دلار از مرز ۱۰۰ هزار لیره گذشت

شناسهٔ خبر: 112171 -
اخبار سراسری
ارزش پول لبنان شاهد کاهش بی سابقه بوده جایی که برای نخستین بار در تاریخ، قیمت دلار در بازار موازی این کشور شش رقمی شده است.


به گزارش تابناک به نقل از روزنامه «البیان» و وبسایت خبری «24» امارات، دفاتر صرافی در لبنان پیش از ظهر امروز (سه شنبه) اعلام کردند که ارزش پول ملی این کشور شاهد بحران اقتصادی و مالی شدید، به صورت بی سابقه کاهش یافته و برای نخستین بار در تاریخ، قیمت دلار در بازار موازی از مرز 100 هزار لیره گذشته است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، این رکورد تاریخی در حالی ثبت شده که بانک های لبنان از صبح امروز اعتصاب خود را از سر گرفتند و نرخ رسمی پول ملی این کشور نیز در ماه گذشته میلادی 15 هزار لیره برابر دلار تعیین شده بود.

سقوط تاریخی ارزش لیره همچنین با افزایش قیمت کالاها در لبنان همراه شده جایی که به دنبال تصمیم بانک های این کشور برای از سرگیری اعتصاب خود در اعتراض به تعقیب قضایی مسئولان بانکی، قیمت یک گالن بنزین به 1.8 میلیون لیره نزدیک شده و قیمت نان و سایر کالاهای اساسی افزایش یافت.

در همین حال، «نبیه بری»، رئیس مجلس نمایندگان لبنان نیز به نوبه خود بانک های این کشور را به قاچاق پول به خارج از کشور و مشارکت در تشدید بحران متهم کرد.

رئیس پارلمان لبنان در این باره عنوان کرد: مسئولیت بحران مالی بر عهده دولت لبنان، بانک مرکزی و بانک های دیگر است و قابل قبول نیست که سپرده گذاران آن را متحمل شوند.

بری با بیان این که راه حل سیاسی، سرآغاز حل و فصل همه بحران های لبنان است، تاکید کرد که منطقی است پارلمان و دولت این کشور با وجود خلاء ریاست جمهوری، هر زمان که لازم باشد تشکیل جلسه دهند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات