قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

اژه‌ای: ۹۸ هزار نفر بعد از عفو رهبری آزاد شدند

اژه‌ای: ۹۸ هزار نفر بعد از عفو رهبری آزاد شدند
شناسهٔ خبر: 119719 -
اخبار سراسری
رئیس قوه قضائیه گفت: در سال گذشته دادگستری‌ها علاوه بر پرونده‌های معمول خود، بیست و چند هزار پرونده اغتشاشات را هم مورد رسیدگی قرار دادند و نزدیک به ۹۸ هزار نفر از افرادی که در زندان مانده بودند و دشمن دنبال سوژه‌سازی برای آنها بود با عفو رهبر معظم انقلاب بخشیده شدند و سوژه از دشمن گرفته شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، همایش سراسری قوه قضاییه امروز (دوشنبه، ۵ تیر) با حضور سران قوا و مسئولان عالی قضایی در سالن اجلاس سران برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در مورد مسئله صیانت و احیای حقوق عامه اظهارداشت: دادستان کل کشور و دادستان‌ها در سراسر کشور، افزایش ۱۲۰ درصدی در رسیدگی به پرونده‌های حقوق عامه داشتند.

محسنی‌اژه‌ای افزود: در سال گذشته به دلیل شرایطی که در پاییز به وجود آمد ورودی پرونده‌های ما بیش از چهار درصد افزایش پیدا کرد اما رسیدگی‌های ما با سرعت و اتقان بیشتری انجام شد. فشار فوق العاده زیادی بر دوش دستگاه قضایی بود.

در سال‌های بعد از انقلاب چنین تعاملی بین سه قوه وجود نداشت

محسنی‌اژه‌ای یادآور شد: در سال گذشته تلاش کردیم سند تحول و تعالی را به برنامه تبدیل و برنامه را به عمل تبدیل کنیم. یکی از مسائل پیش بینی شده در این سند تعامل با قوای دیگر بود. جلسات متعدد با سران قوا، کمیسیون‌ها، نمایندگان، فراکسیون‌ها و وزرا داشتیم. در سال‌های بعد از انقلاب چنین تعاملی بین سه قوه وجود نداشت.

 رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع بازرسی کل کشور با وظیفه بسیار سنگین بر نظارت بر حسن اجرای قوانین گفت: قوه قضاییه با کمک، همراهی و پیش قدمی دولت ۲۱۰ گلوگاه و بستر فساد را شناسایی و برای دولت ارسال کرد. در مقاطعی بود که وقتی گزارشی از سوی سازمان بازرسی می‌رفت دولت‌ها برافروخته می‌شدند اما با اعلام گلوگاه‌های فساد از سوی این سازمان آقای رئیسی تقدیر و تشکر کردند.

محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: در حدود چهار دهه گذشته تا امروز، موثرترین گزارش‌های بازرسی ما در این دولت اتفاق افتاد. قبلا مثلا می‌گفتیم سالانه چهار تا پنج هزار بازرسی به دولت و دستگاه‌ها اعلام می‌شود اما نتیجه چندان زیادی نداشت؛ این بار بازرسی‌های میدانی سازمان بازرسی کل کشور با همکاری دولت و مجلس موثر واقع شد. آیت الله رییسی از بازرسی تقدیر و تشکر کرد و این موضوعات  از سوی دولت پیگیری شد؛ این‌ها اثر تعامل و نشست و برخاست‌هاست. در شورای عالی هماهنگی اقتصادی جایی که لازم بود با تلاش وافر دبیر شورا و هماهنگی هر سه قوه از کارها گره گشایی شد.

گذشت اولیای دم از حکم قصاص ۵۵۱ نفر

رئیس عدلیه اظهارداشت: صلح و سازش با تلاش وافر مرکز توسعه حل اختلاف به ۴۳ درصد رسید. با پویش‌های مختلف فرهنگ گذشت و صلح و سازش توسعه پیدا کرد. ۵۵۱ نفر از افرادی که حکم قصاص قطعی داشتند و قرار بر اجرای حکم آن‌ها بود، صاحبان حق از حقشان گذشتند و افراد به خانواده‌شان برگشتند.

تحول بزرگ در زندان‌ها و رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه تحول بزرگی در زندان‌های ایجاد شده است، افزود: دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور و دادستان کل کشور و بنده ورود کردیم و گاهی با هیئت‌های تا ۱۰۰ نفر وارد زندان شدیم؛ بی‌سابقه بود که گروه‌های ۱۰۰ نفره از قضات و دادستان‌ها و بازپرس‌ها و دادیاران وارد زندان شوند و همه مسائل و مشکلات زندان و زندانیان را از نزدیک ببیند و بر اساس آن تصمیمات مقتضی بگیرند. این کار فوق‌العاده‌ای بود که اثر آن تا سالیان بعد ظاهر خواهد شد. برای اشتغال و آموزش و بهداشت زندانیان نیز تحولات بسیار بزرگی اتفاق افتاد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات