستعمره چین خواهد شد
شناسهٔ خبر: 120260 -
اخبار سراسری
رئيس سازمان سیا می‌گوید شورش مسلحانه یوگنی پریگوژین رهبر گروه واگنر چالشی برای دولت روسیه به شمار می‌رفت و تاثیری مخرب بر برنامه‌های ولادیمیر پوتین در جنگ او در اوکراین بر جا گذاشت.


به گزارش تابناک ،‌ "ویلیام برنز" که در بنیاد دیپچلی بریتانیا سخنرانی می‌کرد با اشاره به تحولاتی که در هفته اخیر پیرامون شورش گروه واگنر اتفاق افتاد گفت: «قابل توجه است که پریگوژین پیش از اقدامات خود علیه دولت روسیه اظهارات قاطع و کوبنده‌ای درباره منطق دروغین کرملین برای تهاجم به اوکراین مطرح کرد. تاثیر این سخنان و آن اقدامات باقی خواهد ماند و به صورت واضحی نشان می‌دهد که جنگ پوتین چه اثرات مخربی حتی بر جامعه و رژیم خودش بر جای گذاتشه است.» 

به نوشته یورونیوز،‌ پریگوژین که از نزدیکان حکومت روسیه به شمار می‌رفت با سربازان مزدور خود که تحت عنوان گروه واگنر شناخته می‌شوند نقش مهمی در حملات روسیه به اوکراین ایفا کرد اما ادامه اختلافات او با سران ارتش باعث شد تا پریگوژین تصمیم بگیرد نیروهایش را به سمت مرزهای روسیه گسیل و به تندی پوتین و کرملین را مورد خطاب قرار دهد. 

 رئیس سیا: حمله روسیه به اوکراین برای ما یک فرصت است / مسکو ضعیف‌تر و مستعمره چین خواهد شد

با این حال با مداخله و میانجیگری الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس، پریگوژین و نیروهایش از ادامه مسیر منصرف و در نهایت او به همراه سرابازانش به بلاروس منتقل شدند. 

 برنز که خود از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ میلادی سفیر آمریکا در روسیه بوده شناخت کامل و جامعی از وضعیت سیاست در این کشور دارد تاکید کرد که این حمله باعث تضعیف بیشتر روسیه می‌شود. 

این دیپلمات پیشین آمریکایی که در سال ۲۰۲۱ به عنوان مدیر سیا منصوب شده شورش پریگوژین را «چالش مسلحانه برای دولت روسیه» معرفی کرد. 

او همچنین تاکید کرد که این شورش یک مسئله داخلی روسیه بوده و ایالات متحده در آن نقشی نداشته و نخواهد داشت.

سرگئی لاوروف پس از شورش نافرجام واگنر روز جمعه در اظهاراتی گفته بود که روسیه پس از این شورش قوی‌تر ظاهر خواهد شد. او همچنین اضافه کرده بود که غرب نباید نگران ثبات در بزرگترین کشور دارنده سلاح هسته‌ای باشد. 

برنز با اشاره به این جمله لاوروف در صحبت‌هایی تاکید کرد که حمله روسیه به اوکراین و راه انداختن این جنگ آشکارا به ضعف نظامی روسیه و آسیب رساندن به اقتصاد این کشور انجامیده و در حالیکه ناتو در این مدت قوی‌تر و بزرگ‌تر شده است. او همچنین تاکید کرد که این روسیه است که در این میدان شکست خورده است. 

او همچنین در ادامه پیش بینی کرد که با اشتباهات پوتین، روسیه در آینده ضعیف‌تر و به یک شریک کوچک و مستعمره چین بدل خواهد شد. 

برنز در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به گسترش نارضایتی‌ها از حمله روسیه به اوکراین در درون آن کشور گفت: «این نارضایتی‌ها فرصتی نادر برای استخدام جاسوسان سیا از داخل روسیه برای ما ایجاد می‌کند، چرا که جامعه این کشور از مشکلاتی که این جنگ برای آنها ایجاد کرده ناراضی هستند و ما هم این فرصت را از دست نمی‌دهیم.» 

پیش از این روسیه، واشنگتن را متهم کرده بود که در حال تشویق روس‌ها برای جاسوسی برای آمریکا هستند.

 

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات