قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

اولین اظهارات نخست‌وزیر سوئد بعد از اهانت به قرآن

اولین اظهارات نخست‌وزیر سوئد بعد از اهانت به قرآن
شناسهٔ خبر: 120100 -
اخبار سراسری
نخست وزیر سوئد در اولین اظهارات پس از هتک حرمت به قرآن کریم در پایتخت این کشور، هجوم به سفارتخانه‌های این کشور در نقاط مختلف جهان را غیرقابل قبول خواند.

به گزارش «تابناک» به نقل از فارس، «اولف کریسترسن» در اولین اظهار نظر بعد از هتک حرمت به قرآن کریم از سوی شهروندان سوئدی، بدون محکوم کردن این اقدام و هرگونه توضیح اضافه، خواستار حفظ آرامش شد.

براساس گزارش خبرگزاری تاس، نخست وزیر سوئد در نشست خبری خود در روز جمعه و یک روز بعد از حمله به سفارت این کشور در بغداد از همه خواست آرامش خود را حفظ کنند

براساس گزارش TT نیوز، وی در واکنش به خشم عراقی‌ها از آتش زدن قرآن و حمله به سفارت این کشور در بغداد گفت: واضح است که ورود غیرقانونی افراد به سفارتخانه‌های سوئد در کشورهای دیگر کاملا غیرقابل قبول است. من همچنین فکر می کنم که ما باید در اینجا در سوئد آرام تر باشیم. وضعیت امنیتی جدی است و دلیلی برای توهین به افراد دیگر وجود ندارد.

عصر روز چهارشنبه (۲۸ ژوئن)،  یک سوئدی عراق الاصل به نام «سلوان مومیکا» (۳۷ ساله) در استکهلم، در نخستین روز تعطیلات عید قربان، یک نسخه از قرآن را پاره کرد و آن را در مسجد مرکزی این شهر به آتش کشید.

وی پس از آن که پلیس این کشور مجوزی برای برگزاری تظاهرات ضداسلامی صادر کرد، این جنایت را مرتکب شد. اقدامی که با محکومیت شدید کشورهای عربی و اسلامی همراه شد و همگی خواستار جلوگیری از این مظاهر اسلام‌هراسی شدند.

اردن و امارات سفرای سوئد را احضار کردند، ایران کاردار این کشور را احضار کرد و دبیر خانه سازمان همکاری اسلامی خواستار برگزاری نشست اضطراری در پی این اهانت به قرآن کریم شده است. همچنین تجمعات اعتراضی گسترده مردمی در برخی کشورها برگزار شده و در برخی کشورها نیز امروز قرار است برگزار شود.

در عراق، صدها نفر از شهروندان این کشور روز پنج شنبه ضمن محکومیت آتش زدن قرآن کریم در سوئد، در برابر سفارت این کشور در بغداد تجمع اعتراضی گسترده‌ای برگزار کردند و خشم خود را نسبت به این جنایت ابراز کردند.

پایگاه خبری العهد خبر داد که کارکنان سفارت سوئد از ترس معترضان، سفارت را ترک کردند. این در حالی است که خبرگزاری رسمی عراق و سایر منابع رسمی، فرار کارکنان سفارت سوئد را تأیید نکرده‌اند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات