قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

آتش سوزی جنگل‌های سردشت مهار شد

آتش سوزی جنگل‌های سردشت مهار شد
شناسهٔ خبر: 120121 -
اخبار سراسری
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: آتش سوزی در چهار هکتار از سطح جنگل‌های این شهرستان با تلاش نیروهای امدادی و مردمی مهار شد.

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک»، رحمت ابراهیمی جمعه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بر اساس گزارش های مردمی مبنی بر آتش سوزی در جنگل‌های حاشیه شهر «نلاس» سردشت نیروهای امدادی منابع طبیعی و آتش‌نشانی به محل مورد نظر اعزام شدند که با تلاش این نیروها حریق مهار و از سرایت به بخش‌های دیگر جلوگیری به عمل آمد.

وی با اشاره به اینکه علت آتش‌سوزی در دست بررسی است اضافه کرد: در این آتش‌سوزی سه هکتار از جنگل‌های این منطقه طعمه حریق شد و به بخشی از باغات و مزارع این منطقه نیز خسارت‌هایی وارد شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت گفت: علاوه بر این امروز ۲ فقره آتش‌سوزی در روستاهای «سیسیر» و «شیوآشان» روی داد و در این آتش‌سوزی‌ها نیز یک هکتار از مناطق جنگلی و یک هکتار از باغات و مزارع مردم طعمه حریق شد.

وی از گردشگران، مسافران و روستاییان خواست در این فصل که به دلیل خشک شده علوفه‌ها احتمال آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها وجود دارد هنگام برپایی آتش نکات ایمنی را رعایت کنند.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سردشت با اشاره به اهمیت جنگل و حفظ و حراست از منابع خدادای از شهروندان خواست در صورت هرگونه آتش سوزی در مراتع و جنگل‌های این منطقه آن را به ندای ۱۵۰۴ منابع طبیعی اعلام کنند.

وی از همکاری مردم با محیطبانان در مهار این آتش‌سوزی‌ها و اعلام به موقع آنها قدردانی کرد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نقده نیز گفت: سه هکتار از ذخیرگاه جنگلی «سلطان یعقوب» این شهرستان طعمه حریق شد که با تلاش به موقع محیطبانان و مردم محلی این آتش‌سوزی مهار و از سرایت آن به دیگر مناطق جلوگیری شد.

سعید رحمانپور افزود: ذخیرگاه و تفرجگاه جنگلی «سلطان یعقوب» نقده با مساحت بیش از ۱۱۰ هکتار در پنج کیلومتری جنوب این شهر و در نزدیکی روستای «بالخچی» این شهرستان واقع شده است.

به گزارش ایرنا، سردشت با ۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۰ هزار هکتار مرتع بیشترین جنگل‌های آذربایجان‌غربی را داراست؛ جنگل‌های سردشت جزو جنگل‌های زاگرس شمالی است که در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی دارای اهمیت زیادی است.

مهم‌ترین گونه‌های گیاهی سطح جنگل‌های این شهرستان بلوط ایرانی، بنه، بادام وحشی، گلابی وحشی و سرو کوهی و بیش از صد گونه دیگر است.

سردشت در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با کشور عراق قرار دارد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات