گرمای هوای اردبیل در زمستان و سرمای هوا در بهار

شناسهٔ خبر: 111678 -
اخبار سراسری
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: گرمای بی‌سابقه‌ای را در شهرهای مختلف استان شاهد هستیم به طوری که رکورد گرما در اسفندماه با ۳۲ درجه در شهر بیله‌سوار به ثبت رسید.

به گزارش «تابناک»، سیاوش محمدی در گفت‌و گو با خبرنگار مهر، اظهار کرد: امروز دمای هوا در اردبیل به ۲۲ درجه و در بیله‌سوار به ۳۲ درجه رسید که در سال‌های اخیر ثبت این دما بی‌سابقه بوده و نشان از افزایش دما و شدت خشکسالی دارد.

وی با بیان اینکه هواشناسی از پنجشنبه هفته گذشته هشدار سطح زرد و نارنجی را مکرر به مسئولان در مورد شدت وزش باد و گرد و غبار احتمالی داده بود، تصریح کرد: این پدیده امروز در اردبیل و سایر شهرها اختلالی را در زندگی عادی مردم به وجود آورد که قطعاً اقدامات پیشگیرانه و ضروری از سوی مسئولان انجام شده بود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل به شدت وزش باد تا ۱۳۷ کیلومتر در اردبیل و مشگین‌شهر اشاره کرد و گفت: در سایر شهرها نیز این شدت بین ۱۱۵ تا ۹۰ کیلومتر بوده است.

محمدی افزود: هر چند سابقه شدت وزش تندبادها را در فروردین و اسفند تا ۱۴۷ کیلومتر در استان داریم اما شرایط گرد و غبار به همراه وزش باد وضعیت بی‌سابقه‌ای را در استان رقم زد که دید افقی را تا ۵۰ متر کاهش داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: این سامانه غالب جوی از ظهر فردا از استان خارج شده و به جای آن هوای سرد بارشی مناطق مختلف استان را در اواخر هفته در بر می‌گیرد.

محمدی اضافه کرد: ما در مورد بارندگی‌ها و احتمال سرد شدن هوا در اوایل سال آینده نیز هشدارها و ارائه برنامه‌های پیشگیرانه را به مسئولان امر گوشزد کردیم و امیدواریم در روزهای پایانی سال و اوایل سال آینده دستگاه‌های مختلف آماده مقابله با هرگونه پدیده جوی به ویژه سرما، یخبندان و افت دمای هوا باشند تا بیش از این در مجموعه‌های تولیدی بخش کشاورزی خساراتی را شاهد نباشیم.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: ما در کنار افزایش دمای هوا، با کاهش بارندگی‌ها نیز در سطح استان تا ۴۸ درجه روبه‌رو هستیم که این وضعیت جوی شرایط متفاوتی را در استان رقم زده است.

آمادگی کامل برای تغییرات جوی متفاوت در تعطیلات نوروزی

در همین حال، معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: دستگاه‌های اجرایی در آمادگی کامل هستند تا در صورت بروز حوادث و یا شرایط جوی متفاوت به هموطنان به ویژه گردشگران ارائه خدمات مناسب را انجام دهند.

سید کمال‌الدین میرجعفریان اظهار کرد: با برگزاری جلسات ستاد خدمات سفر و مدیریت بحران در روزهای اخیر تاکید کردیم که مسئولان و متولیان امر برای کاهش آسیب‌های احتمالی تدابیر لازم را به کار بگیرند تا در صورت بروز شرایط جوی خاص آمادگی کامل برای کاستن از خطرات و آسیب‌های احتمالی به وجود آید.

وی مردم را به جدی گرفتن هشدارهای هواشناسی فرا خواند و تصریح کرد: از چند روز پیش پیش‌بینی شده بود که باد شدید همراه با گرد و غبار استان اردبیل را در بر می‌گیرد اما شرایط پیش‌بینی صد درصد نبوده و احتمال گرد و خاک گزارش شده بود اما غلظت آن بسیار بالا بوده به طوری که در شهر اردبیل سرعت وزش باد به ۱۳۷ کیلومتر رسید و دید افقی را تا ۵۰ متر کاهش داد.

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل گفت: در سایر شهرهای استان نیز گرد و خاک امروز همراه با تندباد شدید وضعیت متفاوت جوی را رقم زد که به نظر می‌رسد تا ظهر فردا این شرایط جوی از محدوده استان خارج شده و به جای آن بارندگی‌ها و توده هوای سرد جایگزین خواهد شد.

میرجعفریان به قطعی برق در برخی از مناطق شهر و حتی اختلالات در بستر مخابراتی و تلفن همراه اشاره کرد و افزود: حتی در تردد خودروها نیز ما برخی بروز حوادث ناگوار را شاهد بودیم اما در مجموع تلفات جانی در این حوادث نداشتیم و برآورد خسارت نیز تا وقت اداری فردا انجام خواهد شد.

وی به ایام پیش رو نیز اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به وضعیت جوی مدارس و دانشگاه‌ها فردا تعطیل شده و ادارات نیز با ۲ ساعت تأخیر فعالیتشان را آغاز خواهند کرد اما همچنان پیش‌بینی‌ها حکایت از وضعیت جوی متفاوت در استان است که امیدواریم با توجه به در پیش بودن تعطیلات نوروزی، همه دستگاه‌ها پای کار بیایند چرا که بروز یک شرایط جوی خاص به ویژه بارندگی‌ها برف و باران و یخبندان می‌تواند در عبور و مرور مردم، مسافران و گردشگران اختلال ایجاد کند.

معاون امور عمرانی استاندار اردبیل اضافه کرد: ما آمادگی کامل را با همراهی دستگاه‌های خدمات‌رسان داریم تا در صورت بروز حوادث به سرعت وارد میدان شده و خدمات مطلوبی را انجام دهیم.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات