توضیح شرکت گاز کرمان درباره صدور قبوض میلیونی

شناسهٔ خبر: 111396 -
اخبار سراسری
اعتراض برخی مشترکان شرکت گاز در کرمان طی روزهای اخیر به قبض‌های میلیونی درحالی خبرساز بوده که بسیاری از آنان انتظار نداشتند با وجود دستور رییس دولت برای تخفیف ۷۰ درصدی باز شاهد این قبض ها باشند؛ اما ماجرا چیست و شرکت گاز چه توضیحی دارد؟

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا مسئولان شرکت گاز می گویند انتظار برخی مشترکان معترض به مبالغ بالای قبوض تعرفه گاز بر تخفیف ۷۰ درصدی ناشی از یک برداشت اشتباه است و تخفیف قبوض گاز به تمامی میزان مصرف مربوط نمی شود بلکه فقط به افزایش تعرفه های امسال تعلق می گیرد.

افزایش تعرفه گاز در سال جاری باعث افزایش هزینه بویژه در مورد مشترکانی که مصرفی بیش از الگوی اعلامی داشتند شده است به طوری که برخی قبض ها با جهش زیادی ارقام نجومی را ثبت کرده اند و همین مساله موجب مراجعه مکرر نیز به ادارات گاز و اعتراض های شدیدی از سوی شهروندان شد.

زمستان امسال در ماه های دی و بهمن شاهد استقرار دمای پایین و موج بسیار سرد در اغلب نقاط کشور بودیم و باعث افت فشار و قطعی گاز در برخی مناطق نیز شد که مشکلاتی برای هموطنان بوجود آورد.

در پی مسائل رخ داده در امر گازرسانی و همچنین صدور برخی قبوض بالا برای مشترکان، رییس جمهور نیز برای کمک به مشترکان بویژه کسانی که به دلیل قطع گاز دچار مشکل شده بودند در بهمن ماه دستور اعمال تخفیف ۷۰ درصدی قبض‌های گاز در فصل سرد را به شرکت گاز اعلام کرد.

هر چند مشترکان شرکت گاز که نسبت به مبالغ مندرج در قبوض خود معترض بودند انتظار داشتند قبض های آنان پس از دستور رییس جمهور با کاهش قابل توجهی همراه باشد اما تقریبا همان مبالغ قبلی برای بیشتر آنان پا برجا ماند و سبب بروز نارضایتی هایی نیز شد.

آنطور که از صحبت های مدیران شرکت گاز بر می آید تلقی افرادی که به مبلغ بهای گاز خود معترض بودند این بوده که تخفیف ۷۰ درصد بر کل مبلغ قبض اعمال می شود درحالی که به گفته این مسئولان، این برداشت صحیح نیست زیرا تخفیف را تنها مربوط به بخشی که امسال افزایش تعرفه صورت گرفته می دانند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان در توضیح چگونگی تخفیف قبوض گاز به خبرنگار ایرنا گفت: مشترکان گاز به ۱۲ دهک و پلکان تقسیم بندی شده اند که برای سه دهک اول که الگوی مصرف را رعایت می کنند از سال ۹۴ هیچ گونه افزایش قیمتی اعمال نشده است.

منوچهر فلاح افزود: برای پلکان چهار تا هفت حدود ۳۰ درصد، پلکان های هفت تا ۱۰ تقریبا ۵۰ درصد افزایش تعرفه‌ها صورت گرفته است و پلکان ۱۱ تا ۱۲ که جزو پرمصرف‌ها هستند پنج تا ۶ هزار تومان برای هر مترمکعب افزایش بهای گاز خواهند داشت.

وی با اشاره به دستور رییس جمهور مبنی بر تخفیف ۷۰ درصد در قبوض مشترکان گاز تصریح کرد: مشترکانی که در پله های چهار تا ۱۰ قرار دارند، این تخفیف در مورد همان بخش افزایش قیمتی که امسال در قبوض آنان لحاظ شده است، اعمال می شود و مشترکان میزان بهای گاز مصرفی خود را بر اساس دهک هایی که مصرف کرده اند، باید بپردازند.

مدیرعامل شرکت گاز استان کرمان تاکید کرد: شاید برخی مشترکان انتظار دارند تخفیف ۷۰ درصدی در میزان کل قبض اعمال شود که چنین چیزی مطرح نیست و باز هم تاکید می کنیم تخفیف اعلام شده تنها به میزان افزایش قیمتی که امسال انجام شده تعلق می گیرد.

وی ادامه داد: به طور مثال اگر برای مشترکی یک میلیون تومان قبض صادر شده است که ۲۰۰ هزار تومان آن مربوط به افزایش قیمت های امسال بوده است، ۷۰ درصد تخفیف فقط در مورد ۲۰۰ هزار تومان اعمال می شود و مشترک باید با احتساب تخفیف مابقی مبلغ گاز را بپردازد.

فلاح افزود: دهک های ۱۱ و ۱۲ که جزو مشترکان پر مصرف هستند تغییری در مبلغ قبوض نداشته اند؛ هرچند این مشترکان تعداد ناچیزی و حدود ۰/۳ درصد از کل مشترکان را تشکیل می دهند.

این مسئول بیان کرد: مشترکان شرکت گاز استان کرمان در عین حال هر اعتراض و مشکلی راجع به قبوض گاز خود را از طریق سامانه های مجازی یا به صورت حضوری اعلام کنند تا بررسی و در صورت اشتباه، قبوض آنان اصلاح شود.

وی با اشاره به لزوم مدیریت مصرف گاز بویژه در فصل سرد خاطر نشان کرد: افراد حتما توصیه ها و مواردی مانند استفاده از پرده ضخیم، خاموش کردن وسائل گاز سوز غیرضروری و پرمصرف و نیز قرار دادن دمای محیط بین ۱۸ تا ۲۱ درجه را مد نظر قرار دهند تا شامل دهک های با مصرف بالا قرار نگیرند و دچار هزینه زیاد نشوند.

استان کرمان از سال ۷۲ به شبکه گاز رسانی کشور متصل شده است و اینک جمعیت زیرپوشش گاز در شهرهای این استان ۹۹ درصد و در روستاها به ۶۰ درصد رسیده است.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات