قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

هشدار پلیس فتا درباره رمز کارت بانکی

هشدار پلیس فتا درباره رمز کارت بانکی
شناسهٔ خبر: 120174 -
اخبار سراسری
رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا گفت: اکثر افراد در زمان خرید، کارت بانکی و رمز خود را در اختیار فروشنده قرار می‌دهند و به راحتی طعمه اسکیمر می‌شوند

به گزارش تابناک، مهر نوشت: سرهنگ حامد محمدی سپاسی رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا اظهار داشت: اسکیمر دستگاهی است که قابلیت کپی کردن اطلاعات کارت‌های اعتباری بانکی را داشته که گاهی همانند دستگاه‌های کارتخوان بوده و در برخی مواقع به دستگاه‌های کارتخوان بانکی نصب می‌شود.

وی ادامه داد: هموطنان دقت داشته باشند بعد از هر خریدی به خصوص از فروشندگان دوره‌گرد و دست‌فروش برای پرداخت بهای کالا حتماً خودتان کارت بانکی را کشیده و رمز را وارد کنید چراکه در صورت سرقت اطلاعات کارت با توجه به نداشتن رمز کارت بانکی، امکان برداشت برای مجرمان اسکیمری فراهم نخواهد شد.

این مقام مسئول افزود: شهروندانی که در هنگام خرید، کارت بانکی و رمز آن را در اختیار فروشنده قرار می‌دهند به راحتی می‌توانند در دام اسکیمرها گرفتار شده و از کارت بانکی آنها کپی تهیه شود و با توجه به دانستن رمز بانکی، حساب‌شان خالی شود.

سرهنگ محمدی سپاسی تأکید کرد: تمامی مراحل عملیات بانکی شامل کشیدن کارت عابر بانک درون دستگاه کارتخوان و وارد کردن رمز می‌بایست توسط صاحبان کارت صورت بگیرد و از در اختیار قرار دادن کارت و افشا رمز عابر بانک به فروشندگان اکیداً خودداری شود.

این مقام انتظامی یادآور شد: در صورت انجام یک تراکنش نامطمئن از فروشندگان دوره‌گرد و دست‌فروش به منظور جلوگیری از برداشت غیرمجاز بلافاصله می‌بایست نسبت به تغییر رمز عابر بانک اقدام کرد.

وی در خصوص راهکارهای جلوگیری از گرفتار شدن در دام اسکیمر به شهروندان توصیه کرد: هیچ گاه رمز عابر بانکی را به فروشندگان اعلام نکنیم و کارت را خودمان کشیده و رمز را وارد کنیم همچنین در صورتی که دستگاه کارتخوان بانکی شکسته، چسب خورده و یا قطعه‌ای اضافه به آن وصل بود با گمان اینکه احتمال نصب اسکیمر دارد از کارت کشیدن خودداری کنید.

سرهنگ محمدی سپاسی تاکید کرد: فروشندگان موظف هستند دستگاه کارتخوان بانکی را در دسترس خریداران قرار دهند تا خود عملیات پرداخت وجه را انجام دهند

رئیس اداره پیشگیری از جرایم سایبری مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا فراجا بیان داشت: شهروندان در صورت مواجهه با موارد مشکوک، می‌توانند موضوع را از طریق مرکز فوریت‌های سایبری به شماره ۰۹۶۳۸۰ یا سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir بخش گزارش‌ها مردمی در میان بگذارند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات