امیر قطر خواستار کمک به مردم زلزله زده سوریه شد

شناسهٔ خبر: 111578 -
اخبار سراسری
امیر قطر بحران امنیت غذایی در سایه جنگ روسیه و اوکراین را غیر قابل حل دانست و از کشورهای شرکت کننده در نشست دوحه خواست به ترکیه و سوریه کمک کنند.


به گزارش  تابناک به نقل از تسنیم، تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر امروز یکشنبه با اشاره به بحران ایجاد شده در سایه جنگ اوکراین و زلزله‌ ویرانگر در ترکیه و سوریه، خواستار کمک به مردم این کشورها برای برون رفت از این بحران شد.

امیر قطر که در افتتاحیه کنفرانس دوحه که به «اجلاس کشورهای کمتر توسعه یافته» موسوم است، سخنرانی می‌کرد،  از همه کشورها خواست از تلاش‌های ترکیه برای عبور از فاجعه زلزله حمایت کنند. او با بیان اینکه «از تأخیر به وجود آمده در ارسال کمک‌ها به مردم سوریه ابراز تعجب می‌کنم»، اظهار داشت: با توجه به اینکه این کشورها امروزه تحت چالش های جدی قرار دارند، این اجلاس  برگزار می‌شود.»

امیر قطر در حالی خواستار کمک به مردم سوریه شده است که بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این کشور تا کنون کمکی از طریق دولت سوریه به این کشور ارسال نکرده است و همین مسئله باعث شد که برخی از اظهارات امروز او در این نشست انتقاد کنند.

شبکه خبری «الجزیره» گزارش داد که امیر قطر در این اجلاس اظهار داشت که در مواجهه با چالش‌هایی نظیر امنیت غذایی، تغییرات آب و هوایی و بحران انرژی، مسئولیت‌ جهانی مشترک در برابر کشورها وجود دارد. تمیم بن حمد از کشورهای ثروتمند و توسعه یافته خواست به کشورهای کمتر توسعه یافته کمک کنند و این کمک‌ها را مسئولیت اخلاقی خواند.

امیر قطر  با انتقاد از طرح‌های ارائه شده از سوی برخی برای حل بحران‌های اخیر در جهان گفت: «بحران امنیت غذایی تنها با راه حل‌های موقت قابل حل نیست و امنیت غذایی در سایه  جنگ (جنگ روسیه و اوکراین) غیر قابل حل است و استفاده از این کمک‌ها را برای رسیدن به اهداف سیاسی اشتباه  است.»

تمیم بن حمد ابراز امیدواری کرد که کشورهای صنعتی و توسعه یافته تصمیمات مؤثر در خصوص بحران آب و هوا اتخاذ کنند و مسئول تصمیمات خود باشند. وی در پایان از کمک 60 میلیون دلاری کشورش در این زمینه خبر داد و گفت که 10 میلیون دلار آن جهت حمایت دوحه برای کشورهای کمتر توسعه اختصاص می‌یابد.

پنجمین اجلاس دوحه امروز با حضور «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل متحد و تنی چند از سران کشورهای مختلف نظیر «مولود چاووش‌اوغلو»، وزیر خارجه ترکیه و... امروز در دوحه، پایتخت قطر تشکیل شد. این نشست هر 10 سال یکبار برگزار می‌شود که از سال 2021 به دلیل شیوع کرونا برگزاری این نشست به تأخیر افتاد.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات