قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

جشن برداشت سیب زمینی در عجب شیر برگزار شد

جشن برداشت سیب زمینی در عجب شیر برگزار شد
شناسهٔ خبر: 120219 -
اخبار استان
تبریز- جشن برداشت سیب زمینی در روستای گل تپه عجب شیر با حضور مسئولین استانی و محلی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلال رحیم زاده، مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این مراسم به وضعیت تولید سیب زمینی استان آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت محصول سیب زمینی در استان آذربایجان شرقی سالیانه حدود ۷۲۰۰ هکتار است که از این سطح سالانه حدود ۲۸۵ هزار تن محصول بدست می‌آید.

وی افزود: تولید محصول سیب زمینی در سطح استان به دو صورت تابستانه و پاییزه در سطح استان است که در تابستانه، سطح زیر کشت ۲ هزار و ۵۶۰ هکتار با تولید ۱۰۵ هزار تن و متوسط عملکرد ۴۲ تن در هکتار است و در پاییزه نیز سطح زیر کشت ۴ هزار و ۹۰۰ هکتار با تولید ۱۸۰ هزار تن و متوسط عملکرد ۳۶ تن در هکتار است.

وی ادامه داد: عمده شهرستانهای تولید کننده سیب زمینی شامل سراب، عجب شیر، بستان آباد، بناب و هشترود است.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت کشوری سیب زمینی ۱۲۰ هزار و ۶۰۰ هکتار و میزان کل تولید کشور چهار میلون و ۸۲۵ هزار تن است بیان کرد: استان آذربایجان شرقی از لحاظ سطح زیر کشت سیب زمینی در سطح کشور رتبه ششم و از لحاظ میزان تولید رتبه هفتم را در اختیار دارد.

رحیم زاده اظهار کرد: سطح زیر کشت سیب زمینی در سالهای گذشته به دلیل کاهش منابع آبی روان و منابع آبی زیرزمینی در سطح استان کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: عمده ارقام مورد کاشت سیب زمینی در سطح استان شامل آگریا، مارفونا، جیلی، اسپیریت و میلوا است.

رحیم زاده عمده مشکلات کاشت سیب زمینی در سطح استان را کاهش منابع آبی بخصوص پایین رفتن سطح آب‌های زیر زمینی (چاه‌های کشاورزی)، نبود انبارهای مناسب نگهداری و ذخیره محصول تولیدی کشاورزان و نبود بازاررسانی مناسب محصول در زمان برداشت محصول برشمرد.

وی با بیان اینکه مصرف سرانه سیب زمینی در ایران برای هر نفر ۴۳ کیلوگرم است افزود: با توجه به مصرف سرانه سیب زمینی، میزان تولید استان بیشتر از میزان نیاز سالانه استان است و استان آذربایجان شرقی در فصولی از سال بعنوان تولید کننده و صادر کننده محصول سیب زمینی محسوب می‌شود و برخی فصول بعنوان واردکننده محسوب می‌شود که بیش از ۱۱۰ هزار تن سیب زمینی مازاد بر مصرف نیاز استان در طول سال به سایر استان‌ها صادر می‌شود.

امام جمعه عجب شیر نیز در این مراسم گفت: کشاورزان باید افتخار کنند که به شغلی مشغول هستند که خداوند می‌فرماید کار من است، اگر معلمی شغل انبیاست، کشاورزی نیز از مقدس‌ترین و پربرکت‌ترین شغل هاست که شغلی خدایی است.

حجت الاسلام محمود شربیانی افزود: هر کشوری در تولید محصولات کشاورزی به خودکفایی نرسد قطعاً نمی‌تواند مستقل باشد. کشاورزی محور استقلال است و اگر ما بخواهیم مستقل باشیم باید غذایمان را خودمان تولید کنیم.

وی از مروجان و کارشناسان درخواست کرد با آموزش کشاورزان، آنها را به تولید محصولاتی تشویق کنند که کم آب بر بوده و بازدهی بیشتری دارند.

حجت الاسلام شربیانی همچنین بر لزوم تولید محصولات سالم تاکید کرد و ادامه داد: به مردم اطمینان بدهید که محصولات تولیدی کشور از لحاظ میزان استفاده از کود و سموم استاندارد است.

مدیر جهاد کشاورزی عجب شیر نیز در این مراسم با بیان اینکه شهرستان عجب شیر در این فصل سال سیب زمینی مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند گفت: سطح زیر کشت سیب زمینی در شهرستان عجب شیر ۲ هزار هکتار است و این شهرستان با تولید سالانه ۸۰ هزار تن سیب زمینی به عنوان قطب تولید این محصول بوده و دارای رتبه دوم استانی است.

احمد اسلامی با اشاره به اینکه در شهرستان عجب شیر ۱۲ رقم سیب زمینی به صورت مکانیزه کشت و برداشت می‌شود گفت: همه ساله در بهار بازاهای کشور توسط این شهرستان تأمین می‌شود.

وی بیان کرد: استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری در همه محصولات زراعی و باغی از جمله نوار تیپ در شهرستان توسعه پیدا کرده است.

اسلامی بیان کرد: توزیع نوار تیپ رایگان به تعداد ۸۲ رول، توزیع بذر رایگان برای توسعه کشت حدود ۴.۵ تن (ماشک، خلر، گاودانه، تریتیکاله و نخود علوفه) انجام شده است.

وی گفت: طرح جهش تولید در حدود ۳ هزار هکتار از مزارع دیم شهرستان اجرایی شده است. بیمه محصولات کشاورزی نیز برای یک هزار هکتار انجام شده است.

اسلامی افزود: مدیریت جهاد کشاورزی عجب شیر بر توزیع ۲۳ میلیون مترمکعب آب از سد قلعه چای نظارت می‌کند که ۸ روستا نیز در حال آبیاری مزارع اند.

وی بیان کرد: امسال میزان خسارت به محصولات کشاورزی شهرستان شامل سرمازدگی، تگرگ، خشکسالی ۹۳۵ میلیارد تومان بوده است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات