قافلان سسی - اخبار میانه - میانه

ارتقای جایگاه اقتصادی و بین المللی ایران و آفریقا با گسترش همکاری ها / امکان تاسیس بانک مشترک ایران و آفریقا / نگاه ایران به آفریقا مبتنی بر

ارتقای جایگاه اقتصادی و بین المللی ایران و آفریقا با گسترش همکاری ها / 
امکان تاسیس بانک مشترک ایران و آفریقا / 
نگاه ایران به آفریقا مبتنی بر
شناسهٔ خبر: 111637 -
اخبار سراسری
معاون اقتصادی رییس جمهور در همایش بین المللی " همکاری های اقتصادی، تجاری ایران و کشورهای غرب آفریقا " با اشاره به هدف مشترک ایران و این کشورها مبنی بر داشتن اقتصادی قوی برای ارتقای جایگاه بین المللی خود پیشنهاد تشکیل بانک مشترک ایران و آفریقا را مطرح نمود.

محسن رضایی در همایش بین المللی " همکاری های اقتصادی، تجاری ایران و کشورهای غرب آفریقا " ضمن خوش آمدگویی به مهمانان آفریقایی بر احترام ایران نسبت به آفریقا تاکید کرد و گفت: بسیاری تلاش کردند که چهره واژگونه ای از آفریقا در طول تاریخ نشان دهند و نگذارند این گنج پنهان آشکار شود اما اعتقاد جمهوری اسلامی آن است که همه ملت ها برابر هستند و هیچ ملتی بر ملت دیگر برتری ندارد.

رضایی با اشاره به آیه ای از قرآن افزود: خداوند می فرمایند ما انسان ها را به صورت های مختلف آفریدیم تا همدیگر را بشناسند و با هم زندگی کنند و تعامل داشته باشند؛ نه اینکه بر یکدیگر برتری طلبی داشته باشند. 

معاون اقتصادی رییس جمهور در ادامه گفت: خوشنودیم که امروز آفریقا پس از سال‌ها مبارزه با استعمارگران، استقلال خود را به دست آورده و رو به پیشرفت است. جمهوری اسلامی معتقد است که منزلت وجایگاه آفریقا از اروپا، آمریکا و آسیا  نازلتر نیست و باید جایگاه اقتصادی و سیاسی خودش را در روابط بین الملل بیابد و البته لازمه این مهم دستیابی به یک اقتصاد قوی است.

وی ادامه داد: آفریقا با یک اقتصاد قوی بیش از گذشته می‌تواند جایگاه بین المللی خود را ارتقا بخشد؛ ما نیز در ایران هدفمان این است که با یک اقتصاد قوی جایگاه ایران را در روابط بین الملل بالا ببریم؛ پس می توانیم یک هدف مشترک داشته باشیم؛ یعنی:  " اقتصاد های قوی ایران و آفریقا "  لذا می‌توانیم بر این اساس برنامه ریزی جدیدی انجام دهیم.

ارتقای جایگاه اقتصادی و بین المللی ایران و آفریقا با گسترش همکاری ها / امکان تاسیس بانک مشترک ایران و آفریقا / نگاه ایران به آفریقا مبتنی بر احترام و برابری است

رضایی خاطرنشان کرد: اقتصاد از سه‌گانه‌ی سرمایه‌گذاری، تولید و تجارت (بازار) تشکیل می‌شود؛ فرآیند سرمایه گذاری برای تولید و تولید برای تجارت (بازار) هرکجا فعال شود ثروت می سازد. بنابراین تولید به تنهایی و بدون تجارت به جایی نمی‌رسد و همچنین سرمایه‌گذاری هم به تنهایی به جایی نمی‌رسد لذا جمهوری اسلامی ایران و کشورهای آفریقایی می‌توانند هم در سرمایه گذاری هم در تولید و هم در تجارت اقدامات مشترک داشته باشند.

وی در خصوص همکاری در بخش سرمایه گذاری ادامه داد: در حوزه سرمایه گذاری مشترک برای نمونه ایران می‌تواند مشکل بُعد مسافت برای صادرات کالاهایش به آمریکای جنوبی را با تولید محصولاتش در غرب آفریقا و صادرات از همان نقطه به آمریکای جنوبی  حل کند و همچنین کشورهای آفریقایی می‌توانند از ایران برای صادرات محصولاتشان به آسیای مرکزی، قفقاز، پاکستان و افغانستان استفاده کنند؛ در حوزه تولید نیز ما می‌توانیم بسیاری از صنایع پیشرفته دارای رتبه های خوب بین المللی را در غرب آفریقا به صورت مشترک با این کشورها راه اندازی کنیم.

معاون اقتصادی رییس جمهور در خصوص حوزه تجارت یادآور شد: ما می توانیم شرکتهای بزرگ تجاری چند ملیتی با همکاری یکدیگر تاسیس کنیم و سهممان از تجارت بین‌المللی را افزایش دهیم؛ کاری که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها می‌کنند و به آن می‌بالند.  

وی افزود: پیشنهاد من تاسیس بانک مشترک ایران و آفریقا است؛ بانکی که می‌تواند حساب های دوجانبه داشته باشد؛ یعنی از جانب کشورها در کشور مقابل سرمایه ای تخصیص یابد تا بازرگانان طرفین بدون وابستگی به دلار و یورو با ارزهای رایج خود کشورها تجارت داشته باشند. بانک مشترک ایران و آفریقا می‌تواند یک سر‌آغاز خوب برای توسعه همکاری ها باشد. 

ارتقای جایگاه اقتصادی و بین المللی ایران و آفریقا با گسترش همکاری ها / امکان تاسیس بانک مشترک ایران و آفریقا / نگاه ایران به آفریقا مبتنی بر احترام و برابری است

رضایی ادامه داد: ایران در زمینه علم و فناوری جهش های بزرگی داشته و آمادگی دارد بدون هیچ چشم داشتی این دانش فنی را به کشورهای آفریقایی انتقال دهد چرا که ما آرزوی پیشرفت و رفاه مردم خودمان وکشورهای جهان سوم مشابه  آفریقا را داریم. آرزوی ما این است که کشورهایی که مدت‌های مدیدی توسط استعمارگران غارت شدند و عقب نگاه داشته شدند روزی به همه‌ی آرمان های خود برسند.

وی اضافه کرد: در حوزه فرهنگی هم ایران و آفریقا می توانند به ارتقای ارزش های انسانی رو به افول در جهان کمک کنند؛ ارزش هایی مانند عدالت؛ ما معتقدیم عدالت بین المللی باید برقرار شود.

رضایی در پایان تاکید کرد: ما و شما اعضای سازمان ملل هستیم و می‌توانیم پرچم عدالت بین المللی را برافراشته کنیم و با نگاه‌های بالا به پایین مقابله کنیم. خوشبختانه در کشور ما رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در امتداد بنیانگذار انقلاب تفکر عدالت خواهی را به عنوان یک ارزش مهم چه در داخل و چه در خارج از کشور دنبال می کند و انشاالله دست به دست هم پرچم عدالت بین المللی را در همه کشورهای جهان برافراشته کنیم.

دیدگاه ها
گزارشات تصویری

تبلیغات