قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

لوکاشنکو:

روسیه سقوط کند، زیر آوارش می‌میریم

روسیه سقوط کند، زیر آوارش می‌میریم
شناسهٔ خبر: 119838 -
اخبار سراسری
رئیس‌جمهور بلاروس در سخنانی درباره وقایع اخیر در روسیه گفت اگر این کشور سقوط کند، «زیر آوار آن خواهیم مُرد».

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس سه‌شنبه (۲۷ ژوئن) گفت در جریان شورش مسلحانه در روسیه، به ارتش کشورش دستور داده بود «آماده نبرد» باشند. وی گفت: همه دستورات (لازم) برای رساندن ارتش به آمادگی رزمی کامل را صادر کردم.

رئیس‌جمهور بلاروس که کشورش بر اساس توافق با روسیه، بخشی از تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی این کشور را دریافت کرده، پیش‌تر گفته بود در صورت تجاوز به خاکش وارد درگیری در اوکراین خواهد شد.

لوکاشنکو در ادامه سخنان امروزش در اشاره به شورش مسلحانه اخیر گروه نظامی واگنر در روسیه گفت: تماشای وقایع در جنوب روسیه دردناک بود. بسیاری از شهروندان ما آزرده شدند. 

وی افزود: نسل کنونی بلاروسی‌ها در حال آزمایش استقامت هستند--باید قوی‌تر از تهدیدی باشیم که بار دیگر مثل سایه بر سرزمین ما از سوی غرب افتاده است. در ۳۰ سال گذشته برای جنگ آماده می‌شدم، به همین خاطر امروز ما زیر آسمان آرام زندگی می‌کنیم. 

به گفته رئیس‌جمهور بلاروس، «در پس‌زمینه شورش در روسیه، مخالفان فراری بلاروس آماده اجرای سناریوی شورش مسلحانه خود بودند. سرویس مرزی بلاروس تقریباً هر روزه اقدامات تحریک‌آمیز در مرز بلاروس و کشورهای ناتو را ثبت می‌کند». 

لوکاشنکو در بخش دیگری از اظهارتش گفت: نیاز نیست از من یا پوتین یا پریگوژین زمانی که صحبت از امنیت داخلی است، قهرمان بسازیم. اگر روسیه سقوط کند، همه ما در ویرانه‌های آن خواهیم مُرد.

روسیه جمعه شب تا شنبه شب وضعیت پرتنش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. نیروهای واگنر تحت امر یوگنی پریگوژین تاسیسات نظامی در شهر جنوبی «روستوف» روسیه را تصرف کردند و پریگوژین اعلام کرد نیروهایش پیشروی را با طرحی برای رسیدن به مسکو آغاز کرده‌اند. 

در پی آن، رئیس‌جمهور روسیه طی سخنانی کوتاه و تند، اقدام آن‌ها را «خیانت در داخل کشور» و «شورش مسلحانه» خواند و درباره عواقب آن هشدار داد. ساعاتی بعد رئیس واگنر با میانجیگری رئیس‌جمهور بلاروس موافقت کرد پیشروی را توقف و نیروهایش را در ازای دریافت ضمانت‌های امنیتی عقب بکشد. به این ترتیب شورش واگنر در کمتر از ۲۴ ساعت به پایان رسید.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در سخنرانی شب گذشته خود درباره وقایع اخیر در این کشور ضمن بیان این که «روسیه در برابر تهدیدات بزرگ از خارج از این کشور قرار دارد»، از نفش‌آفرینی رئیس‌جمهور بلاروس در حل‌وفصل بحران شورش واگنر تشکر کرد. او در سخنرانی دوشنبه شب خود افزود «دشمنان روسیه می‌خواستند کشور طی درگیری‌های داخلی، غرق در خون شود اما مرتکب اشتباه محاسباتی شدند».

 

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات