سفر سرنوشت ساز مدیرکل آژانس به ایران/ آمریکا در انتظار گزارش سفر گروسی

شناسهٔ خبر: 111417 -
اخبار سراسری
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ظهر امروز وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال رسمی بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. مدیرکل آژانس در سفر ۲ روزه به تهران با جمعی از مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.

سفر سرنوشت ساز مدیرکل آژانس به ایران/ آمریکا در انتظار گزارش سفر گروسی

بین الملل تابناک: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ظهر امروز وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد و مورد استقبال رسمی بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. 

مدیرکل آژانس در سفر ۲ روزه به تهران با جمعی از مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو خواهد داشت.

آمریکا منتظر گزارش گروسی

ساعاتی بعد از انتشار گزارش وال استریت ژورنال در باب اختلاف نظر میان دولت های اروپایی و آمریکا در ارتباط با چگونگی موضع گیری در ارتباط با میزان ادعایی غنی سی سازی 84 درصدی در ایران، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تاکید کرد که ایالات متحده تا پایان رایزنی های رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با مقام های ایران موضع گیری نخواهد کرد و منتظر می ماند.

در همین راستا یکی از مقام های ارشد آمریکایی نیز به العربیه گفت که ما به خوبی می دانیم که رافائل گروسی قرار است با مقالم های رسمی تهران در سطوح بالا دیدار داشته باشد؛ محور رایزنی ها نیز برنامه هسته ای ایران است، از همین رو واشنگتن تا پایان این دیدارها منتظر خواهد ماند. مالی در پاسخ به سوالی در باب رایزنی میان ایالات متحده و اروپا و اختلاف های دو طرف در باب نوع مواضعشان در برابر تهران هم گفت که ما نمی توانیم جزئیات رایزنی های دیپلماتیک میان خود و متحدانمانرا توضیح دهیم. این در حالی است که گروهی از منابع آگاه به نقل از دیپلمات های بریتانیایی، آلمانی و فرانسوی که در فرایند برنامه هسته ای ایران فعالیت داشته اند به العربیه گفتند که اروپا تلاش دارد تا در نشست بعدی شورای حکام که قرار است هفته آینده برگزار شود، موضع به ادعای سختی علیه ایران اتخاذ کند. اما ایالات متحده با تروئیکای اروپا هم صدا نیست و دولت بایدن مخالف اتخاذ چنین رویکردی است.
 
همزمان یکی از مقام های ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با العربیه و در پاسخ به سوال این خبرگزاری درباره گزارش ها اظهارات مالی را تکرار و تاکید کرد که وزارت خارجه آمریکا منتظر پایان نشست مدیر کل نهاد ناظر اتمی  و گزارش رئیس نهاد ناظر از نشستش با مقام های ایران درباره برنامه هسته ای این کشور می ماند. آژانس بین المللی انرزی اتمی مدعی است که ذرات اورانیوم 84 درصدی را در ایران شناسایی کرده، میزانی که به ادعای این نهاد نشان از نزدیکی ایران به زمان گریز هسته ای دارد. این مقام دستگاه دیپلماسی امریکا پیشتر گفته بود که «نگران عدم همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین تشدید تنش های هسته ای هستیم. از همین رو به حمایت از تلاش های آژانس بین المللی ادامه داده و همزمان از تهران می خواهیم به تعهدات بین المللی خود ذیل توافقنامه پادمان و آژانس پایبند باشد».

 

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات