قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

فرمان خودرو دست بازار آزاد می‌افتد؟

فرمان خودرو دست بازار آزاد می‌افتد؟
شناسهٔ خبر: 119853 -
اخبار سراسری
ظرفیت تولید کارخانه‌ها حداقل تا پایان ۱۴۰۳ پیش‌فروش شده است؛ اگر در صف نیستید احتمالا چاره‌ای جز مراجعه به بازار آزاد نخواهید داشت
به گزارش تابناک به نقل از فرارو- خرید خودرو با قیمت کارخانه برای متقاضیان جدید حداقل تا پایان ۱۴۰۳ دور از دسترس به‌نظر می‌رسد. با احتساب مراحل اول و دوم سامانه یکپارچه قریب سه میلیون متقاضی برای خرید خودرو صف بستند و می‌توانیم ادعا کنیم همه ظرفیت تولید خودروسازان تا آخر اسفند سال بعد پیش‌فروش شده است. احتمالا به‌خاطر همین نگرانی‌ها، ماجرای دور سوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه مسکوت مانده و کسی که می‌خواهد به‌هر شکلی ماشین بخرد، چاره‌ای جز مراجعه به بازار آزاد ندارد. در همین چند روزی که از تابستان امسال می‌گذرد، ایرانخودرو و سایپا فهرست قیمت محصولاتشان را بروزرسانی کردند و با اعدادوارقامی که الان در بازار آزاد حاکم است می‌توانیم بگوییم خرید محصولی مثل پژو پارس TU ۵ حدود ۱۳۲ درصد بیشتر از کارخانه تمام می‌شود و تفاوت قیمت مدل‌هایی مثل پژو پارس XU ۷ P و پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما به بیش از ۱۰۰ درصد رسیده.

تفاوت قیمت محصولات ایرانخودرو در کارخانه و بازار

به گزارش فرارو، پژو پارس با موتور TU۵ رکورددار اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار است. در فهرست جدید محصولات ایرانخودرو قیمت پژو پارس با موتور TU۵ به‌شکل تقریبی ۲۷۵ میلیون تومان است، اما الان فروشنده‌های این محصول در بازار آزاد به‌شکل متوسط روی رقم ۶۴۰ میلیون زوم کردند. به‌این ترتیب تفاوت قیمت پژو پارس با موتور TU۵ به ۳۶۵ میلیون تومان یعنی ۱۳۲ درصد می‌رسد. پژو پارس با موتور XU۷P با تفاوت قیمت ۱۲۵ درصدی بین کارخانه و بازار رتبه بعدی را دراختیار دارد.

 
 

خرید پژو پارس با موتور XU۷P از کارخانه ۲۶۰ میلیون تومان آب می‌خورد، اما از بازار آزاد بابت این خودرو ۵۹۰ میلیون تومان ردوبدل می‌شود. پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای یکی دیگر از محصولات ایرانخودرو است که با حاشیه سود بیش از ۱۰۰ درصد بین کارخانه و بازار دست به دست می‌شود. این یکی در کاخانه ۴۲۶ میلیون قیمت دارد، اما در بازار آزاد به‌خاطر قیمت ۹۴۰ میلیونی، گران‌ترین سواری تولیدی است و اختلاف قیمت آن بین این دوتا بازار به ۱۲۰ درصد می‌رسد. آن طرف مدل‌هایی مثل رانا پلاس، دنا پلاس اتوماتیک و تارا دنده‌ای جزو مدل‌هایی هستند که اختلاف قیمت کمتری دارند.

قیمت رانا پلاس در کارخانه و بازار به‌ترتیب ۳۲۲ و ۴۹۵ میلیون تومان است و اینطوری کسی که الان سراغ خرید رانا پلاس می‌رود، ۵۳ درصد بیشتر از نرخ کارخانه پرداخت می‌کند. تفاوت قیمت دنا پلاس اتوماتیک به‌خاطر ارزش ۵۴۵ میلیونی که در کارخانه دارد و این رقم در بازار به ۸۶۰ میلیون تومان رسیده، حول‌وحوش ۵۷ درصد محاسبه می‌شود و این عدد برای تارا دنده‌ای به ۷۳ درصد است. چون قیمت تارا دنده‌ای در بازار آزاد ۶۸۵ میلیون است، اما ایرانخودرو بابت آن ۳۹۴ میلیون می‌گیرد.

تفاوت قیمت محصولات سایپا در کارخانه و بازار

شاهین گران‌ترین سواری داخلی سایپاست و از همه محصولات این شرکت اختلاف قیمت بیشتری بین کارخانه و بازار دارد؛ کمی بیش از ۴۰ درصد. قیمت شاهین در کارخانه با تصمیم شواری رقابت و تایید سایپا به ۴۲۵ میلیون تومان رسیده، اما همین مدل را الان که در اولین روز‌های تابستان قرار داریم، در بازار آزاد ۶۰۰ میلیون تومان می‌فروشند.

ساینا S اتوماتیک در طرف مقابل یکی از مدل‌هایی فعلی سایپاست که تفاوت قیمت کمتری را تجربه می‌کند. قیمت ساینا S اتوماتیک در بازار آزاد درحالی به مرز ۴۰۰ میلیون تومان رسیده که در فهرست جدید محصولات سایپا مقابل اسم آن رقم ۳۳۰ میلیون به‌چشم می‌خورد و همین گپ ۷۰ میلیونی معادل تفاوت قیمت ۲۰ درصدی است. از این نظر باید تفاوت قیمت کوییک R پلاس اتوماتیک را حدود ۲۱ درصد لحاظ کنیم. چون محصولی که در کارخانه با قیمت ۳۳۸ میلیون تومان به دست مشتری می‌رسد، در بازار آزاد ۴۱۰ میلیون تومان ارزش دارد.

اختلاف قیمت کوییک پلاس اتوماتیک در کارخانه و بازار ۲۸ درصد محاسبه می‌شود و این عدد برای ساینا S دوگانه‌سوز و ساینا S معمولی به‌ترتیب ۳۳ و ۳۴ درصد است.

مقایسه قیمت جدید محصولات داخلی در کارخانه و بازار

محصول

قیمت کارخانه

قیمت بازار

تفاوت قیمت

ساینا S دوگانه‌سوز

284 میلیون

380 میلیون

33 درصد

ساینا S اتوماتیک

330 میلیون

400 میلیون

20 درصد

کوییک S

268 میلیون

360 میلیون

34 درصد

کوییک پلاس اتوماتیک

327 میلیون

420 میلیون

28 درصد

کوییک R پلاس اتوماتیک

338 میلیون

410 میلیون

21 درصد

شاهین G

425 میلیون

600 میلیون

41 درصد

دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک

545 میلیون

860 میلیون

57 درصد

تارا اتوماتیک

490 میلیون

810 میلیون

65 درصد

پژو 207 اتوماتیک سقف‌شیشه‌ای

426 میلیون

940 میلیون

120 درصد

پژو 207 دستی

334 میلیون

650 میلیون

95 درصد

تارا دستی

394 میلیون

685 میلیون

73 درصد

دنا پلاس

349 میلیون

675 میلیون

93 درصد

سورن پلاس

331 میلیون

590 میلیون

78 درصد

رانا پلاس

322 میلیون

495 میلیون

53 درصد

پژو پارس TU5

275 میلیون

640 میلیون

132 درصد

پژو پارس با موتور XU7p

260 میلیون

590 میلیون

125 درصد

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات