قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

وزیر بهداشت:ذخایر دارویی کشور به ۷۰ درصد رسید

وزیر بهداشت:ذخایر دارویی کشور به ۷۰ درصد رسید
شناسهٔ خبر: 116009 -
اخبار سراسری
وزیر بهداشت با بیان اینکه ذخایر دارویی کشور به ۷۰ درصد رسیده است، به مردم توصیه کرد: سالانه یک‌بار واکسن کرونا تزریق کنند.

 

به گزارش تابناک به نقل از دانشجو، بهرام عین اللهی در حاشیه شانزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تالار ابن سینا، اظهار داشت: پزشکان ایرانی در سطح بسیار بالای علمی تربیت می‌شوند و در دنیا، از بهترین پزشکان هستند؛ بنابراین لازم است کیفیت آموزش پزشکی را حفظ و تقویت کنیم و باتوجه به زیرساخت‌های موجود، به حداکثر پذیرش و تربیت نیروی انسانی اهتمام داشته باشیم.

وی افزود: در سال گذشته ظرفیت پزشکی، ۲۵ درصد افزایش یافت و ۴ هزار نفر در آزمون دستیاری پذیرفته شدند و امسال هم به همین میزان می‌توانیم پذیرش داشته باشیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت اجرای برنامه ملی سلامت خانواده و این که در این برنامه، بهداشت و پیشگیری مورد توجه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: مراقبان سلامت در برنامه سلامت خانواده به یکی از دو شیوه حضوری و خانه به خانه یا غیرحضوری، افراد تحت پوشش خود را مشخص می‌کنند و برای هر کد ملی، یک پرونده الکترونیک سلامت تشکیل شده است؛ افراد در صورت بروز بیماری، به سطح یک و پزشک خانواده و در صورت نیاز به خدمات تخصصی و بستری به سطوح بعدی ارجاع می‌شوند؛ همچنین در این برنامه از ظرفیت ماما‌ها به منظور تحقق سیاست جوانی جمعیت و افزایش نسل استفاده خواهد شد.

عین اللهی با اشاره به کاهش کمبود اقلام دارویی از ۴۰۰ به ۷۰ قلم در یکسال گذشته، یادآور شد: حدود ۱۵ هزار داروخانه در سطح کشور فعالند و طبیعی است که همه دارو‌ها به ویژه دارو‌های کمیاب و بیماران خاص در همه داروخانه‌ها توزیع نشده است، بلکه در داروخانه‌های مشخص در هر استان توزیع شوند.

وی ادامه داد: هدف ما، افزایش ذخایر دارویی در کشور است؛ به طوری که این ذخایر به حدود ۷۰ درصد رسیده و هر کجا کمبود دارو وجود داشته باشد، از طریق اعلام به سازمان غذا و دارو و از محل ذخایر دارویی، برطرف می‌شود.

عین اللهی خاطرنشان کرد: سال گذشته صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج زیر نظر سازمان بیمه سلامت، راه اندازی شد تا از بیماران صعب العلاج، حفاظت مالی کند؛ بنابراین بیماران صعب العلاج می‌توانند با ارائه مستندات پزشکی، تحت پوشش این صندوق قرار گیرند.

وی گفت: سال گذشته حدود ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای راه اندازی این صندوق توسط مجلس تخصیص داده شده بود که امسال این رقم به ۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وزیر بهداشت تصریح کرد: آزمون دستیاری هر ساله در کشور با حضور پزشکان عمومی برگزار می‌شود و امروز نیز پنجاهمین دوره این آزمون در سراسر کشور برگزار شد؛ در آزمون امسال ۱۳ هزار نفر برای پذیرش در ۲۵ رشته تخصصی، ثبت نام کردند و تعداد داوطلبان خانم ۷ هزار نفر بودند.

عین اللهی با اعلام این که در پنجاهمین آزمون دستیاری، حدود ۴ هزار نفر و معادل یک چهارم ثبت نام کنندگان پذیرش می‌شوند، افزود: امسال برای اولین بار در دو رشته بیهوشی و طب اورژانس، داوطلبان بدون گذراندن طرح تعهد خدمت، می‌توانند در آزمون دستیاری شرکت کنند؛ در حالی که در سایر رشته‌ها پس از تحصیل در رشته پزشکی باید دوران طرح تعهد خود را سپری کنند.

وی با اشاره به اعلام سازمان جهانی بهداشت مبنی بر لغو شرایط اضطراری کرونا، گفت: کرونا هیچ گاه پایان نمی‌یابد. آنفلوآنزا در دوره ای، کشندگی بسیار بالایی در جهان داشت، اما به مرور زمان، به وضعیت کنونی رسید. کرونا نیز شرایطی مشابه آنفلوآنزا دارد و در دنیا باقی خواهند ماند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: سازمان جهانی بهداشت باتوجه به وضعیت شیوع کرونا، ابتلا و مرگ و میر بر اثر آن، وضعیت‌های مختلفی را اعلام می‌کند که خوشبختانه میزان ابتلاء و جانباختگان کرونا در دنیا کاهش یافته است؛ در دوران همه گیری اگر فردی قصد سفر از کشوری به کشور دیگر را داشت، حتما باید کارت واکسن و یا تست PCR ارائه می‌کرد، حال آن که اخیرا و در مرحله اول، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است وضعیت اضطراری کرونا رفع شده و افراد می‌توانند بدون نیاز به کارت واکسن و تست PCR به دیگر کشور‌ها سفر کنند.

وی خاطرنشان کرد:در عین حال همچنان تقاضای ما از مردم تکمیل واکسیناسیون و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی است و توصیه می‌کنیم سالانه یک‌بار واکسن کرونا را تزریق کنند.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات