قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

 سرعت نگران کننده رشد جمعیت سالمندی کشور

 سرعت نگران کننده رشد جمعیت سالمندی کشور
شناسهٔ خبر: 116435 -
اخبار سراسری
سرپرست مرکز بهداشت ساوه گفت: جمعیت سالمندی ایران طی ۳۰ سال آینده سه برابر خواهد شد.

به گزارش «تابناک»، محمد امین قربانپور در گفتگو با فارس در ساوه با اشاره به افزایش جمعیت سالمندان ایران طی ۳۰ سال آینده، اظهار کرد: اگرچه افزایش امید به زندگی یک موفقیت بزرگ برای بشر محسوب می‌شود و مرهون رشد، توسعه و پیشرفت در تکنولوژی و حوزه های پزشکی است، اما سالخوردگی‌ جمعیت که همان نسبت افراد بالای ۶۰ سال نسبت به کل جمعیت است، فراگیر و نگران کننده بوده و نیاز به برنامه ریزی دقیق و جامع دارد.

وی‌ با اشاره به چالش های موجود در این سنین از جمله شیوع بیماری های مزمن و افزایش بار مالی بر سیستم سلامت بیان کرد: در کنار مسائل پزشکی، چالش های رفاهی، معیشتی و اجتماعی نیز از عوامل سالخوردگی‌ جمعیت یک جامعه است و وقتی جمعیت سالمند یک جامعه افزایش پیدا می‌کند نیروی کار کمتری وجود خواهد داشت و مسائل مرتبط با بازنشستگی و صندوق های بازنشستگی از دیگر مواردی است که با تغییر بافت جمعیتی باید مورد توجه قرار بگیرد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سرشماری سال ۹۵ بالغ بر ۹.۲۸ درصد جامعه را افراد سالمند تشکیل می‌دادند، تصریح کرد: در حال حاضر این نسبت به مراتب افزایش داشته و به بیش از ۱۰ درصد رسیده است البته در آن بازه زمانی نیز برخی شهرهای کشور جمعیت سالمندی بیش از ۲۴ درصد داشته اند.

قربانپور با بیان اینکه جمعیت کل ساوه بیش از ۳۶۰ هزار نفر است، گفت: در حال حاضر میانگین جمعیت سالمند بالای ۶۰ سال در ساوه و زرندیه ۹.۷ درصد است که جمعیتی در حدود ۳۵ هزار نفر را شامل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از جمعیت ۲۹۹ هزار نفری ساوه در سامانه سیب ۲۶ هزار نفر و از جمعیت ۶۴ هزار نفری زرندیه در این سامانه ۸ هزار و ۷۵۸ نفر بالای ۶۰ سال سن دارند که به ترتیب ۹.۷ و ۱۳.۵ درصد جمعیت جامعه مذکور را شکل می‌دهند.

وی افزود: آنچه حائز اهمیت است، سرعت رشد جمعیت سالمندی در کشور است به طوریکه در کشورهای توسعه یافته طی ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال جمعیت سالمندی آن حدود دو برابر شد، اما در ایران در کمتر از ۳۰ سال آینده جمعیت سالمندی حدود ۳ برابر خواهد شد.

به گفته سرپرست مرکز بهداشت ساوه تامین زیرساخت های لازم برای پاسخگویی به نیازهای مختلف مرتبط با سالخوردگی‌ جمعیت و همچنین برنامه ریزی و سیاست گذاری در این حوزه باید در دستور کار قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه توانمندسازی سالمندان از جمله راهکارهای موثر برای مواجهه با این پدیده است، گفت: برای این منظور، افزایش مهارت این افراد از طریق آموزش های کاربردی و علمی در بسیاری از کشورها انجام شده است و با توجه به اینکه آموزش برای این دسته افراد با سایر گروه های سنی متفاوت است، بستر خاصی برای این منظور طراحی شده که در اغلب نقاط دنیا با عنوان دانشگاه سومین نسل سنی مطرح می‌شود.

محمد امین قربانپور بیان کرد: در ایران نیز با توجه به گذار جمعیتی و جمعیت رو به رشد سالمند در کشور، با الهام از تجربیات موفق در دنیا به منظور عملیاتی شدن و گسترش این راهکار در کشور، پروژه های متعددی با هدف بومی سازی و تبیین مدل ایرانی دانشگاه سالمندی انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: همزمان با اجرای این پروژه ها در طول سه سال گذشته، بازنگری کلی و تدوین مجدد محتواهای بهبود شیوه زندگی سالم و فعال در دوره سالمندی و در حوزه های تغذیه، سلامت روان، فعالیت بدنی و مشکلات شایع در دوران سالمندی و توانبخشی انجام شده و فیلم های آموزشی کوتاه و کاربردی در قالب یک پروژه مشترک بین اداره سلامت سالمندان و صندوق جمعیت سازمان ملل تهیه شده که در فهرست پخش صدا و سیما قرار دارد.

وی با اشاره به آغاز کلاس های مجازی دانشگاه سالمندان از مهرماه ۱۴۰۱ در کشور گفت: اکنون این کلاس ها هر پنجشنبه از ساعت ۱۸ الی ۱۸:۳۰ به شکل مجازی و با موضوعات مختلف مورد نیاز سالمندان برگزار می‌شود و خانواده‌ها می‌توانند این محتوی را در اختیار والدین و پدر بزرگ یا مادر بزرگ خودشان قرار دهند.

به گفته وی به محض آماده شدن شرایط برای اجرای کلاس های حضوری، در دانشکده و دانشگاه های علوم پزشکی کشور این فرایند آغاز خواهد شد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات