قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

نامه تند به قالیباف درباره برخورد با زنان بی‌حجاب

نامه تند  به قالیباف درباره برخورد با زنان بی‌حجاب
شناسهٔ خبر: 119849 -
اخبار سراسری
مجمع مدیران زن ایران اسلامی در این نامه تصریح کرده است: هر قانونی برای پیاده شدن نیاز به سازوکار اجرایی دقیق و شفاف، ضمانت اجرایی مشخص و نظارت مستمر دارد و در متن لایحه از این منظر ضعف و نارسایی مشهود است. در واقع لایحه فاقد ضمانت اجرایی، نظارت بر اجرا و حمایت از ضابطین قانون است.

به گزارش تابناک به نقل از ایرنا، اعضای مجمع مدیران زن ایران اسلامی در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی نکاتی را درباره لایحه عفاف و حجاب متذکر شدند.

در متن نامه مجمع مدیران زن ایران اسلامی خطاب به محمدباقر قالیباف درباره بازنگری لایحه عفاف و حجاب آمده است: همانگونه که مستحضرید حجاب به عنوان یک حکم اجتماعی اسلام که در ارتباط وثیق با کرامت و امنیت زنان، تحکیم خانواده و سلامت اخلاقی جامعه است، مدتی است به ابزاری سیاسی برای مبارزه با نظام جمهوری اسلامی بدل شده است، به نحوی که به نظر می‌رسد این حکم روشن شرعی در عمل از دایره هنجار‌های ارزشی و قانونی جامعه اسلامی خارج شده است.

این نامه افزوده است: براین اساس قطعا برخورد مناسب و قاطع با چنین شرایط نامطلوبی از سوی مجموعه حاکمیت امری ضروری و فوری به نظر می‌رسد.

مجمع مدیران زن ایران اسلامی در این بیانیه عنوان کرده است: آنچه در روز‌های اخیر به عنوان لایحه "عفاف و حجاب" در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است، می‌تواند در بازتعریف حجاب به عنوان یک هنجار ارزشی، قانونی و تحقق عملی آن نقش مهمی داشته باشد و البته این در صورتی میسر می‌شود که مجلس شورای اسلامی با توجه به نقطه نظر‌های تکمیلی و اصلاحی صاحبنظران دلسوز و دغدغه‌مند، لایحه مزبور را تدوین و تصویب کند.

این نامه خاطرنشان کرده است: اما اهم مواردی که انتظار می‌رود در موضوع لایحه عفاف و حجاب مورد توجه و بازنگری واقع شود، عبارتند از اینکه قانون باید روشن، صریح و جامع باشد تا بتواند حد و مرز‌های رفتار اجتماعی مخاطبان را تعریف و تعیین کند و نسبت به هنجارشکنی و نقض قانون جنبه بازدارندگی قوی داشته باشد که به نظر می‌رسد لایحه عفاف و حجاب فاقد این روشنی و صراحت و قدرت بازدارندگی است.

مجمع مدیران زن ایران اسلامی در این نامه تصریح کرده است: هر قانونی برای پیاده شدن نیاز به سازوکار اجرایی دقیق و شفاف، ضمانت اجرایی مشخص و نظارت مستمر دارد و در متن لایحه از این منظر ضعف و نارسایی مشهود است. در واقع لایحه فاقد ضمانت اجرایی، نظارت بر اجرا و حمایت از ضابطین قانون است.

این نامه بیان کرده است: لایحه مزبور مرز روشنی را میان قانون شکنی در حد یک امر فردی و مبارزه ساختارمند سیاسی با امر حجاب قائل نشده است، در حالی که این‌ها در عمل دو گونه کاملا متمایز از هنجارشکنی است و مستلزم برخورد‌های سنجیده مناسب است.

مجمع مدیران زن ایران اسلامی یادآور شده است: به نظر می‌رسد برای رفع نقایص لایحه استفاده از نقطه نظرات کارشناسی در حوزه‌های حقوق، جامعه شناسی و روان شناسی بتواند به تدوین قانونی همه جانبه نگر، واقع گرا و بازدارنده منجر شود. در این صورت انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی با توجه و بهره مندی از نظرات تخصصی مزبور در جهت اصلاح و تکمیل لایحه اقدام اساسی کند.

این نامه افزوده است: بر این اساس مجمع مدیران زن ایران اسلامی ضمن حمایت قاطع از تصویب قانون جامع عفاف و حجاب، بر این باور است که در کنار تصویب و اعمال قانون قطعا باید با مجموعه تدابیر و اقدامات فرهنگی ایجابی، زمینه‌های پذیرش عقلی، عاطفی و اعتقادی حجاب را فراتر از قانون محض در مخاطبان ایجاد و تقویت کرد.

مجمع مدیران زن ایران اسلامی در پایان این نامه تصریح کرده است: مشخصا مجمع اعلام می‌دارد که با توجه به ظرفیت‌های علمی، مدیریتی و اجرایی در این مجموعه مردم نهاد خود را موظف به تلاشی همه جانبه و برنامه ریزی شده برای تحقق ابعاد فرهنگی حجاب می‌بینیم و امید داریم که با وجود قانون شفاف و قاطع و کار فرهنگی تبیینی و تحلیلی قوی، بتوان بر مشکلات حوزه عفاف و حجاب در مقطع کنونی در جامعه ایران اسلامی غلبه کرد تا از این رهگذر راه رشد و تعالی برای زنان ایرانی هموار شود و در مسیر تحکیم خانواده و بهسازی اخلاقی و معنوی جامعه مان گام‌هایی اساسی برداشته شود.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات