قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

اعلام بی‌طرفی آفریقای جنوبی در جنگ اوکراین

اعلام بی‌طرفی آفریقای جنوبی در جنگ اوکراین
شناسهٔ خبر: 116260 -
اخبار سراسری
سیریل رامافوسا رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی دوشنبه شب گفت که پرتوریا در مناقشه میان روسیه و اوکراین، بی‌طرف است.

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری آناتولی، رئیس جمهور آفریقای جنوبی اظهار کرد: پرتوریا بر اساس مواضع بی‌طرفانه‌ای که دارد، روسیه را بالاتر از سایر کشورها ترجیح نمی‌دهد و برای تغییر مواضع خود در سیاست خارجی تحت فشار قرار نخواهد گرفت.

وی در خبرنامه هفتگی خود نوشت: با شروع درگیری روسیه و اوکراین، فشار فوق‌العاده‌ای بر این کشور وارد شد تا موضع بی‌طرفانه خود را کنار بگذارد و در رقابتی که در واقع بین روسیه و کشورهای غربی به راه افتاده بود، جانب یکی از طرفین را بگیرد.

رامافوسا خاطرنشان کرد: کشورهای دیگر در قاره آفریقا یا نقاط دیگر دنیا نیز تحت فشار مشابهی قرار گرفته‌اند.

اظهارات وی در پی ادعاهای هفته گذشته روبن بریگیتی سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی بیان شده است.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی با اشاره به اینکه بریگیتی به خبرنگاران گفته بود که واشنگتن متقاعد شده است که آفریقای جنوبی با وجود ادعای بی‌طرفی در درگیری اوکراین، برای ارتش روسیه مهمات و تسلیحات نظامی ارسال کرده است، گفت: از آنجایی که هیچ مدرک مشخصی در تائید این ادعا وجود ندارد، دولت در حال تشکیل یک کمیته تحقیق مستقل به ریاست یک قاضی بازنشسته برای تعیین حقایق است.

رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت: دیدگاه ما درباره درگیری‌های جاری این است که جامعه بین‌المللی باید برای دستیابی فوری به توقف خصومت‌ها و جلوگیری از تلفات بیشتر جانی و آوارگی غیرنظامیان در اوکراین با یکدیگر همکاری کند.

وی افزود: آفریقای جنوبی باید از گفت‌ وگوی معنادار به سوی صلحی پایدار که امنیت و ثبات همه ملت‌ها را تضمین می‌کند، حمایت کند.

رامافوسا در ادامه با تاکید بر اینکه مناقشه روسیه و اوکراین و تنش‌های ناشی از آن از طریق راه‌های نظامی حل نخواهد شد، بلکه باید از طریق سیاسی حل و فصل شود، گفت: آفریقای جنوبی معتقد است که این مناقشه باید از طریق گفت وگو حل شود.

وی خاطرنشان کرد: با درس گرفتن از تاریخ کشورمان، به مقاومت در برابر درخواست‌های غیرمعقول برای کنار گذاشتن دیپلماسی مستقل خود و بدون توجه به اینکه این درخواست‌ها از سوی چه کشوری مطرح می‌شود، همچنان به حفظ سیاست بی‌طرفی خود در درگیری اوکراین ادامه خواهیم داد.

گفتنی است، روبن بریگیتی سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی پنجشنبه هفته گذشته پرتوریا را متهم کرد که از طریق یک کشتی باری مرتبط با یک شرکت تحریم شده که در ماه دسامبر به طور مخفیانه در پایگاه دریایی سیمون تاون در نزدیکی شهر کیپ‌تاون لنگر انداخته بود، اقدام به ارسال سلاح و مهمات به روسیه کرده است.

سفیر آمریکا گفت: ایالات متحده مطمئن است که تجهیزات نظامی بین ۶ تا ۸ دسامبر (۱۵ تا ۱۷ آذر ۱۴۰۱) در کشتی «لیدی آر» در پایگاه دریایی سیمون تاون بارگیری شده و سپس به روسیه منتقل شده است.

وی افزود: این امر، موضع بی‌طرف آفریقای جنوبی در قبال جنگ در اوکراین و درخواست‌های این کشور برای پایان دادن به درگیری را زیر سوال می‌برد.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات