تستوسترون چیست و به چه میزان باید مصرف شود؟

شناسهٔ خبر: 111648 -
اخبار سراسری
 تستوسترون هورمونی است که  عضلات‌تان را قوی نگه می‌دارد و باعث می‌شود فردی با نیروی مردانه‌ی قوی باشید. میزان مصرف این هورمون به صورت مکمل و تغییرات در میزان ترشح آن با شروع دوران پیری مسائلی است که اغلب آقایان درباره‌ی آن اطلاعات درستی ندارند.

تستوسترون چیست و به چه میزان باید مصرف شود؟

به گزارش «تابناک»،  تستوسترون یکی از محبوب ترین هورمون ها در میان مردان است. باور عمومی بر این است که تستوسترون نقش مهمی در تنظیم روابط عمومی دارد، عضلات بدن را حفظ کرده و باعث می شود قدرت مردانگی تان خود را نشان دهد. تا حدود زیادی این باورها درست هستند. واقعیت دیگر این است که برخی سوء درک ها در مورد تستوسترون نیز وجود دارد، به ویژه در مورد مقدار کم این هورمون که با نام هورمون جنسی نیز شناخته می شود.

۱. بالاترین سطح تستوسترون در صبح‌ها

اگر می‌خواهید بیشترین میزان استفاده از هورمون تستوسترون خود را داشته باشید صبح‌های زود بیدار شوید. دکتر یافی می‌گوید: «این هورمون از ریتم شبانه‌روزی و الگوی خواب بدن پیروی می‌کند.» سطح تستوسترون در بین ساعات ۷:۰۰ تا ۱۰:۰۰ صبح در بالاترین حد خود قرار دارد و شب‌ها به پایین‌ترین سطح می‌رسد.

اگر قرار است کار مهمی انجام دهید، تمرین ورزشی داشته باشید یا برای یک پروژه‌ی مهم برنامه‌ریزی کنید صبح زود بیدار شوید و از انرژی تستوسترون ترشح شده در بدنتان استفاده کنید. دکتر یافی می‌گوید: «این میزان از هورمون که صبح‌ها در بدن آقایان ترشح می‌شود برای انجام یک ورزش صبح‌گاهی و تمرکز‌ بیشتر در صبح‌ها بسیار مناسب است. شما می‌توانید کارهایی را که نیاز به نیروی بدنی بیشتری دارد به صبح‌ها موکول کنید. حتی رانندگی کردن در آقایان ارتباط زیادی با سطح این هورمون در بدنشان دارد.»

۲. تستوسترون بر روی ذهن و جسم شما تأثیر می‌گذارد

ممکن است فکر کنید تستوسترون فقط بر ماهیچه‌ها و میل جنسی تأثیر دارد اما باید بدانید که تأثیرات این هورمون بیشتر از این‌ها است. دکتر یافی می‌گوید: «وقتی سطح این هورمون در بدن کم می‌شود افسردگی و دیگر اختلالات خلقی به سراغ آقایان می‌آید. حتی این کاهش در شروع زودهنگام از دست دادن حافظه و زوال عقل هم بسیار مؤثر است.»

جالب است بدانید که یکی از عوامل تأثیرگذار بر ایجادد مه مغزی همین کاهش سطح تستوسترون در بدن است. او معتقد است با شروع هورمون تراپی و افزایش سطح این هورمون در بدن می‌توان پایداری ذهنی را به این افراد بازگرداند. بعد از اینکه درمان به این شکل بر روی آقایان آغاز می‌شود مشاهده می‌شود که میزان رانندگی‌شان بیشتر می‌شود، تمرکز بیشتری دارند و حافظه‌شان هم تقویت می‌شود.

۳. تستوسترون انواع مختلفی دارد

تستوسترون در بدن آقایان و استروژن در بدن خانم‌ها از هورمون‌های مهم هستند. اما فکر می‌کنید این هورمون‌ها فقط یک نوع هستند؟ باید بگوییم که جواب این سوال منفی است. دکتر یافی در صحبت‌هایش توضیح داده است که سه نوع تستوسترون وجود دارد:

  • نوع ۱: تستوسترون رایگان که برای استفاده‌ی سلول‌ها به راحتی در دسترس است.
  • نوع ۲: دو نوع تستوسترون دیگر هستند که در خون ما وجود دارد و به پروتئین‌های خون به نام‌های آلبومن و گلوبولین متصل به هورمون جنسی یا SHBG وصل می‌شوند. علاوه بر تستوسترون رایگان، تستوسترون متصل به آلبومین هم به راحتی در دسترس سلول‌ها قرار دارد. این دو مدل از این هورمون به عنوان تستوسترون فراهمی زیستی شناخته می‌شوند.
  • نوع ۳: تستوسترون متصل به پروتئین‌های SHBG که مانند انواع قبلی در دسترس سلول‌های بدن نیست. با افزایش سن در آقایان SHBG افزایش پیدا کرده و به همین دلیل تستوسترون متصل به آن هم افزایش پیدا می‌کند.

دکتر یافی می‌گوید: «کاهش این هورمون مربوط به سن لزوما بیان‌کننده‌ی کاهش سطح کل تستوسترون‌های موجود در بدن آقایان نیست. در این فرآیند ممکن است فقط بخشی از نوع رایگان خود را از دست بدهد. برای اطمینان از این موضوع می‌توانید آزمایش خون بدهید تا مشخص شود علائمی که دارید مربوط به کاهش این هورمون است یا میزان ماده‌ی دیگری در بدنتان تغییر کرده است.»

تستوسترون چیست و به چه میزان باید مصرف شود؟

۴. استروئید جایگزین مناسبی برای تستوسترون نیست

فروش استروئید بدون نسخه‌ی پزشک ممنوع است پس باید بدانید روش درمانی جایگزینی تستوسترون با استروئیدهایی که در باشگاه‌های بدن‌سازی تزریق می‌شود متفاوت است. دکتر یافی می‌گوید: «جایگزینی تستوسترون به معنای افزایش سطح آن در بدن است نه اینکه یک هورمون دیگر را با آن جایگزین کنیم. هماینطور که در افرادی که دچار کم‌کاری تیروئید هستند یا دیابتی‌ها انسولین تجویز می‌شود، در این حالت برای افراد مصرف این هورمون تجویز می‌شود تا میزان آن در بدنشان به سطح نرمال برسد.»

بعضی از افراد از استروئیدهای آنابولیک سواستفاده می‌کنند و با تزریق آن به افرادی با سطح تستوسترون نرمال، میزان این هورمون را در بدن آن‌ها بالا می‌برند. این روش بسیار خطرناک است و می‌تواند عوارض داشته باشد. دکتر یافی می‌گوید: «درمان جایگزینی تستوسترون می‌تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. البته این درمان باید به روش بالینی و زیر نظر پزشک انجام شود تا به نتیجه‌ی مناسب برسد.»

سخن آخر

تستوسترون یکی از هورمون‌های مهم و اساسی در بدن آقایان است. این هورمون نقش مهمی در تعادل خلق‌وخو و همچنین تقویت حافظه دارد. این هورمون انواع مختلفی دارد و با شروع فرآیند پیری میزان نوع رایگان آن در بدن کم می‌شود. برای آگاهی از میزان این هورمون در بدنتان می‌توانید از آزمایش خون استفاده کنید. همچنین اگر نیازی به استفاده از روش درمانی جایگزینی تستوسترون داشتید حتما تحت نظر پزشک این کار را انجام دهید و هیچ هورمون دیگری را با آن جایگزین نکنید.

منبع: دیجی کالا مگ

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات