گفت‌وگوی تلفنی بورل و بلینکن درباره ایران و اوکراین

شناسهٔ خبر: 109541 -
اخبار سراسری
جوسپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعتی پیش از گفت وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا درباره ایران خبر داد.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، بورل در این توییتی با اعلام این خبر، نوشت: در گفت وگوی تلفنی با آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده بر عزم مشترک برای تداوم حمایت قاطع از اوکراین از جمله پشتیبانی نظامی تاکید کردیم.

بول در ادامه این توییت افزود: ما همچنین درباره ایران، اوضاع غرب بالکان و نیز چین تبادل نظر کردیم.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه نوشت: اتحاد و همکاری‌های دو سوی آتلانتیک بیش از هر زمان دیگری مستحکم است. ما همچنین به تقویت بیشتر مناسبات دوجانبه متعهد هستیم.

همچنین در پی صدور بیش نویس قطعنامه مداخله جویانه و نامتعارف پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و جوسپ بورل نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به صورت تلفنی گفت وگو و تبادل نظر کردند.

در این گفت وگوی تلفنی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن انتقاد شدید نسبت به رویکرد احساسی پارلمان اروپا، آن را رفتارنسنحیده و نادرست دانست.

امیرعبداللهیان افزود: متاسفانه ما امروز شاهد صدور پیش نویس یک قطعنامه احساسی، تند و غیر حرفه‌ای از سوی پارلمان اروپا بودیم که در تعارض با عقلانیت سیاسی و مدنیت است.

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما بارها گفته‌ایم که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک نهاد رسمی و حاکمیتی است که نقش مهم و حیاتی در تامین امنیت ملی ایران و امنیت منطقه به خصوص در مبارزه با تروریسم داشته و دارد.

امیرعبداللهیان افزود: اقدام پارلمان اروپا در اتهام تروریستی خواندن این نهاد امنیت آفرین به نوعی شلیک به پای خود اروپا است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به واکنش قانونی و قوی مجلس شورای اسلامی ایران، به پارلمان اروپایی هشدار داد که به تبعات منفی این رفتار احساسی خود بر اروپا بیندیشند و بر مسیر دیپلماسی، تعامل سازنده و عقلانیت تمرکز کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان در ادامه خاطر نشان کرد: ضرورت دارد در دنیای دیپلماسی به امنیت متقابل احترام گذاشت و به جای پیروی از زبان تهدید و اقدامات غیر دوستانه، افزایش اعتماد متقابل در دستور کار قرار گیرد. در هر صورت پاسخ و واکنش متقابل خواهد بود.

نماینده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این گفت وگوی تلفنی ضمن ابراز خرسندی از دیپلماسی در حال انجام در موضوع توافق هسته‌ای، گفت: من به تلاش‌های خود برای نیل به توافق ادامه می‌دهم.

بورل افزود: من از شنیدن اخبار همکاری آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران و خوشبینی‌ها در این مسیر خرسند هستم.

بورل با اشاره به وضعیت اوکراین گفت: در پی گفت وگوهای اخیرمان در اردن، به اوکراین گفتم که برگزاری نشست مشترک فنی دو کشور مهم است.

بورل افزود: من هم موافقم که در پیش نویس پارلمان اروپا احساسات و نگرانی غالب است.

جوسپ بورل در ادامه افزود: اگرچه پارلمان اروپا یک نهاد کاملا مستقل است اما این قطعنامه فاقد ظرفیت اجرایی است و صرفا بازتاب دهنده نگرانی‌های اروپا است.

طرفین در این تماس ، آخرین وضعیت توافق برای لغو تحریم‌ها، تحولات اوکراین و رایزنی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران را نیز مورد توجه قرار دادند.

دیدگاه ها
پربیننده‌ترین اخبار روز

گزارشات تصویری

تبلیغات