ثبت پنجمین روز آلودگی هوا در کلانشهر مشهد

شناسهٔ خبر: 111607 -
اخبار سراسری
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:درپی ماندگاری آلاینده‌ها، کیفیت هوای کلانشهر مشهد برای پنجمین روز پیاپی امروز پانزدهم اسفندماه ۱۴۰۱ در شرایط ناسالم و وضعیت هشدار قرار گرفت.

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک»، مهدی اله‌پور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین شاخص کلی کیفیت هوای مشهد طی ۲۴ ساعت گذشته، نشانگر هوای ناسالم و وضعیت هشدار با عدد ۱۱۱ است و شاخص کنونی هوای این کلانشهر (یک تا ۲ ساعت گذشته) نیز با عدد۱۱۵ از ناسالم بودن هوا نشان دارد.

وی با بیان این که شاخص کیفیت هوا در مناطق خیام شمالی، تقی آباد، سجاد، نخریسی و ماشین ابزار سالم است اضافه کرد: هم اکنون کیفیت هوا در ایستگاه پایانه امام رضا(ع) برای تنفس تمامی افراد آلوده است و در سایر ۱۷ ایستگاه‌ دارای سنجش هوای این شهر در شرایط آلوده و وضعیت هشدار آلودگی برای افراد حساس قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پدیده وارونگی هوا موجب تخلیه نشدن آلاینده‌ها و ماندگاری آنها در سطح تنفسی شده است از این رو بیماران قلبی، تنفسی، زنان باردار و کودکان برای حفظ سلامتی خود از تردد در شهر پرهیز کنند.

اله‌پور افزود: شایسته است شهروندان مشهدی با کاهش رفت و آمدهای غیرضروری، نقش موثر خود در بهبود کیفیت هوای این شهر را ایفا کنند.

به گزارش ایرنا، قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا تا ۵۰ ای. کیو. آی به معنای وضعیت پاک و بین ۵۱ تا ۱۰۰ ای. کیو. آی نشانگر وضعیت سالم است.

همچنین قرار گرفتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۱۰۱ تا ۱۵۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای افراد حساس و کودکان و بین اعداد ۱۵۱ تا ۲۰۰ ای. کیو. آی به معنای آلودگی هوا برای همه سنین محسوب می‌شود.

قرار داشتن شاخص کلی کیفیت هوا بین اعداد ۲۰۱ تا ۳۰۰ ای. کیو. آی نیز نشانگر وضعیت اضطراری و بالاتر از عدد ۳۰۰ هم نمایانگر وضعیت بحرانی آلودگی هواست.

افزون بر یک میلیون دستگاه خودرو روزانه در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد رفت و آمد می‌کنند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات