قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

این بیماری ویژه فصل گرما باعث مرگ می‌شود!

این بیماری ویژه فصل گرما باعث مرگ می‌شود!
شناسهٔ خبر: 119852 -
اخبار سراسری
فردی که دچار گرمازدگی می‌شود علائمی شایعی همچون گیجی، حالت تهوع، بی حالی، رنگ پریدگی، سردرد، تشنگی، تعریق وگرفتگی عضلانی و تپش قلب شدید دارد.

به گزارش تابناک، برنا نوشت: فردی که دچار این عارضه می‌شود علائمی شایعی همچون گیجی، حالت تهوع، بی حالی، رنگ پریدگی، سردرد، تشنگی، تعریق و گرفتگی عضلانی و تپش قلب شدید دارد.

سیده سمیه اصغری اظهار کرد: گرما زدگی یک بیماری مرتبط با گرما است که می‌تواند در شرایطی که فرد در معرض درجه حرارت بالا قرار گیرد رخ دهد؛ در واقع در این شرایط توانایی بدن برای مقابله با گرما و تنظیم حرارت بدن دچار اختلال و دمای درون بدن افزایش می‌یابد و فرد دچار گرمازدگی می‌شود.

وی افزود: شدت گرما زدگی می‌تواند از خفیف تا شدید باشد، اما باید توجه داشت که گرما زدگی را باید جدی گرفت چرا که عدم مداخله در زمان مناسب می‌تواند به مغز و ارگان‌های حیاتی آسیب بزند و حتی باعث مرگ شود.

علائم گرمازدگی
فردی که دچار این عارضه می‌شود علائمی شایعی همچون گیجی، حالت تهوع، بی حالی، رنگ پریدگی، سردرد، تشنگی، تعریق وگرفتگی عضلانی و تپش قلب شدید دارد.

اصغری ادامه داد: گرمازدگی اغلب با کم شدن آب بدن همراه است، وقتی فردی دچار گرما زدگی می‌شود در ابتدا باید در یک مکان با تهویه خنک قرار گیرد و حجم لباس‌هاش را کم کند و دوش آب ولرم یا خنک بگیرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت به دلیل اینکه در زمان تعریق مقداری از الکترولیت‌های مهم و ضروری بدن از جمله پتاسیم و سدیم دفع و تعادل این الکترولیت‌ها دچار مشکل می‌شود. برای برگشت این تعادل و برطرف کردن کم آبی بدن مخلوط آب خنک با کمی نمک، آب میوه‌های خنک و آبدار مثل هندوانه، طالبی و خیار و دوغ‌های کم نمک خنک مصرف شود.

این کارشناس تغذیه بیان کرد: شربت‌های خانگی سنتی مثل مخلوط خاکشیر و تخم شربتی با کمی آبلیمو و شکر نیز می‌تواند در بهبود فرد موثر باشد البته به تدریج و آهستگی مایعات را میل کنید تا دچار مشکلات گوارشی نشوید.

وی افزود: همچنین یک سری نوشیدنی‌های ورزشی در سوپر مارکت‌ها نیز در دسترس هستند که به دلیل دارا بودن الکترولیت‌ها همرا با مصرف مایعات خنک می‌توانند مفید باشند.

در شرایط گرما زدگی باید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه یا نسکافه، چای خنک یا نوشیدنی‌های ورزشی کافئین دار خودداری کنید. چرا که مواد حاوی کافین مدر (ادرار آور) بوده و باعث دفع بیشتر آب بدن می‌شوند.

افراد مستعد گرمازدگی
اصغری ادامه داد: باید در نظر داشت افرادی که در محیط‌هایی با دمای بالا کار می‌کنند یا در محل کار خود در معرض حرارت بالا قرار دارند، بیشتر مستعد گرمازدگی هستند.

همچنین برخی از گروه‌های سنی مثل نوزادان، کودکان و سالمندان و افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و ریوی، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و بیماری‌های اعصاب و روان هستند بیشتر به گرما زدگی مستعد هستند.

توصیه می‌شود که این افراد در ساعات اوج گرمای هوا که معمولا ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعد از ظهر است از خانه خارج نشوند.

وی یادآور شد: اگر در صورت ضرورت مجبور به ترک خانه هستند حتما یک بطری آب یا شربت‌های خانگی کم شیرین خنک همراه خود داشته باشند و از لباس‌های نخی با رنگ روشن استفاده کنند؛ و به هیچ عنوان در ساعات یاد شده در محیط بیرون اقدام به ورزش نکنند.

 

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات