قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

بخشنامه خودرویی که همه را به اشتباه انداخت

بخشنامه خودرویی که همه را به اشتباه انداخت
شناسهٔ خبر: 119832 -
اخبار سراسری
بحث واردات خودرو‌هایی که قیمت بالای ۴۰ هزار دلار دارند از روز گذشته با بخشنامه گمرک داغ شد. بر خلاف نحوه انتشار خبر در فضای رسانه‌ای کشور، همچنان واردات این خودرو‌ها به سرزمین اصلی ممنوع است.


به گزارش تابناک، اکوایران نوشت: واردات خودروهایی که قیمتی بالاتر از 40 هزار دلار دارند، همچنان ممنوع است.

بخشنامه گمرک شائبه‌هایی را در ارتباط با از سرگیری ورود خودروهایی که عنوان لاکچری را یدک می‌کشند، ایجاد کرده بود؛ اما پیگیری‌های اکوایران از مسئولان گمرک نشان می‌دهد این اتفاق تنها خودروهایی را شامل می‌شود که پیش‌تر در اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی وارد شده اما با مصوبه دولت دوازدهم اجازه ورود پیدا نکردند.

حال این خودروها که یا قبض انبار معتبر دارند یا ثبت سفارش شده‌اند، می‌توانند با رأی دیوان عدالت اداری به مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی وارد شوند اما به دلیل ممنوعیت همچنان امکان واردات به سرزمین اصلی را ندارند. بخشنامه گمرک درباره خودروهای بالای 40 هزار دلاری رسوبی در پی رای دیوان عدالت اداری درباره  ابطال بندهای 1 و 3 تصویب‌نامه سال 96 هیئت وزیران در خصوص تسرّی مأخذ حقوق ورودی و ممنوعیت واردات خودروی سواری بالای 40 هزار دلار به ثبت سفارش‌های معتبر در زمان ورود به اماکن گمرکی، مناطق اقتصادی ویژه و آزاد، ابلاغ شد. این احتمال وجود دارد که برخی از مالکان این خودروها با طرح شکایت در دیوان عدالت اداری توانسته اند رای دیوان را دار ارتباط با ترخیص این خودروها کسب کنند. 

روز گذشته انتشار این بخشنامه در سایت‌های خبری سبب شده بود تا آزادسازی واردات خودروهای بالای 40 هزار دلاری تیتر شود. این خبر می‌توانست موج جدیدی در بازار خودروی کشور بخصوص بازار خودروهای وارداتی ایجاد کند. حتی این گمانه هم مطرح شد که واردات خودروهایی که حجم موتور آنها 2500 سی‌سی است نیز آزاد می‌شود زیرا خودرویی 40 هزار دلاری که حجم موتور آن زیر 2500 سی‌­سی باشد وارد کشور نشده است.

البته گمرک می‌توانست در این ارتباط شفاف‌سازی بیشتری انجام دهد تا بازار این تحلیل اشتباه را اصلاح کند.

بنابراین همچنان واردات خودروهای با قیمت بیشتر از 40 هزار دلاری و حجم موتور 2500 سی‌­سی به کشور ممنوع است.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات