قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نامه آیت الله سیستانی به گوترش درباره هتاکی به قرآن

نامه آیت الله سیستانی به گوترش درباره هتاکی به قرآن
شناسهٔ خبر: 120043 -
اخبار سراسری
مرجع عالیقدر شیعیان در عراق با ارسال نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل درخصوص حادثه آتش زدن قرآن در سوئد اعلام کرد صدور چنین مجوزهایی شرم‌آوری مغایر با روح آزادی بیان است.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، مرجعیت عالی شیعیان در عراق به دنبال توهین به قرآن در سوئد در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت که امثال این اقدامات شنیع بارها در کشورهای مختلف طی سال‌های گذشته صورت گرفته است.

در متن نامه دفتر مرجع تقلید عالیقدر شیعیان آمده است که احترام به آزادی بیان به هیچ وجه صدور مجوز چنین اقدام شرم‌آوری را توجیه نمی‌کند.

متن نامه دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم


جناب آقای آنتونیو گوترش دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با سلام و احترام

رسانه‌ها گزارش دادند که فردی در سوئد با هدف اهانت به دین حنیف اسلام، به نسخه‌ای از قرآن کریم تعرض کرده و یکی از اوراق آن را سوزانده است.

نظیر چنین رفتار ناپسندی در سال‌های اخیر بارها در کشورهای مختلف رخ داده است اما موضوع قابل توجه این است که این بار با مجوز رسمی پلیس سوئد و تحت بهانه آزادی بیان رخ داده است.

در صورتی که مسلماً احترام به آزادی بیان به هیچ وجه صدور مجوز چنین رفتار شرم آوری را که نمود تعرض آشکار به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان در جهان است و به ایجاد فضایی مساعد برای ترویج افکار افراطی و اقدامات اشتباه منجر می‌شود، توجیه نمی‌کند.

مرجعیت عالی دینی ضمن محکوم کردن این اقدام، از سازمان ملل می‌خواهد اقدامات مؤثری به منظور جلوگیری از تکرار امثال چنین حوادثی اتخاذ کند و کشورها را به بازنگری در قوانینی وادار کند که اجازه وقوع چنین اقداماتی را می‌دهد.

مرجعیت عالی دینی همچنین به تثبیت ارزش‌های همزیستی مسالمت آمیز بین پیروان ادیان مختلف و رویکردهای فکری مبتنی بر رعایت حقوق و احترام متقابل بین همه دعوت می‌نماید.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات